| NubleReapper a întrebat:

Salut,am o problema in legatura cu familia mea, nu stiu sa va dau un exemplu azi am mers 30 de km pe bicicleta si eu zic ca de ce fac asta!
Oricum mereu ne certam din cele mai mici nimicuri si nu mai vreau sa fiu mereu suparat si sa plang mereu!
Cum as putea sa fie si ei altfel, sa ma inteleaga si pe mine, sa faca si ca mine nu doar eu ca ei?

Răspuns Câştigător
| Crash94 a răspuns:

Atunci când părinții tăi și nu numai îți atrag atenția sau "te ceartă" este pentru că ei te iubesc. E normal să se îngrijoreze pentru tine. Gândește-te că în timpul acela cât tu ești plecat, ei stau cu sufletul la gură ca nu cumva tu să pățești ceva. Iar acest "ceva" nu poate fi din vina ta, ci din vina oricui, de la șoferi beți până la oameni inocenți, iar tu să te afli acolo în momentul nepotrivit. Atunci când pleci de acasă trebuie să fii conștient de pericolele la care ești expus, dar, în primul rând, vorbește cu ai tăi și fă-i să înțeleagă că nu faci asta ca să îi superi, ci o faci pentru că îți place. Spune-le că pot fi fericiți pentru faptul că pasiunea ta este mersul pe bicicletă și nu consumul de droguri sau alte vicii. Atunci când le vorbești, încearcă să păstrezi un ton calm al vocii, să îi privești în ochi, astfel încât să le câștigi încrederea. Arată-le că îi înțelegi și astfel te vor înțelege și ei pe tine.
Baftă!