| AnaMariaPop233 a întrebat:

Hei,TPU! Am avut contact sexual neprotejat pe 27 martie, dar nu si-a dat drumul in mine. Menstruatia trebuia sa vina pe 15, dar am avut 17 zile intarziere.
A tinut 4 zile. Apoi, dupa 8 zile mi-a venit din nou si m-a tinut 5 zile.
Acum ma doare capul,am greturi dupa orice mananc,sunt mereu indispusa. Oare e o dereglare hormonala sau sarcina?
Inainte de venirea primei menstruatii am fost foarte stresata,de asta ma si gandesc la o dereglare, dar nu sunt sigura.
Voi merge la doctor, dar acum e cu Pastele si pana ce trece as vrea sa nu mai fiu stresata.

5 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

De ce NEprotejat?!
De ce va expuneti absurd, extrem, inutil, inconstient la a ramane insarcinate si la avort - si boli transmisibile sexual! - cand avortul va poate afecta iremediabil si sa nu mai puteti avea copii?!
Ce e in mintea voastra, explicati-ne si noua!
"Dragostea" va intuneca mintile, sunteti santajate cu parasirea, va e groaza de singuratate atat de mult, incat aste e "unica" solutie, sa accepetati sexul neprotejat?!
La ce "caracter" au cei ce va cer asta, nu va ganditi, ca nu le pasa de voi, nu va Respecta si nu dau 2 bani pe voi?!
NU le pasa ca va pot face sterile pe viata!
NU MAI AMANA, MERGI IMEDIAT LA MEDIC!
RETINE! >>> SEXUL NU E CIOCOLATA, SA PLACA INSTANT! NECESITA CUNOSTINTE, RABDARE SI PRACTICA!

| Violleta2022 a răspuns:

Ce-l mai probabil pare sa fie sarcina, dupa greturi.
cat despre menstra, pare a fii cea de nidatie a ovulului fecundat.
Fa un test de sarcina si te lamuresti imediat.

| corbulalbrosu a răspuns:

Indiferent de cat de mare este lungimea perioadei de intarziere, inceperea procesului de sangerare menstruala reprezinta pur si simplu aproape intotdeauna in proportie de peste 99% garantia ferma ca in ciclul menstrual care s-a terminat in acel moment, NU s-a produs fecundarea ovulului si fiindca NU s-a format si nici NU s-a instalat o sarcina in uter. Fiindca fostul endometru a devenit inutil, acesta este eliminat din uter prin procesul ciclic de sangerare menstruala. Pe baza afirmatiei tale ca dupa foarte putin timp s-a produs o noua sangerare, reiese cat se poate de clar ca activitarea hormonala este foarte grav/sever afectata si din acest motiv a aparut actuala dereglare a ultimelor cicluri. Este necesar sa te prezinti cat mai urgent la ginecologie pentru a fi atat consultata cat si pentru a fi stabilite motivele care stau la baza acestor dereglari. Atat pentru linistea ta sufleteasca cat si pentru a elimina orice stare de ingrijorare, este indicat sa faci si un test de sarcina. Multa sanatate!

| Andreeush a răspuns:

Ai făcut vreun test de sarcină?

| Gofigi a răspuns:

Fă-ți un test de sarcina