Întrebare recomandată | Diasiatat101 a întrebat:

Hei Tpu.Am avut o relatie cu un tip de alta religie. El pocait, eu ortodoxa. Sunt curioasa de ce sunt atatia care vor neaparat sa-si converteasca partenerii in religia lor. El a vrut sa ma pocaiesc si eu, desi eram botezata o data. Ce parere aveti despre pocaiti? Ati avut vreodata o relatie cu vreo unul? Sunt curioasa prin ce au trecut si alte fete care au intalnit asemnea baieti. Am avut o relatie groaznica din cauza religiei si din cauza ca el m-a mintit de la inceput ( cu absolut tot ). Mai sunt oare si alte cazuri?

Răspuns Câştigător
| DNSK a răspuns:

Si eu am religia ortodoxa si nu-mi prea plac mie pocaitii. toti sunt cu domnul dar nu-i nimeni curatlaughing ele merg la adunare in cele mai scurte fuste si cu mufele fardate. mergi sa te rogi sau sa agati? sunt oameni rai, aiurea de tot, indoctrinati de parinti pana la domnul lor si inapoi. tu, daca nu ai coloana si nu-l lasi, vei purta batic si te vei duce la adunari. pocaitii si dracul. lasa-ma cu ei cu tot

si inca ceva. sper ca stii ca e pacat in religia noastra sa te convertesti la altii..fii libera daca ti s-o dat sansa asta, nu-ti pune singura catusele pe maini

| NOname a răspuns (pentru DNSK):

DNSK: "fii libera daca ti s-o dat sansa asta, nu-ti pune singura catusele pe maini".

Şi religia ce e? Nu tot o formă de încătuşare? Sau cultul tău e mai cu moţ?

| DNSK a răspuns (pentru NOname):

Mai bine cu un dumnezeu, decat fara, cu mot si pumnul in piept! daca tu nu crezi in nimeni, nu te lauda. taci si tine pentru tine

| NOname a răspuns (pentru DNSK):

Eu nu mă laud, isteţule, că n-am de ce şi nu-mi stă în caracter. Tu, în schimb, te lăudai că eşti liber. Te întrebam doar cum, dacă şi tu eşti încătuşat în dogmele religioase? : ))

| DNSK a răspuns (pentru NOname):

Pai, incercam sa pun religia ortodoxa in balanta cu secta aia nenorocita. si din spatele unei amarate de tastaturi suntem smecheri, isteti, suntem cine vrem, nu? daca esti userul anului pe TPU, nu esti tu prea mult in viata reala. ocupa-te de tine, fa-ti curat acolo, apoi da-mi mie comentarii legate de dumnezeul meu. pana la urma, nu stiu care e mai castigat. eu cu dumnezeul meu, sau tu.

| NOname a răspuns (pentru DNSK):

Eu nu m-am luat de dumnezeii tăi, tu în schimb te-ai luat de dumnezeii altora (care îs tot ai tăi) şi te-ai pus pe bârfit oameni din alte culte, ca un creştin model ce te crezi (reciteşte-ţi răspunsul premiat). Iar în lipsa de argumente, te iei acum şi de mine. Ironic, dar oricum o iei, tot o dai în ipocrizie. : ))

| DNSK a răspuns (pentru NOname):

Aaa asta era! vrei funda pentru un user si mai mare decat cel al anului? ti le dau pe toate! pe cuvant! numa' taci! ma iau de cine vreau, vorbesc cum vreau, ca spre deosebire de tine, fac ce vreau atat aici, cat si in realitate! m-am luat de pocaiti, nu m-am luat de altii. esti si tu sectanta? aa de fapt tu nu ai treaba cu dumnezeii, mda. oricum, trebuie sa faci ceva cu tine, esti prea odihnita si uite ce se intampla.

si ce-am barfit? fufele cu fustele mini care merg la adunare? tu nu iesi din casa, nu esti din internetul asta penibil sa vezi cum e afara! iesi o data din casa si-ai sa te miri ce poti vedea! si hai ca m-am distrat cu tine dar mai am si altele de facut. seara placuta sa ai!

| NOname a răspuns (pentru DNSK):

Eşti chiar mai prost şi fudul decât păreai. Scuză că ţi-am dat atenţie.

| DNSK a răspuns (pentru NOname):

Ce sa zici si tu acum? cand nu mai avem suficiente cuvinte in vacabularul nostru, dam cu parul. te-am jignit? te-am injurat? vezi care-i diferenta intre noi? mai bine tac, vreau sa-mi pastreaz treapta care, bineinteles, e peste a ta! seara placuta din nou

26 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pocăit, in ce religie este?

| Diasiatat101 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am spus generic "pocait" ca sa nu dau mai multe detalii. El este baptist, dar are in familie si penticostali si mai multe feluri de "pocaiti" happy

| pinkpumpkin a răspuns:

La pocaiti(din cate stiu eu), poate ca stii ca ei primesc de la biserica haine, jucarii etc...Eh,pentru aceste "favoruri" pe care le-a facut biserica pentru ei, trebuie si ei la randul lor sa faca ceva.In primul rand trebuie sa dea bani bisericii(sub pretextul "noi ti-am dat, acum da-ne tu noua").In al2lea rand trebuie sa aduca oameni noi, adica cotizanti noi, sa presteze pentru biserica lor.
Totusi, prietenul tau poate o fi mai religios si vrea sa fiti pur si simplu de aceeasi religie(desi nu prea cred varianta asta).
Succes si ai grija ce faci:*

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Am să-ţi expun şi punctul meu de vedere ( al unui BĂRBAT ) - vizavi de aspectul cu pocăiţii happy

Şi eu am trecut printr-o situaţie asemănătoare sad

Şi, NU prea contează din ce cult fac parte - modul de "comportament" şi "fanatismul" în ceea ce priveşte DOAR cultul din care fac ei parte este cam ACELAŞI...

Eu am cunoscut o fată "adventistă de ziua a 7-a" ( "sâmbotistă" ) - cu aceleaşi "tendinţe" enumerate de tine : mi-a arătat un "ditamai" caietul ( studenţesc ) PLIN de cântări şi tot felul de REGULI pe care ar fi VRUT să-l învăţ pe de rost rolling on the floor
Ar fi vrut să mă duc la fiecare reuniune a lor şi încerca să mă lămurească să mă convertesc la cultul lor...

Evident FĂRĂ succes laughing

Insistenţa lor este chiar DERANJANTĂ - uneori, chiar "agresivă" sad

Ideea este că NU se poate oficia căsătoria religioasă decât dacă unul dintre parteneri "TRECE" la religia celuilalt.
Iar în "fanatismul" lor, aceştia NU se căsătoresc FĂRĂ să facă şi o cununie religioasă!

Chiar şi în cazul în care ar face-o, în general, sunt marginalizaţi ( chiar excluşi ) din comunitatea lor ( de pocăiţi ) pe motivul că s-au căsătorit cu o persoană care NU este botezată în cultul lor!

De asemenea, pot să-ţi CONFIRM că situaţia este cam aceeaşi şi în cazul "penticostalilor" sau "martorilor lui Iehova" ( sau chiar la "baptişti" )!
Am prieteni şi rude care fac parte din aceste culte, deci NU sunt "pe lângă subiect"...

După cum observi, cazuri asemănătoare cu al tău sunt DESTULE laughing

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Cu ce te incalzeste daca sunt sau nu si alte cazuri? Sunt nenumeroare, dar tu fii bucuroasa ca ai scapat de un astfel de individ.

| MskDesign a răspuns:

Eu zic ca religia, este o dovata de de cretinism al rasei umane. Faceti-va amandoi atei, asta daca tineti unul la altul, si vedeti ce usoara va fi perceputa viata.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Pocait... nu este o religie. serios nici macar asta nu stii?
Nu asta conteaza intro relatie, eu sunt ateu si toate iubitele mele au fost ortodoxe... asa si?

| MiruD a răspuns:

Cei "pocaiti" cred ca sunt cei din Oastea Domnului, daca nu ma insel.
Si ei sunt ortodoxi, dar un pic diferiti, cu toate ca, sunt foarte apropiati de noi. De exemplu, la nunta la ei nu se consuma alcool, nu se danseaza. Ei fac nunta intr-un cort improvizat, unde vine cine vrea si se vorbeste despre miri si nunta.
Oricum, eu nu vad o posibila relatie intre voi, pentr ca sunt mici diferente, si la o petrecere ce ai sa faci, sau la nunta? Tu o sa te distrezi si el va sta.
Eu am avut o colega in liceu care era din Oastea Domnului, si am fost si la nunta ei si am facut ce se facea la ei, cu toate ca eu sunt "normala".
Depinde acum daca il iubesti si tu crezi ca merita sa ramai cu el. happy

| JIJ a răspuns:

Citeste si tu biblia, asa scrie acolo, sa te pocaiesti de pacatele tale, in cer nu pot intra cei intinati, murdari, stricati la minte.

| PsychologistT a răspuns:

Intr-o relatie conteaza intelegerea si multe alte lucruri, religia e mai putin importanta, si in ce crede unul sau altul.
Nu avea dreptul sa-ti impuna sa te pocaiesti si tu. E viata ta, si tu alegi ce e bine pentru tine.

| BazikR1 a răspuns:

Pocaiti sunt o alta ramura a crestinismului din opinia mea cea mai "rea" deoarece este foarte indoctrinata si vrea sa indoctrineze si alti oameni tu faci absolut ce vrei dar te-as sfatuii sa te feresti de astfel de persoanewinking

| OfataOarecare1 a răspuns:

Pe tip il cheama cumva Vali?(scuze doar curiozitatea)

| printrestele a răspuns:

Intr-o relatie daca exista dragoste si respect atunci religia nu conteaza. Daca sincer nici nu stiu pe cine sa invinovatesc si nici nu vreau sa o fac, toti credem si fiecare crede in cine vrea, Dumnezeu e unul pentru toti si pentru cei "pocaiti"cum ii numiti voi sau cum la noi li se mai zic "crestini" de parca asti lalti nu ar fi.Atunci cind vrei sa ai o relatie frumoasa, nu impui pe nimeni sa fac nimic: sa se pocaiasca in alta religie, sa fie vegitarian, sa se spele doar cu apa fara sapun, sa stranute doar in beci sa nu o auda nimeni etc.Sunt lucrui absurde,infara de dragoste intr-o relatie exista RESPECT atunci cind tu accepti persoana de linga tine asa cum este,la dorinta lui el se schimba, el face lucruri ca sa-i placa celui de alaturi, dar doar din propria dorinta, ce sa maivorbim de minciuni, cu astfel de om care te minte nu trebuie sa traiesti in genere...Nu m-am intilnit cu asa problema dar daca as fi fost in locul tau probabil ca as fi renuntat, dragoste e dragoste, iubesti dar

| Alexandra_Zaharia_1997 a răspuns:

Buna dia ...nu toti pocaitii sunt la fel pe care la-i intalnit tu, eu una am un amic foarte bun care isi respecta foarte religia foarte mult, si cele mai bune prietene ale mele la fel sunt pocaite da asta nu le-ar putea anpiedica sa fim prietene pentru nimic an lume, stiu ca e un pic cam greu dar daca el te-a mintit inseamna ca nu tine la religia lui si la a ta nici pe departe, am trecut printr-un caz asemanator cu al tau cand prietenul meu credea ca al iubescpe cel mai bun prieten al sau care era pocait

| cristina12cri a răspuns:

Sa fiu sincera nu cred ca ar trebui sa renunti la totul doar din cauza unui baiat.Tu ai crescut sarbatorind totul si facand anumite lucruri pe care probabil daca te-ai pocai nu ai mai putea sa le faci.In primul rand ca te-a mintit nu a fost deloc.dar intr-o relatie cel mai mult conteaza sa va iubiti si sa va intelegeti. Eu una nu m-as pocai pentru nimeni in lumea aceasta dar acume alegerea ta! :*
Sper ca ti-am fost de ajutor! :*

| Beaca_Cosmin-Nicolae_1991 a răspuns:

Buna, legat de aceasta intrebare pot doar sa comentez putin din proprie experienta, nu nu am avut vreo relatie cu cineva de alta religie dar cunosc destul de multi oameni si am prieteni de alte religii. Fiecare religie in sine (daca se poate numi religie in adevaratul sens al cuvantului) are o anume credinta proprie, adeptii acelei religii / cultului cred in cineva, cred in ceva si sunt 100% convinsi ca ceea ce cred ei este bine / adevarat / cel mai aproape de adevar (nu stiu care adevar, religia este inca un mister) ceea ce face ca fiecare grup, fiecare cult in sine sa aiba o tendinta expansionista, de aici si dorinta lor de a face trecerea de la alte religii la "a lor", aceasta convertire a cat mai multor persoane. Dupa parerea mea relatiile dintre oameni de diferite religii nu ar trebui sa fie cu nimic mai speciale atata timp cat se respecta unul pe celalalt si isi respecta reciproc convingerile. Niciodata nu este bine sa incerci sa schimbi pe cineva doar pentru ca nu este la fel ca tine, mai mult de atat sa obligi pe cineva sa faca o schimbare, de orice natura, daca acel cineva nu simte el nevoia de a o face si daca nu intelege daca este o schimbare benfica pentru el sau nu. Faptul ca te-a mintit nu cred ca tine neaparat de religie acest lucru ci de o buna crestere si o educatie a lui ca si individ. Cazuri sunt sigur ca mai sunt si sunt sigur ca vor mai fi si de acum inainte, toti suntem diferiti... (legat de partea cu "Sunt curioasa prin ce au trecut si alte fete care au intalnit asemnea baieti.", las pe cineva cu o experienta similara sa raspunda)