| AndreeaBianca123456 a întrebat:

Heeei! Este vorba despre o chestie mai intima. Acum cateva zile am incercat sa fac dragoste cu iubitul meu pentru prima data, eu fiind virgina. cand am incercat, am simtit o durere, cum ma asteptam... apoi a inceput sa ma penetreze si pe mine in continuare ma durea. Cand i-am spussa se opreasca, am observat ca nu curesese deloc sange si am spus sa mai incercam o data insa, acelasi rezultat. Tot m-a durut la inceput, tot nu mi-a curs sange. Este posibil sa am himenul elastic si sa nu se fi rupt?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU cred că mai eşti virgină nici d.p.d.v fizic!
Este suficientă o penetrare ce 1-2 cm pentru a RUPE himenul...

Din moment ce te-a penetrat, cel mai probabil, himenul s-a RUPT ( parţial sau total ), chiar dacă NU a curs sânge.

La cel puţin 20 % dintre fetele virgine ( alte surse indică cam 43 %, vezi linkul http://sanatate.bzi.ro/......-stii-3657 ) NU le curge sânge DELOC în momentul deflorării.

Poate fi vorba şi de un himen elastic, dar sunt cazuri RARE ( maxim 3-5 % )...

Sau, poate fi vorba de o deflorare parţială ( rupere parţială a himenului ) şi la următoarele 1-2 contacte sexuale este posibilă sângerarea.

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......ninei_7764

Toate cele bune.

8 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Probabil ca himenul tau s-a rupt mai de mult si nu mai tii minte cand si cu cine.

| SkyPilot a răspuns:

Da, foarte posibil. O sa doara si la contactele urmatoare si este foarte probabil sa se rupa mai tarziu si vei sangera atunci.

| AndreeaBianca123456 explică (pentru SkyPilot):

Mda, super...chiar voiam sa scap de durere. dar se tot prelungeste crying

| SkyPilot a răspuns (pentru AndreeaBianca123456):

Daca vrei sa scapi, puteti incerca sa intre acolo cu doua degete. Uneori merge. Sau sa fie un pic mai brutal happy Daca esti genul care suporta durerea, stai tu deasupra si misca-te astfel incat sa rezolvati problema.
Dupa ce se rupe, iti vor trebui 3-4 zile sa se vindece locul.

| Alcyon a răspuns:

Durerea nu e de la himen. Ala-i doar o pielicica amarata, ce se rupe si cand faci sport. Ai dureri fiindca vaginul tau nu e inca elastic. E un muschi care n-a mai fost folosit, prin urmare e normal sa fie rigid. Si va mai dura ceva pana o sa-ti faci rodajul.

| Neuronul a răspuns:

Da!
Unele femei au himenul atât de subţire încât se poate rupe şi dacă fac sfoara.
Altele au himenul atât de elastic încât nu se rupe de la primul sau al doilea contact sexual.
Mai încercaţi! smug

| andreiul78 a răspuns:

Dua