| delpiero1233 a întrebat:

Hei, am o intrebare am facut sex neprotejat cu prietena mea, am ejaculat o data in afara vaginului si dupa m-am sters cu un servetel, la 10 minute distanta, am facut din nou sex, sunt riscuri?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

DA, chiar foarte mari in cazul in care sexul a fost intretinut intr-una dintre zilele din cadrul perioadei fertile a ciclului menstrual. Dupa fiecare ejaculare in uretra (canalul din penis) ramane o anumita cantitate de sperma semivascoasa (mai mult decat suficienta) care dupa trecerea a 10-15 minute de la ejaculare intra intr-un proces de fluidizare devenind lichida si din acest motiv incepe sa se scurga/prelinga din penis. In cazul in care dupa ejaculare barbatul nu urineaza si intretine un nou contact sexual, acea sperma se va scurge intotdeauna fara exceptie in vagin. Spermatozoizii existenti in acele ramasite desperma sunt mai mult decat suficienti pentru a putea produce fecundarea ovulului in cazul in care acesta exista in acel moment in uter sau va fi produs in urmatoarele 2-3 zile. In concluzie se poate considera faraa gresi sau exagera, ca al doilea sex este unul in care partenerul de fapt ejaculeaza sperma involuntar in vaginul partenerei de sex. Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| BatGirlBat a răspuns:

Daca ai ejaculate in ea
poate ramane insarcinata
dar daca nu vrei asta oricand exista intrerupere de sarcina
aceasta intrerupere costa
s-au mai simplu foloseste un prezervativ

| FlaviusValentin a răspuns:

Da,poate rămâne însărcinată