| Awam9abla a întrebat:

Hei! Ce părere aveți de sexul abia după căsătorie? Cu jurământ că până la căsătorie nu vor face nimic și că dacă unul calcă strâmb se despart? Recent am auzit că o prietenă a unei fete are o relație de 3ani și nunta in 2019 iar ei si - au propus sa aibă răbdare până după căsătorie, amândoi fiind virgini.

26 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

E o mare prostie si un si mai mare risc sa nu se potriveasca si apoi ori sufera ori se despart.
Moral, minimal, ar avea o oarecare importanta initiala, dar toate studiile au adeverit ca pe termen lung, e dezastru, in afara ca un orgolios a vrut el sa fie primul. dar a dovedit doar ignoranta si egoism, fara sa ii pese de ea sincer si la modul viitor!
Aici, biserica si in general toti care propavaduiesc asta habar nu au ce fac, nu au citit nici o carte ca lumea, etc.

| Adry05 a răspuns:

Fiecare face ce vrea si cum crede, eu nu cred in asta.

| RAY a răspuns:

Personal deci eram impotriva a asa cea,mai nou consider ca de o fata de asta am nevoie,in fapt studile demonstreaza ca la fiecare partener avut sansa sa ai o relatie de lunga durata scade,desi o fata virgina cu gandire de genu poti face o familie,vezi tu azi curvia este promovata peste tot,asa zisul libertatea sexualitati dar asta duce la curvie,femeile uita de a fi mame,neveste, si devin obsedate de banii,sex atat,pacat,asta e lumea spre care ne indreptam,mgtow,feminism =forme radicale,irationale care promoveaza non familia,non natalitatea, pro curvia, droguri, alcool placeri care duc spre dependente, pacat de noi oamenii

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Viata e un stiudiu fiecare om are nevoie de o perioada libertina, si dupa familie, fie el baiat/barbat fata/femeie. Si barbatii afemeiati nu au f.tut la timp.

| Violleta2022 a răspuns:

Sexul cu partnerul ramane o alegere sid ecizie personala.
Ca-l faci inainte de casatorie sau dupa casatorie, are importanta doar pentru voi doi.
Pentru cei religiosi, este un sacrificiu pe care si-l impun si multi reusesc sa-l aiba, asa cum isi doresc.
Totusi, sexologii recomanda sa va incepeti viata sexuala cu 6-12 luni inainte de casatorie, pentru a vedea daca sunteti compatibili unul cu celalalt si pe plan sexual.
Pentru un cuplu care se iubesc foarte mult si au planuri de viitor, sexul nu este pe primul loc, desii, la un moment dat in casnicia lor, tot ar putea simtii ca ceva nu este pe deplin satisfacator si ar putea apare mici conflicte. Totul tine de cat de mult iti iubesti partnera/partenerul si cat de mult esti dispus(a) sa-i satisfaci placerile si fanteziile.
Intr-un cuplu unde exista dragoste reciproca, este usor, fiecare va fi incantat sa-l satisfaca pe celalalt, iar viata sexuala o va completa pe cea sentimentala.

| corbulalbrosu a răspuns:

Daca amandoi au cazut de acord si respecta juramantul dat, in acel caz in sincer bravo lor. Insa daca intrebarea este pusa in mod generic, in acel caz se poate considera ca este cu totul anormal sa nu-ti cunosti dinainte d.p.d.v al aspectului si al capacitatii sexuale pe cel care iti va deveni partener/a/ul ales pe viata. Sanatate!

| Plato a răspuns:

Foarte bine, toata stima si respectul. O initiativa minunata, care le va aduce un moment de desăvârșire a iubirii.

| Emma30555 a răspuns (pentru Plato):

Dacă se iubeau nu așteptau 3 ani, dacă erau siguri de iubirea lor. După nunta posibil sa fie mai mult prieteni decât iubiți, ceea ce a fost și pana acum, din moment ce nu exista pasiune si sentimente de dragoste

| Plato a răspuns (pentru Emma30555):

Habar nu ai ce vorbesti, habar nu ai ce e iubirea. Tocmai pentru ca se iubesc au asteptat 3 ani. Vor ca relatia sa fie desăvârșită, pură.
Din pacate, pentru tine iubirea inseamna sex, dar dupa cum ti-am mai spus-o, tu esti superficiala. Iubirea lor nu are nevoie imediata de placeri trupesti, isi iubesc sufletele, isi iubesc simpla prezenta. Asta inseamna absolut, desăvârșire, frumusețe. Tu vezi doar placerire trupesti, nu si impacarea sufleteasca. "Iata capodopera nestiintei voastre."

| Emma30555 a răspuns (pentru Plato):

Ce spui tu suna frumos in teorie. Eu nu sunt superficiala, si nu consider ca sexul se face asa oricum dar daca iubesti pe cineva si mai esti si logodit de ca sa astepti 3 ani? probabil motivul e strict religios, dar după căsătorie e posibil sa nu fie atrași unul de altul, deoarece s au învățat asa, sa fie ca doi prieteni. In plus si pe vremea buniculor sau parintilor, e adevarat ca cei mai multi faceau sex dupa nunta dar nu dura niciodata 3 ani logodna, pana la un an de cand se cunosteau. Si oricum nu ai dreptate. Sunt care asteapta si nu se mai simt desavarsiti deloc.

| Holiday a răspuns (pentru Plato):

"O initiativa minunata, care le va aduce un moment de desăvârșire a iubirii."

Ce naiba are casatoria cu iubirea. Poti fi impreuna cu cineva la fel de bine si necasatorit. Pana la urma in afara de actul respectiv, certificatul de casatorie adica, ce iti usureaza anumite treburi strict administrative si niste ritualuri fara o valoare obiectiva, nu se schimba nimic in momentul casatoriei. Sau cel putin n-ar trebui sa se schimbe, ca sunt si destui, mai ales cei care n-au locuit impreuna inainte, care descopera cu stupoare ca au facut o eroare casatorindu-se.

| Plato a răspuns (pentru Holiday):

Inseamna ca nu s-au iubit niciodata, daca descopera o greseala. Iubirea nu se termina niciodata, daca se termina inseamna ca nu a fost niciodata iubire.
Eu stiu ca mai divorteaza oamenii, dar cand te casatoresti juri sa ramai impreuna. Asteptand pana dupa casatorie pentru a face dragoste, e un simbol al faptului ca cei doi nu vor trai acele momente si cu altcineva, deoarece tocmai si-au jurat ca raman impreuna "pana cand moartea ii va despărți". Se daruiesc in exclusivitate unul celuilalt, semnificand puritatea si desavarsirea momentului.

| Holiday a răspuns (pentru Plato):

Juramantul asta e cea mai mare tampenie si cea mai fara acoperire afirmatie facuta. N-ai de unde sa stii ca va fi asa.
Mai nasol e ca unii, din cauza asa zisului juramant, chiar raman sa se chinuie langa partenerul caruia i-a promis asta desi in mod normal ar trebui sa-si caute de drum.
Ideea e simpla: si cu juramant si fara, sansele sa se strice treaba sunt similare.
In plus, cine te opreste sa juri asta fara sa te casatoresti?! Repet, casatoria nu schimba nimic.

| Plato a răspuns (pentru Holiday):

E o chestie de simbolistica, de traditie.
Apoi, mai e un lucru: faptul ca cei doi se abtin pana la casatorie, sugereaza ca relatia lor nu are nevoie sau nevoie imediata de aceasta placere trupeasca, ci se bazeaza pe iubirea intregului, trup si suflet, unde simpla prezență, simplul fapt de a fi impreuna e suficient.

| Plato a răspuns:

Prietene, suntem in 2018, imediat 2019, te-ai trezit cu metin 2?
"Mult așteptatul" da ii faci reclama in disperare. Sa se joace aia care l-au așteptat mult.

| Emma30555 a răspuns:

Nu judec pe nimeni doar ca nu înțeleg motivul, pentru mine nu are sens, dacă se iubesc și sunt logodnici nu vad ce i ar opri în a și manifesta iubirea, probabil motivul e strict religios dar după căsătorie e posibil sa nu fie atrași unul de altul, deoarece s au învățat asa, sa fie ca doi prieteni

| Goete a răspuns:

O tampenie mai mare ca un templu, pierzi omare parte din viata fara placerea sexului - Va rog nu criticati, se cer pareri personale si asta e a mea.

| Goete a răspuns:

De altfel... pentru a comoleta raspunsul meu, Abia duoa casatorie bu e acelasi lucru cu Doar dupa casatorie- nici pe departe, au intelesuri total diferite

| Awam9abla explică (pentru Goete):

Ai dreptate, am formulat așa pentru că și mie mi se pare exagerat și nu prea văd rostul, cred că iubirea și relația înseamnă altceva și sunt mai frumoase când se includ și placeri absolute trăite alături de omul iubit.

| ForeverAlone97 a răspuns:

Oribil, porcărie maximă. Sexul trebuie să existe într-o relație, chestia aia cu așteptatul până la căsătorie mergea pe vremuri, când oamenii se căsătoreau la 16-17 ani. În zilele noastre, cine *** stă virgin până la căsătorie? Să fim serioși

| RAY a răspuns (pentru ForeverAlone97):

O curva care trece prin en paturi poate fi o buna mama si nevasta?

| ForeverAlone97 a răspuns (pentru RAY):

Nu

| RAY a răspuns (pentru ForeverAlone97):

Vezi,de asta spun ca o fata sincera, serioasa nu e o curva

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Naspa

| eugeniu2020 a răspuns:

Mai rar asa oameni, dar daca ei vor asta e.
doar ca ar putea fi o problema, sa nu fie compatibili sexua dupa ce fac nunta si apoi problema ca nu vor face sex va aparea si va fi tarziu, deja casatoriti vor fi!

| Lawrrrr a răspuns:

Fiecare face ce vrea, insa daca ne-ai cerut parerea, asta am sa exprim.
Mi se pare anormal. Faci sex in momentul in care simti nevoia, nu conteaza un act sau un juramant, suntem fiinte, nu roboti. Plus de asta, nu cunosti partenerul pe plan sexual, ai fi un ipocrit daca ai spune ca sexul nu conteaza atat de mult intr-o relatie, pentru ca, da, conteaza si poate cei doi nu sunt compatibili din acest punct de vedere. Haideti sa nu mai traim in trecut si sa ne adaptam secolului 21.