| gabrielamihaela a întrebat:

Hei, astăzi mi-a venit menstruația însă slab cantitativ și deschis la culoare, am avut câteva crampe, apoi nimic. De obicei nu se întâmplă asa.
Acum o săptămână am făcut sex neprotejat, însă știam ca nu sunt în perioada fertila și șansele sunt foarte mici de a fi rămas însărcinată.
Dacă menstruația se va "comporta" la fel de ciudat ca azi, ma gândeam sa fac un test. Voi ce credeți, e posibil chiar dacă nu eram în perioada fertila?

3 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Este cu totul IMPOSIBIL sa se poata forma sarcina in perioada ultimelor 10-11 zile situate inaintea zilei de pornire a sangerarii menstruale. Este stabilit stiintific si medical ca OVULUL VIABIL este eliberat din foliculul ovarian cu 14 zile inainte de ziua in care porneste sangerarea menstruala. La fel este stabilit stiintific si medical ca acel OVUL este VIABIL adica poate fi fecundat de catre un spermatozoid NUMAI in decurs de maxim pana in 24 de ore dupa ce a fost eliberat din OVAR.
Daca NU este fecundat in acea UNICA ZI in care este viabil cel mult 24 de ore, OVULUL isi pierde viabilitatea, imbatraneste rapid, degenereaza in 3-4 zile si efectiv se destrama si dispare din UTER cu circa 10-11 zile INAINTE de ziua/data in care va porni sangerarea menstruala.
In concluzie este 100%/ABSOLUT IMPOSIBIL sa fi ramas insarcinata. Uneori este posibil ca desfasurarea sangerarii mai ales in prima zi sa poata fi mai atipica, diferita fata de alta data si din acest motiv nu trebuie sa fii deloc ingrijorata.
Multa sanatate!

| Emilian65 a răspuns:

Daca nu erai in perioada fertila este imposibil sa ramai gravida.

| Teo29 a răspuns:

Mereu exista acest risc de sarcina, daca este act sexual neprotejat.
Fiti responsabili!
Folositi prezervativul inaintea fiecarui contact sexual!