| Ema6emma3 a întrebat:

Buna! Am 16 ani si De 2 saptamani am niste sangerari vaginale foarte usoare care usor s au transformat in scurgeri vaginale maronii cu cheaguri de sange. As vrea sa stiu de la ce poate fi sau daca este vorba despre o sarcina...la ginecolog nu as vrea sa merg pana nu aflu daca ar putea fi vorba despre o sarcina iar testul il voi face poimâine. Ultimul contact sexul a fost neprotejat(nu si a dat drumul in mine) si l am avut acum 3 saptamani iar sangerarea a apărut cu 4 maxim 6 zile dupa contactul sexual. Menstruatia imi trecuse de 5 zile deci nu eram in perioada ovulatiei. Ce credeti ca poate fi?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sangerarile intre menstruatii NU sunt normale si nici sanatose, putand fii provocate de infectii cu HPV care ti-au afectat colul uterin si au provocat o rana care sangereaza (displazie de col uterin), sau ai chisturi ori fibroame uterine.
Prezinta-te de urgenta la medicul ginecolog, pentru o consultatie, analize amanuntite si tratament adecvat.
O infectie cu HPV descoperita si tratata dorect din timp iti poate salva viata, de un cancer de col uterin.

| Teo29 a răspuns:

1. Nu o mai faceti neprotejat pe viitor
2. Mergi la ginecolog la privat ( poti merge singura, fara mama ta, avand acum 16 ani) si spune-i exact toate simptomele si detaliile
S-ar putea sa fie si o boala cu transmitere sexuala sau vreo infectie la care trebuie tratament