| strange96 a întrebat:

H E L P! Am 16 sunt in clasa a 9-a si nu am o problema.Nu am prieteni, nici iubita. Adica am amici dar sunt amici doar in fata daca ma intelegti, doar sa profite, uneori ma mai si iau peste picior.In cercul de prieteni sunt cam ultimul, iar in clasa, sunt "pe la jumatate", si aici ma refer la amici. Cea mai buna amica s-a dovedit a nu fi, intodeauna eu o ajutam, iar ea, cand venea vorba sa ma ajute cred ca nici nu citea ceea ce ii scriam/nu asculta ceea ce ii spuneam.Nu mai pot! Sunt si indragostit de o colega, care are un iubit mai mare, ea e o persoana extraordinara, draguta, inteligenta.Eu,de mine nu sunt multumit deloc. Simt ca sunt urat atat fizic cat si din punct de vedere comportamental. Pur si simplu nu prea mai am de ce trai.Singurele 2 motive sunt ca vreau sa contrazic vorba" doar cei puternici supravietuiesc in aceasta lume"-aici eu ma refer puternici nu fizic, ci psihic si al 2-lea motiv e aceasta colega a mea. Cercul meu de prieteni fiind cei din clasa mea.Vecinii,cei cu care am crescut sunt cam "prostuti" adica nu ma inteleg, ei sunt genul de oameni care se distreaza sunt "jmekeri", eu sunt total opusul. In scoala nu prea am amici de la alte clasa pentru ca zic eu nu sunt sociabil, si incerc sa par ce nu sunt. Cam atat am avut de spus, astept pareri si dau funda :* P. S am repus intrebarea deoarece am uitat vechiul cont, si am vazut niste raspunsuri extraordinare, care chiar merita funda.Si daca imi puteti da si niste exemple cum m-as putea schimba...

3 răspunsuri:
| ofatafrumoasa a răspuns:

Incearca sa fi tu insuti nu incerca sa pari ceea ce nu esti si lasa prieteni falsi lasa-i deoparte. Si cu colega de care esti indragostit incearca sa vorbesti cu ea

| reflex a răspuns:

Frate ce sa-ti zic asa eram si eu in aceeasi situatie dar eu mi-am ignorat prietenii falsi prin diferite mijloace si am ramas cu cei adevarati. Iar cu fata fa-ti curaj vorbeste cu ea invit-o in oras. fii original nu-ti copia prieteniibig grin

| strange96 explică (pentru reflex):

Pai chestia e ca eu nu prea am prieteni adevarati.si cu tipa,e o chestie.,adica cred ca il iubeste pe actualul ei iubit, si nu prea as vrea sa ma bag in relatia lor, daca ea nu ar simtii nimic pentru mine.Nu sunt genul de persoana razbunatoare, sa il urasc pe tipul ala, sau sa incerc sa ii despart doar pentru ca imi place mie de iubita lui