| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Am 17 ani și acum 2 zile pe 19 am avut primul contact sexual cu iubitul meu. Am incercat cu prezervativ și a fost foarte greu sa intre pentru ca ma durea foarte tare și am incercat și fără și am reușit, a bagat-o doar odata apoi a luat alt prezervativ și am incercat iar. Acum dupa 2 zile pe 21 mi-a apărut o secreție maronie, aceasta îmi apare de câteva luni inainte și dupa menstruație. Și acum mai sunt 3-4 zile pana la menstruatie. Mi-e frica sa nu fi ramas însărcinată, adica am inteles ca aceasta scurgere apare și in momentul implantării sarcinii. Doar ca am mai avut și inainte. Credeți ca e vreun pericol?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Un pic de educatie sexuala nu v-ar strica deloc, fiindca doar asa probabil ca ati reusi sa intelegeti ca sarcina NU se poate forma oricum, oricand si in orice conditii. Dupa trecerea a doar 2 zile de la intretinerea unui contact sexual este IMPOSIBIL de stabilit daca s-a format sau nu o sarcina. In situatia prezentata, cel mai probabil acea scurgere maronie reprezinta prima manifestare a menstruatiei care este pe cale sa porneasca in zilele urmatoare. De asemenea fiindca in mod sigur sexul de dezvirginare a avut loc cu cateva zile (probabil 5-7) inaintre de pornirea efectiva a menstruatiei, inseamna ca in mod sigur sexul a fost intretinut in zilele PERIOADEI DE INFERTILITATE ABSOLUTA a acestui ciclu menstrual si din acest motiv formarea sarcinii in aceste conditii este 100% IMPOSIBILA. Multa sanatate!

4 răspunsuri:
| CodrutElian1990 a răspuns:

Raspunsul lui corbualbrosu este cel mai corect, pertinent si stiintific.

| Emanuela23 a răspuns:

Daca nu si.a dat drumul in tine, nu ai cum.
Asa mi s-a intamplat si mie prima oara, nu stiu nici eu cauzele.
Dar sigur nu ai ramas insarcinata, pentru linistea ta, cumpara-ti un trst de sarcina