| Bloock a întrebat:

Hei, pe data de 7 august a luat sfârșit ciclul menstrual, iar astăzi 11 august am întreținut relatii sexuale cu iubitul meu folosind prezervativ, dar sa ne imaginam ca ar fi curs lichid/sperma din el și ar fi ajuns în vagin. Sunt șanse sa rămân insarcinata?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sanse sa fii curs sperma din prezervativ sunt minime iar daca s-a intamplat asta inseamna ca ati folosit preventative foarte mari, care te pun la risc de sarcina.
Baiatul trebuei sa cumpeer prezervative pe masura cucului lui, adica exacte pe masura GROSIMII cucului, fiindca un prezrevativ mare/larg poate cade in vagin in timpul sexului, poate sa curga din el sperma sau poate sa se rupa, pentru ca fiind foarte mare/larg se rasuceste pe penis in timpul sexului, pana se intinde la maxim si pocneste.
Nu mai afcetis ex cu prezervative mari!
Pune baiatuls a cumepere prezervative mai mici, ca sa nu mai riscai sa se scurga nimic din preventative.

Prezervativele se cumpara dupa GROSIMEA penisului, trebuind sa stea perfect intins si strans pe penisul erect, fara sa faca cute, sau falduri, inseamand ca-i mare pentru penisul respectiv.

| Floridori a răspuns:

Ciclul menstrual incepe cu prima zi de sangerare menstruala si se sfarseste in ziua anterioara urmatoarei sangerari, asa ca ma gandesc ca te referi ca pe 7 a luat sfarsit sangerarea menstruala.
Menstruatia si ciclul nu sunt acelasi lucru.Menstruatia este doar prima etapa din cele 4 etape ale ciclului menstrual.

Acum sa ne imaginam si ca nu are absolut nicio importanta cand a fost ultima zi de sangerare menstruala, ci cand a fost prima si care este lungimea fiecarui ciclu (in cazul in care acesta este regulat). Doar astfel se poate calcula perioada fertila.

| Bloock explică (pentru Floridori):

Da, pe data de 7 a luat sfârșit sângerarea iar ea a ținut 6 zile.

| Floridori a răspuns (pentru Bloock):

Deci a inceput pe 2.
Si lungimea ciclului menstrual care este (in cazul in care acesta este regulat sau a fost in cel putin ultimele 3 luni)?

| Bloock explică (pentru Floridori):

Da, a fost regulat

| Floridori a răspuns (pentru Bloock):

Ok.Importanta este lungimea happy