| Ofatacuvise a întrebat:

Iubitul meu e pocait si eu ortodoxa. Si cred ca vrea sa ma ceara. Dar eu nu vreau sa ma pocaiesc. Ai lui nu m-ar accepta niciodata asa. Si ai mei au spus ca nici sa nu auda de asa ceva. Ca neam de neamul lor nu s-a pocait. Si el nu vrea sa vina in religia mea. Intotdeauna m-am visat mireasa, sa am nunta mare cu muzica si alea alea. Si daca o sa avem copii nu vreau sa fie pocaiti crying lumea o sa ii trateze ciudat... vreau sfat?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa va p**ati pe ea religie si sa va casatoriti si fara vrajeala cu mersul la biserica.

21 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Treceti la ateism si ati rezolvat povestea, va casatoriti la primarie si faceti o nunta in spirit stiintific si gata cu vrajeli de asta, apropo dupa nunta in primi 3 ani vine divortul ai grija ce isi doresti

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Și cum arată o nuntă în spirit științific? Va avea loc într-un laborator sau cum?

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Inainte de fi crestini romanii erau toti pacatosi cand traiau impreuna? o nunta la primarie bazata pe sinceritate si ratiune nu pe ipocrizie si falscitate, crestini divorteaza cel mai des dintre toate alte religii sau non religiosi asta nu isi spune ceva? iubirea care la baza ratiunea rezista si la bine si la rau

| CarolineF a răspuns (pentru RAY):

O relatie care il are la baza pe Dumnezeu, este o relatie care rezista!

| RAY a răspuns (pentru CarolineF):

Se vede asta

| xerxes1 a răspuns:

Solutia corecta este cea oferita de userul hnjugvnkl.
Atat religia lui cat si a ta sunt minciuni ordinare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o gluma proasta ca sectantii se bazeaza "doar pe Biblie"!
Pai atunci de ce sectantii adventisti fac prozelitism pe la usile oamenilor incercand sa le bage pe gat maculatura numita "Tragedia veacurilor", plagiata de ratacita si inselata h.g. white (sic!), profetessa adventistilor?
Psalmul 144 spune clar ca Dumnezeu se aproprie de cei care-L cheama intru adevar. "Aproape este Domnul de toti cei ce-L cheama pe El, de toti cei ce-L cheama pe El intru adevar". (ver. 18).
Pai cum sa-L cheme pe Dumnezeu "intru adevar" un adventist care-I injura Mama, spunand despre ea ca este "in mormant". Ma-ta e-n mormant, adventistule, nu Maica Domnului!
Pai Fiul ei care este Dumnezeu, si care invie pe morti, si-ar lasa mama moarta?! Tu, adventistule, daca ai avea putere sa invii mortii, ti-ai lasa mama moarta? Poate ca ai lasa-o, nici nu m-as mira!
Sper sa apuc ziua cand Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane va anatemiza sectele mincinoase neoprotestante infiltrate in Romania Ortodoxa de Occidentul, in mare parte, satanist si sodomit.

| CinevaAnonimă a răspuns:

Eu sunt de acord cu ceea ce spune iubitul tau si v-as sfatui sa fiti o familie formata doar din crestini ortodocsi. In primele pagini din catehism scrie clar ca mantuirea se poate dobandi numai in Biserica Ortodoxa.

| CarolineF a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Nu un cult anume, iti poate aduce mantuirea, ci credinta in Domnul Isus Cristos si ascultarea de El.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru CarolineF):

Citeste Ioan capitolul 3 si primele intrebari din catehismul online si intelege, te rog importanta ortodoxiei. Nu te lasa pacalita de acest neadevar. Apropo, crestinii ortodocsi scriu Iisus Hristos, nu Isus Cristos. Esti ortodoxa, la fel ca parintii, buneii si strabuneii nostri. Nu parasi, te rog, credinta care a fost pazita cu sfintenie pana acum.

| CarolineF a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Citesc doar Biblia, e singura care conteaza, nu altceva. Te rog sa-mi arati unde scrie in Ioan 3 importanta ortodoxismului? laughing Iisus Hristos sau Isus Cristos- e aceeasi chestie. Am sa scriu Iisus Hristos daca asta te face mai fericit. laughing Si poate ma lamuresti si pe mine ce este neadevarat de la neoprotestanti. De ce la ortodoxi de exemplu se inchina la moaste, icoane etc cand in Biblie scrie sa nu va faceti chip cioplit? De ce sunt botezati copii mici cand pana si Iisus s-a botezat adult iar Ioan Botezatorul boteza oamenii la maturitate?(nu contest ca nu erau si copii, dar ma indoiesc ca erau bebelusi)In Biblie scrie ca cine va crede si va boteza va fi mantuit, nu invers. Botezul il faci atunci cand alegi sa il urmezi pe El toata viata. De ce trebuie sa te spovedesti unui preot, cand singurul care poate ierta pacatele este Dumnezeu? De ce preotii cer mereu bani la nunti, botezuri, inmormantari? La neoprotestanti nu se cere asa ceva. "Fara plata ati primit, fara plata sa dati."
Nu am nimic cu ortodoxia, avand in vedere ca si m-am nascut intr-o familie ortodoxa, cred ca multi dintre ei sunt niste oameni cu adevarat credinciosi, care vor intra in Imparatia lui Dumnezeu, dar eu pur si simplu nu sunt de acord cu anumite practici din acest cult si ma regasc mai bine in biserica neoprotestanta, care m-a ajutat foarte mult in relatia cu Dumnezeu, sa-l descopar pe El mai bine, avand in vedere ca pe cand frecventam biserica ortodoxa mai mult din obligatie, nu ma schimba cu nimic, mergeam la biserica si rosteam o rugaciune invatata pe de rost dar eu eram aceeasi pe interior si pe exterior, faceam aceleasi pacate si nu ma interesa etc. Nu cred ca e important cultul neaparat(atata timp cat este crestin) ci relatia personala cu Dumnezeu, credinta in El si faptele noastre. Iar chestia asta cu(,) cultele tine mai mult de preferinte, fiecare unde se simte mai bine si mai aproape de Dumnezeu. Fii binecuvantat! kiss

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru CarolineF):

La Ioan capitolul 3 scrie despre botez, nu despre ortodoxie. Daca moare cineva inainte de a se boteza? La asta te-ai gandit?
Ce e rau in a face milostenie? Crezi ca protii sunt niste pofticiosi care profita in urma oamenilor? Nu e asa. Ei au un program foarte complicat si o cruce(ma refer la crucea vietii) foarte grea. Iisus le-a zis apostolilor ca cate le vor ierta aici pe pamant, atatea se vor ierta si in cer.
,, Si hirotonindu-le preoti in fiecare biserica, rugandu-se cu postiri, i-au incredintat pe ei Domnului in Care crezuse-ra. "(Fapte 14:23)
Cunosti istoria icoanelor ca sa poti spune ca sunt idoli? Te poti interesa si sa afli ce a patit imparatul Teofil cand a hulit icoanele si ce a facut in acel caz sotia sa, imparateasa Teodora. Atatea icoane izvorasc mir. Ar pute izvora mir dintr-un idol?
Esti ortodoxa. Ortodocsii mai au incredere si in Sfanta Traditie. Nu cred eu ca nu impodobesti bradul, nu ai vrea ca la nunta sa porti rochie alba, etc. Mai sunt si alte traditii, dar nu inteleg de ce nu te increzi in ele. Tu asculti si crezi in ceea ce spun sectantii?

| gratargratar a răspuns (pentru CarolineF):

1) Biblia nu e singura care conteaza. Scrierile evanghelice sunt scrieri ocazionale. Hristos nu a poruncit nimanui sa scrie ceea ce El a facut, ci sa propovaduiasca. Teologia este traire, nu este sistem teoretic. Altfel spus, oricine traieste pe Hristos deplin are cuvant cu putere si merita ascultat.
Evanghelistii au scris ca marturie. Canonul biblic in sine (adica Biblia de care zici tu) a fost compilata abia mai tarziu, cand Sf. Partinti (da, din pacate pentru tine, ortodocsi) au hotarat care carti sunt si care nu sunt canonice - exp. Sf. Atanasie cel Mare.
Zice Sf. Ap. Ioan aceasta:
Dar sunt şi alte multe lucruri pe care le-a făcut Iisus şi care, dacă s-ar fi scris cu de-amănuntul, cred că lumea aceasta n-ar cuprinde cărţile ce s-ar fi scris (Ioan 21, 25).
Si iarasi mai inainte:
Iar când va veni Acela, Duhul Adevărului, vă va călăuzi la tot adevărul; căci nu va vorbi de la Sine, ci toate câte va auzi va vorbi şi cele viitoare vă va vesti.
Acela Mă va slăvi, pentru că din al Meu va lua şi vă va vesti. (Ioan 16, 13-14).
Eh, sfintii parinti sunt cei ce au avut si trait Sf. Duh. Nu-mi compari mie pe pastorul Ghita Sefu din Timisoara cu parintii pustiei sau cu cuviosii care si-au dedicat toata viata lui Hristos (exp: parintele Cleopa a intrat in manastirea de la 14 ani! cand tu inca nu ai lichidat-o cu joaca, spre exemplu).
2) Sunt multe lucruri neadevarate la neoprotestanti. Vezi salbaticii care vorbesc in limbi (ii gasesti pe Youtube). Nu au cultul sfintilor, nu au sf. taine, nu au tipic si nu au nici Duhul Sfant. Vezi foarte bine ca se surpa neoprotestantii oriunde te duci. "Biserica" aia unde te duci tu rezista pentru ca sunteti putini si aveti ochi sa va supravegheati reciproc. De aceea sectele nu o sa reziste decat prin exclusivitate. Si dracu e tot excluisivist.
3) Faptul semnificativ al consacrarii in iudaism NU era botezul, ci circumcizia, ducerea la templu si aducerea de jertfa. Asta a facut si Maica Domnului cu dreptul Iosif dupa implinirea zilelor curatirii (Lc. cap 2). Deci Iisus a fost "botezat" de prunc.
Botezul lui Ioan este altceva - este noul botez adus de crestinism (in locul circumciziei si jertfei). Acesta este momentul cand Iisus si-a inceput activitatea publica.
De altfel, nici nu putea sa se boteze de mic de vreme ce Ioan Botezatorul era cu doar 6 luni mai in varsta decat El.

4) Inchinarea la moaste si la icoane nu este inchinarea la chip cioplit ci la persoana reprezentata de icoana, ca mijlocitoare intre noi si Dumnezeu. Daca cercetezi istoria crestinismului primar o sa vezi ca aceasta se facea incat din primele secole cand crestinii strangeau osemintele martirilor si le cinsteau.
Despre icoane nu aduci nimic nou. A fost lupta iconoclastilor cu iconodulii, iar cei din urma au castigat prin voia lui Dumnezeu. Ce vrei mai mult decat atat... crezi ca te-ai trezit tu acum dupa 2000 de ani sa ne luminezi... chestiunile acestea au fost rezolvate de mult.
Are Sf. Ioan Damaschin un tratat referitor la icoane daca te intereseaza.

5) Te spovedesti pentru ca :
"Oricâte veti lega pe pământ, vor fi legate si in cer si oricâte veti dezlega pe pământ, vor fi dezlegate si in cer" (Mt. 18) si versetele de dinainte.

6) La neoprotestanti se cere zeciuiala, sta pastoru sa te urmareasca sa vada unde te duci, cu cine te duci, de ce te duci, ce fac copii tai, de ce nu se duc, cu cine se duc etc
Daca ati da voi neoprotestantii cati bani dau ortodocsii pe la biserici, ati da faliment happy Bine ca suntem multi, ca altfel ar fi vai si amar.

7) Tu ai fost integrata social de pocaiti: ti-ai facut niste prieteni, ai baut ceiuc si ai cantat la chitara. Da, e frumos, dar asta nu e nevointa. Asta o fac si eu cu prietenii nepocaiti la o terasa sau cabana.
Si fariseii erau iudei, ca Mantuitorul, dar aveau cultul lor saracii. Nu au strambat ei Legea lui Moise? Care era diferenta intre farisei si saduchei? Cultul.
Mai era unu (pe care-l cunosteam) care zicea "Iubeste si fa ce vrei"... pai stai prietene ca si asta e o inselare draceasca. Adica nu conteaza asta, ci conteaza ailalta. Nu zice Iisus: "Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că daţi zeciuială din izmă, din mărar şi din chimen, dar aţi lăsat părţile mai grele ale Legii: judecata, mila şi credinţa; pe acestea trebuia să le faceţi şi pe acelea să nu le lăsaţi" (Matei 23, 23).

In inchieiere: vezi si tu cum au aparut protestantii si neoprotestantii: din revolta si schisma. Cine scoate sabia, de sabie piere. De aceea sectarii vor da nastere altor secte pururea. Vezi SUA neoprotestanta unde este.
Pai daca citesti numai Biblia si nu iti formezi si o cultura generala (in relatie cu Biblia), nu au dreptate si ateii astia sa te priveasca cu suspiciune?

Iar faptul ca ai parasit Ortodoxia este un pacat pe care o sa-l realizezi la vremea lui.

| Nitroblast a răspuns (pentru CarolineF):

Lacunele pe care le ai sunt de-a dreptul capitale. Nu stii ce e aia icoana, habar nu ai de Taina Spovedaniei... macar informeaza-te si abia apoi pune degetele pe tastatura. Te rog eu. @gratargratar vad ca s-o chinuit sa iti explice, punct cu punct, arunca o privire la comm-ul sau si apoi reciteste-ti comentariul tau.

| CarolineF a răspuns (pentru Nitroblast):

Bine, poate nu stiu absolut toate chestiile alea care le-ati insirat acolo. Poate nu am nevoie de ele. Credinta in Dumnezeu nu e un set de reguli, traditii si doctrine care trebuie urmate. El a zis doar iubeste-l pe Dumnezeu si iubeste-l pe aproape ca tine insuti. Atat. Nimic mai mult, nimic complicat, e atat de simplu. Dar oamenii se complica cu tot felul de traditii si doctrine, crezand ca daca le urmeaza li se va asigura un loc in rai...
Ce ne facem cu acei oameni care vai de ei nu au auzit in viata lor de atateaa explicatii, atatea doctrine? Credinta in Dumnezeu e foarta simpla, asa incat orice om sa o poata pricepe, indiferent cat de inteligent(sau nu)este el. Dacă mărturiseşti, deci, cu gura ta pe Isus ca Domn şi dacă crezi în inima ta că Dumnezeu L-a înviat din morţi, vei fi mântuit. Romani 10:9
Crezi ca Dumnezeu te va intreba la judecata daca ai fost ortodox? Nu, El se va uita la inima ta, la viata pe care ai trait-o, nu la cult. Ziceai ca daca cineva moare fara sa fie botezat. Ok, da crezi ca il ajuta cu ceva pe omul ala daca a fost botezat cand era mic? Mantuirea e personala, degeaba ai fost botezat cand erai mic daca mai tarziu, traiesti in pacat(asta e valabil chiar si pentru aceia care se boteaza adulti) Eu nu am zis ca doar Biblia trebuie citita, e bine sa citim cat mai multe carti, sa ne cultivam si samd, dar Biblia trebuie sa fie principala carte a oricarui crestin.

| CarolineF a răspuns (pentru CarolineF):

Stiu ca sunt preoti, sfinti parinti care sunt(sau au fost)foarte credinciosi Domnului si ii respect pentru asta, dar asta nu inseamna ca trebuie sa ma inchin lor!

| Aslam a răspuns:

Dar de ce sa-ti schimbi religia? Daca te iubeste cu adevarat ar trebui nu te oblige sa faci asta. Eu am multi prieteni musulmani care s-au casatorit cu ortodoxe, dar nu le-au obligat sa-si schimbe religia doar pentru ca asa spun parintii sau rudele.
Nu te supara pe mine, dar, ai fi bleaga daca ai face asta...

| AnonimSuprem1 a răspuns:

"Oare Dumnezeu este numai al iudeilor? Nu este El si Dumnezeul paganilor? Da, si al paganilor." - link: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/romani/3/29/#29
[Romani: 3:29]

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Dumnezeu exista, dar este complet gresit sa te intrebi cine L-a facut pe Dumnezeu. De ce?
In primul rand, Dumnezeu daca este atotputernic el este superior fata de toate dimensiunile cunoscute (spatiu si timp) => deci Dumnezeu este superior timpului, de aceea nu are sens sa intrebi cand a fost facut Dumnezeu. Se stie ca nimic din ce exista nu poate influenta aceste dimensiuni (spatiul si timpul), deci daca Dumnezeu este atotputernic => el este superior fata de aceste dimensiuni (este mai puternic decat timpul).
Tu te intrebi daca exista Dumnezeu (adica vrei dovezi care sa te faca sa stii ca exista Dumnezeu)? O dovada este chiar gravitatia din punctul meu de vedere. Gravitatia reprezinta o curbare in spatiu-timp (dupa cum se mentioneaza in teoria relativitatii lui Einstein). Eu am observat ca o curbare in spatiu-timp este de fapt imposibila in mod obisnuit. De ce? Deoarece Spatiul si timpul nu reprezinta ceva material, deci logic vorbind, ele nu exista (si cand spunem noi ca exista, de fapt noi ne generam decat o senzatie in mintea noastra; deci noi spunem ca acea senzatie reprezinta timpul (de ex) - dar, daca timpul reprezinta senzatia creierului meu inseamna ca atunci cand va disparea creierul meu, va disparea si timpul. Suna logic? Nu! Deci, timpul este o dimensiune (un grad de libertate) care de fapt nu exista, si fiindca exista o curbare in ceva ce nu exista (ceea ce e imposibil) aceasta este considerate chiar o minune.
Daca exista aceasta minune in domeniul fizicii (gravitatia = curbare in spatiu-timp) cum iti dai seama ca exista Dumnezeu? Iti dai seama ca exista Dumnezeu, deoarece stii ca nimic din ce exista nu poate curba de fapt spatiul-timp (ceva ce nu reprezinta nimic/ce nu exista) -> deci singura explicatie rationala este ca vine din "Exteriorul dimensiunilor, adica din exteriorul timpului = este ceva mai presus de timp". Si, deoarece stim ca timpul pe toate le supune, si ca este "o Forta" mai presus de timp, putem spune ca aceasta "Forta" supune absolut tot (adica este Atotputernica).
Evolutia este adevarata, insa multi oameni spun ca religia contrazice stiinta, dar aceasta afirmatie este falsa. Religia se impleteste perfect cu stiinta oamenilor, dar religia este foarte gresit interpretata (ea a fost interpretata gresit de toti oamenii de-a lungul istoriei pentru a castiga bogatii - ex: preotii catolici ardeau pe rug pe oameni de multe ori pe nedrept... etc., desi Dumnezeu a zis "sa nu ucizi", "sa nu te razbuni, adica sa ierti", "sa fi calm" si acestia (preotii) faceau exact opusul. Cum poti spune tu ca acestia sunt neprihaniti, daca ei tot pacatuiesc de fapt?)
Deci, si Big bangul si evolutia (si toata stiinta) este adevarata. Geneza, potopul lui Noe si minunile lui Iisus, pana si invierea Lui - sunt niste metafore (niste secvente din biblie care trebuie interpretate metaphoric => toata biblia este o carte de metafore).
Iti dau niste citate sa vezi:
"15. Si mi-a zis: Apele pe care le-ai vazut si deasupra carora sade desfranata, sunt popoare si gloate si neamuri si limbi." - apocalipsa lui ioan, cap. 17: vers: 15 - link:
"6. Iar Iisus le-a zis: Luati aminte si feriti-va de aluatul fariseilor si al saducheilor.
7. Iar ei cugetau in sinea lor, zicand: Aceasta, pentru ca n-am luat paine.
8. Dar Iisus, cunoscandu-le gandul, a zis: Ce cugetati in voi insiva, putin credinciosilor, ca n-ati luat paine?
9. Tot nu intelegeti, nici nu va aduceti aminte de cele cinci paini, la cei cinci mii de oameni, si cate cosuri ati luat?
10. Nici de cele sapte paini, la cei patru mii de oameni, si cate cosuri ati luat?
11. Cum nu intelegeti ca nu despre paini v-am zis? Ci feriti-va de aluatul fariseilor si al saducheilor.
12. Atunci au inteles ca nu le-a spus sa se fereasca de aluatul painii, ci de invatatura fariseilor si a saducheilor."
Deci, apele din biblie = neamuri (adica apa ii reprezinta pe oameni)
painea = invatura cea buna
neghina = (din alte pilde se spune de ea) reprezinta acea planta care impiedica graul sa creasca, iar omul care a semanat-o este de fapt diavolul.
Deci, in biblie cand se mentioneaza de aceste: ape, Soare facut dupa pamant, stele se refera de fapt la un sens metaphoric.
Soarele - este Iisus Hristos (reprezinta sufletul lui Iisus Hristos. ("16. Eu, Iisus, am trimis pe ingerul Meu ca sa marturiseasca voua acestea, cu privire la Biserici. Eu sunt radacina si odrasla lui David, steaua care straluceste dimineata." - link: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/apocalipsa/22/) Se stie ca majoritatea stelelor sunt compuse din H si He. Hidrogenul reprezinta o senzatie (lauda), si cam la fel este si heliul (reprezinta "ranva").
Se mai spune de Iisus ca avea picioare de arama (arama din punct de vedere religios [Cu, adica cuprul = arama] reprezinta gelozia, invidia => deoarece, este scris in Vechiul Testament ca Dumnezeu (adica Iisus) este un Dumnezeu Gelos, iar picioarele reprezinta perioada vechiului testament.

Iti dau o lista de metafore:
-din punct de vedere biblic:
>hidrogenul = reprezinta bucuria, veselia (e cel mai simplu element, de aceea se aseamana hidrogenul cu bucuria)
>oxigenul = este adevarul ]> inseamna ca apa inseamna (H2O) o senzatie de bucurie - adevarata => si dupa cum am mai zis Dumnezeu ii considera pe oameni "ape" - deci, inaintea lui Dumnezeu oamenii sunt dragoste in ochii lui.
>borul = senzatie ca in mijlocul tau se intampla prostii.
>carbonul = sminteala, minciuna, "ca ceva nu este in regula"
>azot = senzatia de importanta, "ceva important"
>fluor = senzatia ca "te simti bine". - ca este bine.
-protonul (care reprezinta cea mai mare parte din masa H, reprezinta bucuria)
-electronul (tristetea)
-neutronul (frica)
>Li (litiu) = mania
>He (heliul) = ranva (pentru a face un lucru)
>Be (beriliul) = senzatia ca ti-este bine in sensul in care te simti vessel (esti bucuros).
>Mg (magneziu) = mustrare blanda (senzatia aceea pe care o simti atunci cand esti certat, dar cu blandete).
>Ne (neonul) = senzatia de smerenie, sufletul smerit.
> etc. (o sa mai scriu in alt comentariu continuarea)
In concluzie, daca te gandesti extreme de bine ajungi la concluzia ca Dumnezeu exista, iar religia de-a lungul timpului a fost interpretata complet gresit = ea trebuie sa se inteleaga perfect cu stiinta.

Nimeni nu stie cine (sau mai bine zis ce reprezinta diavolul).
Diavolul reprezinta omul rau (rautatea).
Diavolul reprezinta mania, gelozia, gandirea proasta.
Diavolul reprezinta toata prostia lumii: uciderea, minciunea etc.
Tu crezi ca daca te infuri, daca esti gelos, daca gandesti prost, daca ucizi, daca minti (adica daca devi precum diavolul iti va fi bine)?

Cum am ajuns la concluzia ce reprezinta aceste elemente, desi nu se mentioneaza chiar toate semnificatiile in biblie? Am credinta ca Dumnezeu ma va ajuta sa le inteleg pe toate prin tot ce este in natura, deoarece este scris: "cere si ti se va da."
Ce am facut eu? Pai am asociat fiecare litera cu ceva din viata mea (a - reprezinta dragostea, b - reprezinta altceva..., c - uciderea, li (vine de la "to lie = a minti" si se stie ca doar persoanele manioase mint, de aceea am ajuns la concluzia ca Litiul reprezinta mania. Cum mi-am dat seama ca oxigenul reprezinta adevarul? Deoarece, oxigenul reprezinta cel mai important element cu care convietuieste omul in viata lui (si de aceea oxigenul este la fel de important precum adevarul pentru viata unui om) => asa am ajuns la concluzia ca oxigenul = reprezinta in ochii lui Dumnezeu notiunea de Adevar. (etc...)

De ce cred in spusa asta "Cere si ti se va da"? Deoarece, eu stiu ca daca omul vrea sa afle adevarul, Dumnezeu il ajuta intru toate.
Dar, multi se intreaba de ce Dumnezeu nu le-a dat o viata perfecta oamenilor (Adica toti sa fie cu masini, fara boli, fara stress etc.)? Deoarece, in ochii lui Dumnezeu viata omului este o desertaciune, insa (dupa cum am mai spus) el este de acord sa il informeze cu adevar (cu stiinta) pe om, caci Dumnezeu este Adevar.

De multe ori "crestinii" (fanaticii) ii judeca pe oameni ca sunt pacatosi. Este gresit, inaintea lui Dumnezeu toti sunt sfinti:
Biblia este o carte de metafore care a fost de secole intregi interpretata gresit de oamenii din trecut... Acestia ardeau pe nedrept femei care erau acuzate ca erau vrajitoare etc... desi, in biblie scrie clar ca toti oamenii sunt sfinti inaintea lui Dumnezeu dupa cum scrie in biblie (deoarece Dumnezeu pe toti ii iubeste). Uite versetele care mentioneaza faptul ca toti oamenii sunt sfinti inaintea lui Dumnezeu chiar daca noi gresim de multe ori.
"31. Iarasi au luat pietre iudeii ca sa arunce asupra Lui.
32. Iisus le-a raspuns: Multe lucruri bune v-am aratat voua de la Tatal Meu. Pentru care din ele, aruncati cu pietre asupra Mea?
33. I-au raspuns iudeii: Nu pentru lucru bun aruncam cu pietre asupra Ta, ci pentru hula si pentru ca Tu, om fiind, Te faci pe Tine Dumnezeu.
34. Iisus le-a raspuns: Nu e scris in Legea voastra ca "Eu am zis: dumnezei sunteti?"
35. Daca i-a numit dumnezei pe aceia catre care a fost cuvantul lui Dumnezeu - si Scriptura nu poate sa fie desfiintata -"
Oamenii au interpretat biblia in favoarea lor de multe ori, dar o interpretau gresit pentru a castiga ei avutii (erau lacomi).

Vreau sa mentionez faptul ca apele din Geneza si Apocalipsa ii reprezinta de fapt pe oameni:
"Si mi-a zis: Apele pe care le-ai vazut si deasupra carora sade desfranata, sunt popoare si gloate si neamuri si limbi. (Apoc.17:15)" - link: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/apocalipsa/17/15/#15
In concluzie, de aici se intelege faptul ca biblia trebuie interpretata metaphoric, dar toti oamenii au interpretat-o gresit, in sensul in care ea reprezenta adevarul pur, nemetaforic.

Sa stii ca si Apocalipsa lui Ioan se implineste chiar in zilele noastre, iar primele 4 trambite au si sunat deja cu siguranta. Ingerii au inceput sa cante din trambita dupa WW2 (dupa al doilea razboi mondial) din punct de vedere religios. De unde stiu asta? Stiu asta deoarece chiar in biblie se mentioneaza ca apocalipsa va incepe chiar atunci cand oamenii vor spune: pace si liniste:
"1. Iar despre ani si despre vremuri, fratilor, nu aveti nevoie sa va scriem,
2. Caci voi insiva stiti bine ca ziua Domnului vine asa, ca un fur noaptea.
3. Atunci cand vor zice: pace si liniste, atunci, fara de veste, va veni peste ei pieirea, ca si durerile peste cea insarcinata, si scapare nu vor avea." ( Tesaloniceni 1 5) - link: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/tesaloniceni-1/5/3/#3
Intr-adevar, toti oamenii au spus "liniste si pace" dupa al doilea razboi mondial.
Prima trambita: defaimarea razboiului [faptul ca din cer cade o grindina amestecata cu sange si foc - care "a ars din pamant a treia parte, si a ars din copaci a treia parte, iar iarba verde a ars de tot." reprezinta de fapt ca Dumnezeu a blestemat mentalitatea acelor oameni care adora razboiul. Copacii Ii reprezinta pe oameni, iar sangele este un simbol al blestemului. Grindina (apa inghetata) reprezinta o dragoste rece fata de credinta [inseamna ca in vremea aceea dragostea pentru credinta va fi precum gheata].
A doua trambita: defaimarea mentalitatii comuniste.
"8. A trambitat, apoi, al doilea inger, si ca un munte mare arzand in flacari s-a prabusit in mare si a treia parte din mare s-a prefacut in sange;
9. Si a pierit a treia parte din fapturile cu viata in ele, care sunt in mare, si a treia parte din corabii s-a sfaramat."
Muntele cel mare [in biblie se mentioneaza ca un munte reprezinta un conducator] este URSS-ul de atunci. Acestea au fost blestemate inaintea lui Dumnezeu [a fost considerat ca fiind rele] si impreuna cu URSS au fost blestemate si celelalte tari comuniste, deoarece se mentioneaza ca a treia parte din ape s-a prefacut in sange [iar apele reprezinta neamurile: "Si mi-a zis: Apele pe care le-ai vazut si deasupra carora sade desfranata, sunt popoare si gloate si neamuri si limbi." (apoc 17:15) - link: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/apocalipsa/17/15/#15
A treia si a patra trambita reprezinta faptul ca religia nu va mai fi asa de mult iubita cum a fost in era medievala.
A treia trambita: "10. Si a trambitat al treilea inger, si a cazut din cer o stea uriasa, arzand ca o faclie, si a cazut peste izvoarele apelor.
11. Si numele stelei se cheama Absintos. Si a treia parte din ape s-a facut ca pelinul si multi dintre oameni au murit din pricina apelor, pentru ca se facusera amare." - link: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/apocalipsa/8
Acele ape reprezinta stiinta, adevarul, motivele de credinta in ochii lui Dumnezeu. Acestea devin amare [adica oamenii incep sa dispretuiasca adevarul divin, si chiar asta este in zilele noastre, religia crestina este ceva mai dispretuita din cauza ca din pricina ei s-au facut foarte multe probleme].
A patra trambita: "12. Si a trambitat al patrulea inger; si a fost lovita a treia parte din soare, si a treia parte din luna, si a treia parte din stele, ca sa fie intunecata a treia parte a lor si ziua sa-si piarda din lumina a treia parte, si noaptea tot asa." - link: http://www.ebible.ro/biblia/romana/ortodoxa/apocalipsa/8/
Soarele il reprezinta pe Iisus: "16. Eu, Iisus, am trimis pe ingerul Meu ca sa marturiseasca voua acestea, cu privire la Biserici. Eu sunt radacina si odrasla lui David, steaua care straluceste dimineata." Faptul ca luminozitatea Soarelui scade = inseamna ca Iisus (adica invatatura Lui) va fi dispretuita mai mult/nu va mai fi atat de importanta in ochii oamenilor. Luna il reprezinta pe Moise - si el va fi ceva mai nebagat in seama cu invatatura lui, iar stelele ii reprezinta pe ceilalti oameni (pe sfinti etc...)
Celelalte trambite semnifica si ele actiunile lui Dumnezeu de a corecta lumea.

| CarolineF a răspuns:

Ce inseamna pentru tine mai exact sa fi pocaita? Eu cred ca tu nu prea stii ce inseamna sa fi pocaita.

| Ofatacuvise explică:

A da si mie imi place sa ma imbrac provocator. Daca ma vede cu un pic de decolteu ma trimite acasa sa ma schimb. Dar ma mai pipaie de cateva ori inainte sa plec haha. E asa o figura laughing baietii...