| bande a întrebat:

H E L P! Am 16 sunt in clasa a 9-a si nu am o problema.Nu am prieteni, nici iubita. Adica am amici dar sunt amici doar in fata daca ma intelegti, doar sa profite, uneori ma mai si iau peste picior.In cercul de prieteni sunt cam ultimul, iar in clasa, sunt "pe la jumatate", si aici ma refer la popularitate. Cea mai buna amica s-a dovedit a nu fi, intodeauna eu o ajutam, iar ea, cand venea vorba sa ma ajute cred ca nici nu citea ceea ce ii scriam/nu asculta ceea ce ii spuneam.Nu mai pot! Sunt si indragostit de o colega, care are un iubit mai mare, ea e o persoana extraordinara, draguta, inteligenta.Eu,de mine nu sunt multumit deloc. Simt ca sunt urat atat fizic cat si din punct de vedere comportamental. Pur si simplu nu prea mai am de ce trai.Singurele 2 motive sunt ca vreau sa contrazic vorba" doar cei puternici supravietuiesc in aceasta lume"-aici eu ma refer puternici nu fizic, ci psihic si al 2-lea motiv e aceasta colega a mea. Cercul meu de prieteni fiind cei din clasa mea.Vecinii,cei cu care am crescut sunt cam "prostuti" adica nu ma inteleg, ei sunt genul de oameni care se distreaza sunt "jmekeri", eu sunt total opusul. In scoala nu prea am amici de la alte clasa pentru ca zic eu nu sunt sociabil, si incerc sa par ce nu sunt. Cam atat am avut de spus, astept pareri si dau funda :*

5 răspunsuri:
| MissxD a răspuns:

Pai chiar daca sunt fata, stiu cum e (in mare parte). Iti recomand sa gasesti o persoana care sa te asculte, gen psiholog, daca accepti. Cat despre fizicul tau, poti sa incepi sa faci muschi, sa faci flotari, abdomene, sa ai grija si mai multe pretentii cand e vorba de fizicul tau. Gandeste-te ca trebuie sa te schimbi; sa ii faci pe cei din clasa sa spuna: "Wow, mi se pare mie sau ai schimbat ceva la tine?" (gen: stilul de a te imbraca, coafura). Cercul tau de prieteni ar trebui sa il elimini; daca te iau peste picior si sunt doar de interes, nu are rost decat sa fiti colegi. Incearca sa te imprietenesti cu alte persoane, din alte clase. Doar vointa sa ai. Iar fata aceea pe care o placi; are prieten, deci zic sa o uiti. Nu mai tine in tine ca o placi. Pur si simplu scoate-o din cap. Gaseste-ti hobby; dar nu sa joci Fifa la calculator si mai stiu eu ce; calculatorul nu face bine. Plimba-te, practica un sport, asculta muzica, invata. Si sincera sa fiu nu cred ca ar conta popularitatea in clasa. Sa zicem ca esti cel mai popular; si ce? Ce? Ai castigat un premiu? Aprecieri in adevaratul sens al cuvantului? Ti-ar placea sa fi barfit de toti? Lasa... stai in banca ta, fa-ti alti prieteni. Iar prietena... gaseste pe cineva mai sensibila, asa, ca tinehappy - asta daca vrei relatie serioasa! Ti-am dat niste idei sper! Vezi ce faci si bafta: ia-o de la 0 si traieste-ti viata asa cum e ea: si cu bune si cu rele!

| adorablegirl a răspuns:

Id meu e : prietenie_miruna_fumata baga-l si vb :*

| incepator969 a răspuns:

MissxD doar atat pot spune :* big hug mersi.Iar cu faza cu tipa, eu cred ca si ei ii place de mine happyde ce? pentru ca mai demult eram la fizica sau chimie nu mai imi amintesc exact, si se uita asa pierduta la mine.Cum spuneam fiind 'disperat"dupa atentie mai comentez la ore la profi si ea mereu spune ca esti nesimtit si chestii din astea.intr-o zi laughing) e un pic amuzant mi-a dat si un capac.Dar se vede din comporatamentul ei ca nu e asa adica e o fata de nota 10 big grin si uneori se baga in seama cu mine si eu ca prostu' nu prea tin conversatie cu ea.Si m-am gandit ca din contra poate ii sunt antipatic dar la cum se comporta nu prea as crede... inca odata mersi mult pentru raspuns
P.S asta e noul cont

| incepator969 a răspuns:

Miss merci mult pentru raspuns :* Iar cu colegahee hee si ea ma place, cred, spun asta pentru ca in ora de fizica se uita asa... pierduta la mine.Si eu fiind disperat dupa atentie, mai comentez la ore la profesori si ea zice ca sunt nesimtit si chestii din astea.laughing odata mi-a dat si un capac.Dar ea e o persoana de nota 10. A si te intrebi daca nu cumva ii sunt antipatic? Nu nu is sunt pentru ca se mai baga in seama cu mine cand mai spun o gluma zambeste...si se vede din comportament ca nu ma uraste big grin
P.S asta e noul cont

| musicON a răspuns:

Chiar daca sunt fata,stiu cum te simti :d pentru ca si eu sunt tot de varsta ta si am gandit si eu asa.
Tu incearca sa fii optimist, sa nu-ti pese de ce spun ceilalti, iar daca prietenii tai stau cu tine doar din interes atunci nu se pot numi "prieteni " si eu zic sa-i lasi deoparte pentru ca poti gasi alte persoane cu care sa stai si sa te intelegi super bine, fara niciun interes.
Iar cu fata aia. daca are prieten las-o in pace.incearca sa nu te mai gandesti la ea, ai sa vezi ca o s-o uiti.Iesi afara, plimba-te cu alte persoane, distreaza-te.
Si despre fizicul tau.nu stiu.nu te mai simti inferior altora pentru ca vad din ce ai scris ca esti foarte ok.