| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Am o problema careia nu-i gasesc o rezolvare.
Am fost ieri la un party, numai cupluri, inebunisem sa-i vad pipaindu-se in fata mea sau sarutandu-se, am plecat de langa ei pana cand au inceput sa se uite urat pe mine si nu inteleg de ce. Cum fac sa-mi gasesc pe cineva si sa nu mai stau singurel? Am incercat prin cluburi, petreceri, iesiri cu prieteni si fosti colegi si parca sunt blestemat sa nu gasesc pe nimeni. Simt ca nu mai rezist.

6 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Roaga-te lui Dumnezeu sa te ajute si sa te ghodeze sa o intalnesti pe fata care El stie ca e potrivita sa fie sotia ta.Sunt pe net si site-uri matrimoniale crestine unde scriu tinerii care cauta un partener de cadatorie.Noi avem niste prieteni care ada s-au gasit acum au deja 2 baieti si sunt fericiti.

| anonimuIl a răspuns:

Ai fost la o petrecere unde vin perechi sau singuri ca tine bărbați și femei.

| anonimuIl a răspuns:

La petreceri de tipul ăla băieții sau bărbații nu merg cu iubitele lor că vor să cunoască acolo altele.

| Danny28 a răspuns:

Dacă nu găsești pe nimeni n-ai ce face. Ai mașină și bani? Relațiile din ziua de azi nu își mai au rostul. Lumea mai intră în relații doar pentru propriile interese.

| danuker a răspuns:

Nu pricep ce zici aici: "am plecat de langa ei pana cand au inceput sa se uite urat pe mine si nu inteleg de ce"

Cum s-au uitat urat daca ai plecat de langa ei? Cand tu erai departe? De ce i-a interesat că ai plecat?

"cum fac sa-mi gasesc pe cineva si sa nu mai stau singurel"

Fosta mea prietenă și-a găsit actualul soț pe OKCupid, site pe care i l-am recomandat când m-am despărțit de ea. Mai precis, recomand întrebările lor ce te potrivesc în funcție de răspunsuri.

"blestemat"

Nu dispera. Ai răbdare. Dacă presezi fetele, nu le va plăcea. Ca să atragi un partener, trebuie să oferi ceva la schimb - umor, înțelepciune, poate fizicul, ceva ce să le intereseze.
Ca să afli ce le interesează, trebuie să discuți cu ele.
Ca să discuți cu ele, trebuie să le tratezi ca pe oameni, nu ca obiecte că "numai" reziști. De exemplu, pune-te în pielea lor. Dacă o fată necunoscută te-ar aborda brusc într-un club, care ar fi prima ta reacție? Cred că frica. Așa că ai răbdare.

La ora de Română erau opere ce explorau subiecte ca iubirea, obsesia, gelozia, atașamentul, poate că ar trebui să te mai uiți prin ele, să vezi ce au făcut personajele și ce s-a întâmplat în consecință.

Recomand "Enigma Otiliei", cred că e exact ceea ce ai nevoie (dar să sari peste părțile cu averea dacă nu te pasionează). Dacă ți-e greu să citești, citește "pe diagonală" cât să vezi dacă în acea pagină e ceva interesant.

Literatura e o ocazie să trăiești ce a trăit altcineva, dar într-un mod simplificat și mai rapid. Poți învăța ce e bine și ce e o greșeală.

La fel și filme romantice.

| anonimuIl a răspuns (pentru danuker):

Ce e în cartea aia e valabil pentru fete crescute altfel.