| ioana0501 a întrebat:

Hei...am si eu o problema. Dupa o relatie de 4 ani esuata ( din cauza lui) am reusit sa ma indragostesc (dupa mai multe incercari) de un baiat care pot spune ca m-a schimbat complet. Eu sunt geloasa, rea..mereu cu gura mare. La inceput se comporta foarte frumos cu mine, eu ma suparam non stop si mereu venea la mine sa ma impace. De cateva luni am inversat rolurile. Alerg dupa el ca o nebuna (atunci cand ne certam pleaca), atunci cand ne certam nu imi da dreptate chiar daca o am. Am ajuns sa imi fie teama sa mai scot ceva pe gura. E foarte orgolios si imi spune ca daca l-as lasa sa plece probabil relatia noastra s-ar termina si ca mereu va astepta sa il caut eu. El mereu se supara din nimicuri iar daca eu aleg sa nu ii vorbesc accepta situatia..si eu sunt orgolioasa dar cand vine vorba de el las totul. El nu mai face asta. Nu stiu ce sa mai fac sa il schimb la loc cum era. In ultimul timp am o gramada de nemultumiri pe care le tin in mine si nu stiu cum sa mai procedez. Daca ii zic ceva se supara si gata. Stiu ca ma iubeste dar atunci cand apare vreo problema se transforma. Ce sa fac sa fie bine? Ps: daca il tratez cu indiferenta o sa primesc ceea ce ofer. sad

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Comportamentul actual al iubitului tau se datoreaza probabil sau de ce nu in mod sigur faptului ca nu a mai rezistat sa suporte in continuare "calvarul" provocat de accesele tale de gelozie. Foarte multa lume considera ca gelozia este de fapt sau mai bine zis ca reprezinta un fel de "cancer mental" fara posibilitate de a fi vindecat vreodata. Fiindca gelozia este asociata cu o boala incurabila, din acest motiv sunt persoane care nu pot sa accepte sa fie suspectate de fapte pe care nu le-ar produce niciodata in viata ajung sa fie extrem de deranjate si considere despartirea ca unica solutie viabila. Din aceste motive probabil ca si iubitul tau a ajuns la concluzia ca o eventuala convietuire linistita/tihnita nefiind posibila renunta de buna voie la o astfel de relatie "contondenta" chiar si doar de natura psihica, inainte de a fi prea tarziu. Gelozia excesiva este promotoarea moartii sigure a oricarei relatii de dragoste si iubire chiar si a celor foarte fericite initial. Degeaba incerci sa te amagesti ca el te-ar mai iubi inca, din pacate esti singura de vina in aceasta poveste cu final tragic. Poate vei reusi sa si intelegi.

| ioana0501 explică (pentru corbulalbrosu):

Pai si atunci de ce imi spune că mă iubeste si ca vrea sa avem un viitor împreună? Eu geloasa nu am mai fost si mi a spus ca apreciază schimbările pe care le am făcut dar el continuă să fie supărăcios iar atunci cand merg să l împac imi spune ca ma iubește si ca nu trebuie sa ne mai certăm pentru ca amândoi avem caractere puternice si nu vrea să mă piardă.

| ioana0501 explică (pentru corbulalbrosu):

Chiar nu stiu ce sa mai cred.tu spui ca nu ma mai iubește... daca nu o mai face de ce inca.a răsfăța si își petrece aproape tot timpul cu mine?

| corbulalbrosu a răspuns (pentru ioana0501):

Eu am presupus doar. Este posibil sa gresesc insa sa stii ca frustrarile se aduna si chiar daca nu se manifesta in mod vizibil, dar din pacate in suflet se decanteaza se aseaza si incet dar sigur 'otravesc" sufletul. Probabil schimbarea ta de comportament este intr-adevar radicala si din acest motiv el acum incearca sa te modeleze dupa placul lui fiindca probabil ca si el chiar te iubeste cu adevarat. Si in acest caz tot de tine depinde viitorul relatiei voastre si asta seva produce doar daca vei reusi sa inlaturi complet gelozia din firea ta. Eu nu pot sa va doresc altceva decat fericire si satisfactii in viata.

| ioana0501 explică (pentru corbulalbrosu):

Pai mi-a spus că prin comportamentul lui vrea să îmi dea anumite lecții, dar eu nu le vreau pentru ca am înțeles ce vrea de la mine. Se supăra din absolut orice și să pornesc o discuție iar eu nu mai pot. Chiar sunt derutată sad

| ioana0501 explică (pentru corbulalbrosu):

Ahh am uitat sa specific..la începutul relației mi-a spus ca mă place mult pentru ca eu mereu dau replica si nu tac din gură si accept orice de dragul cuiva. A zis ca o fata așa iti dorește.Să aibă cu cine să discute, dar pe parcurs cică nu sunt așa cum păream și ca eu mă certam din nimicuri

| corbulalbrosu a răspuns (pentru ioana0501):

Discutiile reprezinta convorbiri placute, constructive care in nici un caz nu se pot compara, considera sau confunda cu discutiile in contradictoriu care degenereaza si devin certuri inutile.

| ioana0501 explică (pentru corbulalbrosu):

El crede că orice ii spun este de fapt un reproș si de aici ne luăm la ceartă pentru ca înțelege ca eu vreau de fapt să l schimb.

19 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Din cate povestesti aici este doar vina ta.Dar orgoliul nu te lasa sa recunosti asta.Relatiile tu le complici.Nici primul dar nici actualul.Nu ma astept sa fii de acord cu mine. Prin aceasta intrebare vrei doar pe cineva care sa iti dea dreptate. O fata, poate va fi de acord cu tine dar un baiat cu capul pe umeri, niciodata. Asa ca, schimba-ti comportamentul vizavi de partenerul de relatie.

| ioana0501 explică (pentru darrio2007):

Cum sa mi l schimb? Da mi un sfat ceva thinking

| WaterDrop a răspuns:

Stie ca are control asupra ta si profita de asta la maxim happy Intoarce pagina cu el sa vezi cum isi revine imediat.

| ioana0501 explică (pentru WaterDrop):

Am crezut si eu ca despre asta e vorba..foaia a fost întoarsă si mi-a spus ca daca redevin orgolioasă relația se termina. Nu e genul care vrea sa manipuleze, așa e el ca om. M-a uimit și pe mine cat de sincer si corect poate sa fie. De asta nu vreau să îl pierd. Poate nu sunt eu genul de om care poate fi controlat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Va esua si aceasta relatie. Tot din cauza lui.

| UDM a răspuns:

Salut, parerea mea este ca trebuie sa gasesti o alta iubire, fare regrete uita tot.intr-o relatie de dragoste unde iubirea este factorul principal, nu ar trebui sa existe asemenea dispute (ca sa le zic asa) intre parteneri.nu zic acum ca nu se mai ivesc si discutii intr-o casnicie...dar parca mai rar.cei doi ar trebui sa se completeze unul pe celalalt, sa fie mai maleabili din multe puncte de vedere, sa se inteleaga si ajute in problemele ivite in relatia lor.esti tanara~gandeste pozitiv.mult succes!

| ioana0501 explică:

Tocmai..este si el un baiat cu capul pe umeri si sunt constienta ca am complicat lucrurile..acum vreau sa le repar si nu stiu cum.

| Alexandru_Manutza_1989 a răspuns:

Buna! La ceea ce ai scris iti pot raspunde din propria experienta! Sa-ti zic pe scurt: Am avut si eu o relatie cu o persoana de genul tau, geloasa, impulsiva, mereu cu gura mare, nervoasa..etc! Relatia a durat 5 ani in care am tot incercat sa ii tin pasul, sa ii fac fata.dar nu am mai rezistat si am cedat, chiar daca o iubesc..nu o mai vreau in viata mea! Acum sa iti ai raspund! El se comporta asa deoarece s-a saturat pana peste cap,probabil ca,compara relatia voastra cu a celor din jur(si este total diferita),daca nu ai sa-ti schimbi comportamentul o sa-l pierzi deoarece gandeste ca "merita ceva mai bun, mai linistit" incearca sa comunicati cat mai mult posibil, sa faceti lucruri care sa schimbe monotonia zilnica, nu mai fii posesiva, ca el are nevoie de o iubita nu de un "jandarm"... Sper ca ti-am fost de ajutor! Succes!

| ioana0501 explică (pentru Alexandru_Manutza_1989):

Eu m-am schimbat total însă el acum a devenit supărăcios și foarte orgolios. Atunci când ne certam e o altă persoană iar apoi când ne împăcam îmi spune că nu vrea să mă piardă. Nu pot să stau să îl împac atunci când greșește tot el. Mă răsfăța, mă alintă, se poarta frumos dar atunci când ne certam își asumă orice iar eu când încep să îi spun că e ok să o luăm pe drumuri diferite ( după cum își dorește) da înapoi...