| anonim_4396 a întrebat:

Hey! kiss Sa incep cu inceputul : deci, luna trecuta mi-a venit menstruatia pe 15 , iar luna asta stiu ca trebuia sa imi vina la fel pentru ca e cam fixa si nu mi-a venit nici azi pe 20 . Sa ma ingrijorez , oare am eu ceva ? :-s

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Esperança a răspuns:

Fiecare fata/femeie are acele secretii vaginale, asta arata ca organismul tau e sanatos si ca se curata. Mai multe citeste aici http://www.topsanatate.ro/......-post.html
Iar cat despre intarziere nu stiu ce sa iti zic,eu aveam menstruatie normala si in primii ani,imi venea in fiecare luna normal.
Sfatul meu este sa mergi la medic cu mama ta, daca esti minora, pentru o consultatie.
Daca nu ai intretinut relatii intime cu nimeni eu zic sa stai fara grija, s-ar putea sa fie doar o dereglare hormonala, dar pentru siguranta ta mergi la medic.
Sanatate.

5 răspunsuri:
| Esperança a răspuns:

Depinde cati ani ai. In primii 2-3 ani menstruatia uneori vine neregulat. Se poate sa nu-ti vina si o luna sau sa iti vina de 2 ori pe luna.
Daca ai simptomele specifice, ca ti-ar veni atunci trebuie sa iti vina.
Pentru mai multe detalii te invit sa arunci o privire aici pentru a vedea care sunt motivele intarzierii menstruatiei:
http://www.csid.ro/......a-4044233/

http://www.contraboli.ro/de-ce-intarzie-menstruatia/

| BonneLess a răspuns (pentru Esperança):

Nu stiu ce sa fac, nici azi nu mi-a venit, dar am o secretie alba. Ce e aia e cam multicica? thinking

| BonneLess a răspuns (pentru Esperança):

Multumesc pentru raspuns. i-am spus mamei si stie dar chiar nu stiu de ce nu am intretinut nicio relatie sexuala.

| Esperança a răspuns (pentru BonneLess):

Ma bucur ca ti-am fost de ajutor.
O seara buna!

| BonneLess a răspuns (pentru Esperança):

Mersi:*

| Esperança a răspuns (pentru BonneLess):

Fiecare fata/femeie are acele secretii vaginale, asta arata ca organismul tau e sanatos si ca se curata. Mai multe citeste aici http://www.topsanatate.ro/......-post.html
Iar cat despre intarziere nu stiu ce sa iti zic,eu aveam menstruatie normala si in primii ani,imi venea in fiecare luna normal.
Sfatul meu este sa mergi la medic cu mama ta, daca esti minora, pentru o consultatie.
Daca nu ai intretinut relatii intime cu nimeni eu zic sa stai fara grija, s-ar putea sa fie doar o dereglare hormonala, dar pentru siguranta ta mergi la medic.
Sanatate.