| anonim_4396 a întrebat:

Hei. Acum ceva vreme am avut niste scurgeri vaginale maronii. Ma poate ajuta cineva ca vreun sfat? Sunt virgina si nu iau nimic anticonceptionale etc. Poate fi vorba de vreo infectie? Nu am fost la ginecolog si nu am de gand. Help me

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca scurgerile au fost urmate imediat de menstruatie, poarta numele de eliminare fractionata de endometru si necesita vizita la endocrinolog. Daca sunt in afara perioadei menstruale, pot semnifica o infectie sau un polip de endometru si impun vizita la ginecolog.

| catthshshshs a răspuns:

Cred ca este vorba de o infectie. Sper ca ele nu mai persista. Si mie mi s-a intamplat o data si eram virgina atunci. Au trecut de la sine...era de la stres cred.

| Corina a răspuns:

Draga mea, orice scurgere inchisa la culoare, anunta o infectie vaginala. Deci, vrei nu vrei, va trebui sa ajungi la un consult ginecologic. Nu poti sa te tratezi dupa indicatiile unora sau altora. Numai un specialist poate sa-ti puna un diagnostic corect si sa-ti prescrie un tratament adecvat. Dar mai intai, spune-i mamei tale. Sanatate maxima!