| alexialle a întrebat:

Hei. Am hotarat cu prietenul meu sa facem sex. El a vrut o data sa facem, dar eu l-am refuzat si m-am simtit destul de rau dupa aceea, ca si cum am regretat ca nu am facut. Problema este ca imi e frica. Nu stiu cum sa scap de frica asta. El a spus ca va face in asa fel incat sa nu ma doara, dar tot am frica de ceva, dar nu stiu ce e.

8 răspunsuri:
| Amelya02 a răspuns:

Ar trebui sa fii sigura ca vrei asta fiindca prima data si primul baiat nu se uita niciodata. Iar iubirea trebuie sa fie reciproca, sa ai convingerea ca te iubeste!
Te va durea putin, dar o sa rezisti. Trebuie sa fii relaxata, ca toate fetele trec prin asta. e ceva destul de normal, iar acest act uneste un cuplu destul de mult

| darrio2007 a răspuns:

Ti-e frica pentru ca o faci prima data, presupun. Daca ai incredere in el de ce sa nu o faceti? Neaparat cu caciulita.Este mai sigur.

| anonimg a răspuns:

Daca vrei sa nu te doara, casatoriti-va. Durerea sufleteasca este mai mare decat ce-a fizica, si dureaza poate cat viata. Sper ca m-ai inteles.

| Alcyon a răspuns:

Frica asta e un semnal ca nu esti inca pregatita pentru a-ti incepe viata sexuala. Daca ai sub 18 ani de altfel, nici nu e indicat sa te grabesti. O sa vezi ca viata de femeie nu e usoara: stai cu frica in fiecare luna sa nu fi ramas gravida, metodele de contraceptie uneori dau gres si pe urma ai "distractie", prezervativul mai aluneca sau se rupe etc.

| greece12 a răspuns (pentru Alcyon):

Exact acelasi lucru i l-as fi spus si eu.
Frica pe care o simte este dovada ca inca nu e pregatita, mintea ei refuza inca sa faca ceea ce ar accepta organismul.
Sa mai astepte, oricum are o viata intreaga in fata pentru asta!
happy

| Mihaela1964 a răspuns:

Cred ca face presiuni asupra ta profitand de faptul ca ai numai 16 ani; nu ceda, nu cred ca merita.Lasa-l sa-si gasesca ala fraiera, ca e versat in asa ceva si tu vezi-ti de adolescenta ta inocenta.

| JAYBEE a răspuns:

Sa faci sex e ceva normal. Prima data nu o sa dureze prea mult, o sa te doara un pic, dar asta e. Ori acum ori mai incolo, tot trebuie sa faci, deci trebuie sa scapi de frica.
Gandeste-te doar ca vei deveni mama, si ce dureri o sa ai in timpul nasterii +sexul e o placere.

pup}{