| anonim_4396 a întrebat:

Hei, prietenul meu crede ca sunt prea sedentara.Ce inseamna asta?
M-am simțit puțin criticata deoarece el știe ca perioada examenelor în facultate e o perioada stresanta si stai mai mult în casa învățând.Plus ca am avut niște probleme financiare și nu am putut avea activitati.

9 răspunsuri:
| Fatamuntilor a răspuns:

Nu ar trebui sa te simti criticata! Insemna ca ai cateva kg in plus si nu prea faci miscare!
sa stii ca miscarea nu insemna doar mersul la sala! Propune-i plimbari lungi in parc timpul vostru liber de exemplu.Sau chiar sa alegati impreuna.

| AndreeaMadalinaAna a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Pai merg la facultate, job nu sunt sedentara

| Fatamuntilor a răspuns (pentru AndreeaMadalinaAna):

Cu ce mergi la facultate? acolo stai cateva ore.

sau ce intelegi tu prin sedantarism?
miscare faci?

| AndreeaMadalinaAna a răspuns (pentru Fatamuntilor):

Nu, dar el a zis ca dacă merg mai mult la facultate nu o sa mai fiu

| Hyperion7 a răspuns:

1.Adica cred că te-o făcut indirect grasă sau mai drăguț, pufoasa.
2.Nu e necesar să ieși din casă si sa mergi la sala, orice fel de mișcare este sănătoasă, plus că te destreseaza și îți limpezește mintea.

| AndreeaMadalinaAna a răspuns (pentru Hyperion7):

Dar de ce o spus o de parca îl afectează pe el

| Hyperion7 a răspuns (pentru AndreeaMadalinaAna):

Poate ai un iubit care iubește la tine mai mult aspectul decât ce ești tu ca persoana...Te ai gândit la asta?

| TheGentleman a răspuns:

Tocmai, sedentarismul presupune perioade lungi de inactivitate fizică. Mergi la facultate? Stai 4-9 ore pe scaun. La job? din nou, alte ore pe scaun. Te încadrezi perfect în definiție.

Diabetul, bolile endocrine, metabolice și cardiovasculare ar trebui să te sperie, fiind factori de risc asociați sedentarismului

| Mda01 a răspuns:

Ai zis ca ai facultate si job, plus ca ai avut examene în perioada asta, deci cand a vrut el sa ai timp de miscare? Unii oameni nu vor să inteleaga ca nu toti avem timpul liber pe care il au ei... Asta este, o sa ai si timp de mișcare în viitor?