| Libyadji a întrebat:

Hei. Eu și un băiat aproape suntem împreună. I-am spus că vreau să petrecem mai mult timp împreună pentru că am nevoie de asta. El mă iubește și in sfârșit am acceptat și eu povestea noastră. Doar că am refuzat odată când m-a întrebat dacă vreau sa fim împreună și atunci s-a rupt totul. Apoi i-am spus că îmi pare rău că am zis nu, că simt ceva și că vreau. A acceptat și a fost mai puțin distant după asta. Dar când are timp liber, serile, zilele astea 4 de 1mai (suntem elevi, a12-a) niciodată nu se gândește la mine să mă întrebe dacă vreau să ieșim, să ne vedem. În schimb, iese în cafenele cu prietenii lui mereu când are timp. Zilele astea eu stau în casă în timp ce el e la grătar, a fost aseară afara cu un prieten și e foarte frustrant. Noi nu petrecem timp împreună, nu îmi oferă atenție, mă simt dată deoparte, neimportanta. Mă cunoaște de un an, ar trebui să știe ce aștept și ce îmi doresc. Vreau doar puțin timp și pentru mine...și el nici nu se gândește să mă întrebe măcar, 4 zile libere și niciuna pentru mine...cică mă iubește. Vi se pare că exagerez? Să îi reproșez asta? Mă super doare și enervează. Voiam măcar o seară amândoi, nu am avut-o niciodată. Are atâtea zile libere și degeaba

30 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Stii, eu m-as intreba cu ce gresesc eu. De ce nu vrea sa petreaca mai mult timp cu mine, de ce nu e mandru sa ma arate prietenilor si rudelor lui, sa ma includa in toate activitatile lui? Poate nu sunt destul de amabila si draguta, poate conversatia mea nu este suficient de interesanta, poate nu sunt suficient de empatica. Si as lucra asupra acestor aspecte.
Niciodata niste reprosuri nu ajuta o relatie. Dar daca ai cauta sa vezi ce poti imbunatati la tine, asta cu siguranta ar ajuta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Citeste raspunsul ei adresat lui Hanhao si nu o sa te mai mire de ce este data la oparte de iubitul ei. Ala are toate motivele din lume sa se comporte cu ea ca cu o carpa.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Am citit dupa ce am raspuns. Cred in continuare ca raspunsul pe care i l-am dat este util. Daca nu pentru relatia asta, atunci poate pentru una viitoare. Pana la urma, toti gresim si toti avem voie sa ne corectam greselile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

Da Brigaela, toti gresim. Dar nu toti sunt retardati mintal care "gresesc" intentionat un an in continu. Nu mai are nici o scuza fata de mai sus.

| Brigaela a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu, scuze nu are. Dar poate fi o fata rasfatata si mai putin inteligenta, careia parintii nu au avut grija sa ii ofere o educatie si care nu are suficienta minte sa si-o capete altfel. Pana la urma, oamenii astia sunt si ei printre noi. Nu ii scuzam, dar incercam sa ii educam cat de cat, macar pentru a ne face noua, celorlalti mai norocosi, viata mai buna.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Brigaela):

"Dar poate fi o fata rasfatata si mai putin inteligenta" Nu poate, chiar e genul ala de pitipoanca. Si din pacate stim ca exista o gramada de specimene de genul.

| Libyadji explică (pentru anonim_4396):

Nu sunt o pitipoanca! Sunt un om care nu vede decat intr-o directie pe care nimeni nu o poate curma, aceea a studiului. Nu concep ca momentan sa fac altceva decat sa invat pentru a deveni omul care vreau sa devin, am principii inalte si de oameni nu prea imi pasa, ce vina aveam eu ca el era disperat dupa mine si eu nu voiam si nu puteam decat sa il refuz? Vreau sa fiu un om robust, rational si atat. Sa imi folosesc creierul in folosul meu, era perfect sa ii spun ce vreau, sa ma amuz pe starile lui de nervi, da, doar pentru mine. Nu ma intelegeti gresit, am prieteni si iubesc oamenii, ii respect, sunt un om duios si elegant, corect, am 19 ani si zero relatii pentru ca nu am dat de omul potrivit. Imi doresc sa iubesc, dar nu pe oricine. Si in anul ala el si-a facut un loc in sufletul meu pe care nu il poate ocupa nimeni acum, nici nu banuiam; doar lipsa lui mi-a confirmat asta! nu a fost atat de grav, am avut si multe momente frumoase in anul ala. Dar intelegeti ca nu sunt o pitipoanca si ca nu am nevoie de educatie, ci poate de mai multa stabilitate si seriozitate cand vine vorba de iubire, pana la urma e ceva normal, numai ca nu imi doresc inca asta pentru mine si i-am spus, mereu zicea ca o sa aiba rabdare, isi mai pierdea cumpatul odata cu trecerea zilelor, lunilor si stiam ca nu va tine mult, i-am si zis ca eu nu il tin cu forta langa mine si ca oricand poate sa spuna stop. Singura explicatie pe care om este aceea ca imi e teama de ceva nou, pentru ca eu percep iubirea altfel. As avea nevoie de cineva care sa ma invete cum sta treaba cu iubitul asta...e mai serioasa treaba decat pare. Oare de ce nu vreau iubire pentru mine si fug de ea si o tratez atat de urat? O reneg, o dispretuiesc, simt ca nu am nevoie, nu mi se pare ceva in plus. Nu momentan...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Libyadji):

Duios si elegant? Mai copil copac tu crezi eu am varsta ta de incerci sa ma duci cu zaharelul? E chiar insultator. Ce ai facut tu numai duiosie si elenganta nu denota. Poate prostie acuta si arfe de pitipoanca pupata in dos de toti. Daca te axai pe scoala, bravo tie. Jos palaria. Dar sa iti bati asa joc de unul in felul asta > " ba ii dadeam block aiurea, ba ii raspundeam urat, ba il jigneam, ba nu voiam sa ies cu el deloc, nu acceptam sa iesim nicaieri, ba ii aratam cum vorbescu cu altcineva si ii ziceam numai aiureli" Ce pot sa zic. Imi provoci scarba. Si greata. Pentru o data frustratelul ( hanhao) a avut dreptate cu un post.

| Freya1 a răspuns:

Pai draguta tu faci parte din "uscaturile" acelea ce ii face pe barbatii ce nu suporta femeile sa se infoie ca au dreptate cand generalizeaza.
Scuza-ma ca iti spun dar nu prea te duce mintea.Iar faptul ca te lauzi cu niste tampeni pe care le-ai facut nu esti mai interesanta.
Mai bine faceai un rahat langa gard decat sa iti expui "inteligenta" nativa aici.

| Libyadji explică (pentru Freya1):

Tu fugi de mai citeşte o carte, că poate mai înveţi puţin să scrii între timp şi discutăm după despre inteligenţa mea, că momentan a ta e mai la vedere şi nu e de bine :* spor la învăţat limba română.

| Emma30555 a răspuns:

Ar trebui sa i spui lucrurile astea. Daca te iubeste normal ar fi sa isi doreasca sa petreaca timp cu tine, sa te ia cu prietenii lui. Nu esti deloc exagerata, trebuie sa ii spui si lui.

| PersonajFictiv a răspuns:

Ce rahat sa iti spun daca tu ne spui noua ca ti-ai batut joc de el un an de zile incontinuu si RAZI?
Ai zis ca erai proasta, nu ca esti proasta.
Stiu ca nu ti-ai facut cont sa fii judecata aici dar totusi, ce as putea sa iti spun?
Macar de ziceai ca ai gresit si nu radeai, de ce razi cand spui ca ti-ai batut joc de o persoana un an de zile?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai i-ai tras-o o data si omu nu uita. Se razbuna si el cum poate. Culege roadele actiunilor tale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti proasta rau. Daca nu iti vedeam comentariul, ci doar postarea, aveam o cu totul alta parere despre situatia asta. Cum adica nu ai nevoie de educatie si nu esti o pitipoanca? Esti una chiar foarte clasica laughing picata din luna, care habar nu are ce-i cu ea si se minte ca tine la un tip dintr-o vinovatie ascunsa.

,, Imi doresc sa iubesc, dar nu pe oricine.'' Atunci da-i jet de la bun inceput, nu-ti bate joc de el un an de zile, imbecilo.

N-am cuvinte, jur. laughing))) Refuz sa cred ca ai 19. Iti dau 13 si inceput de retard mintal cu indulgenta.

Ce ai facut tu se numeste,, abuz emotional''. Mai si ranjesti fasolea ca o toanta. Si din cauza cretinelor (si cretinilor) ca tine exista atatia oameni care fug de relatii, sentimente etc.

Fa-i un bine tipului, desparte-te de el, da-i block peste tot si lasa-l sa treaca peste. Nimeni nu merita asa ceva.

Si inca ceva, nu te mai baga, fata, in nicio relatie, pana nu-ti rezolvi problemele la cap. Esti tu damblagita, ok, du-te la un psiholog, cunoaste-te mai bine, afla ce dzeu vrei de la viata asta si apoi, cand ai toate tiglele la locul lor, baga-te si in relatii, ca niciodata nu o sa-ti fie bine cu atitudinea asta si ii mai damblagesti si pe altii.

Mi-e scarba.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atâtea griji,, atâtea griji. Hmm Si ce ii poti oferi tu mai bun decât prietenii lui? Absolut nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spune i ce te deranjează si daca vezi ca tot continua asa..atunci lasă l! Tu nu esti de vina cu nimic..Nu i înghiții toate fazele astea pentru ca asa iti va face mereu..crede ma ca iti spun din proprie experienta..Sunteti la inceput, ai timp sa pui punct daca nu si schimba atitudinea fata de tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Acum am citit ce i ai scris lui HanHao..in acest caz tu esti singura vinovata pentru comportamentul lui. Dupa ce ca ti ai batut joc de el atâta timp mai vrei si atentie din partea lui!

| Ara997 a răspuns:

Cauta pe altul carete intelege. nu te agata de asta. si ce daca l-ai refuzat? ar trebui sa fie si el dispus sa piarda macar o data. cine nu stie sa piarda ce castiga usor, usor se duce...

Răspuns utilizator avertizat
| Camuflaj2017qp a răspuns:

Exagerezi. Este doar vina ta, spui ca ar trebui sa stie ce vrei, dar nici tu nu stii ce vrei cand refuzi si apoi acceptilaughing

| CinsternaDeSmecherie669 a răspuns:

Zi-i sa ti-o traga

| Libyadji explică (pentru CinsternaDeSmecherie669):

Avem inca acea candoare amandoi, suntem virgini. Nu merge, stricam totul asa