| rebeccana a întrebat:

Am o mica mare problema....sunt pregatita sa am primul contact sexal dar in acelasi timp mi-e si putin frica, am o retinere. Ce as putea sa fac sa trec peste aceasta?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sa amani intamplarea evenimentului pana la momentul in care esti total pregatita, iar daca apare vreun micut, sa poti si sa fii in stare sa-l cresti.

| corbulalbrosu a răspuns:

Sa-ti faci putin curaj prin a-ti lua inima-n dinti cum se spune, sa spui un ''doamne ajuta'' si pe urma pur si simplu sa treci la treaba. Succes!

| wpetterssone a răspuns:

Dacă ești pregătită psihic, dar nu fizic este o problemă pentru partener, dar dacă ești pregătită fizic, dar nu psihic, atunci este o problemă pentru tine. Pentru a reuși să depășești această reținere trebuie să analizezi ceea ce te reține. După ce ai identificat motivul, trebuie să înlături reținerea.

| Marius925990 a răspuns:

Depinde ce varsta ai. daca ai sub 19-20 ani mai bine stai cuminte. nu va inteleg de ce va grabiti asa. daca ai 16 ani relatia n o sa tina in 70% din cazuri si momentul asta o sa iti ramana in minte forever. daca ai sub 19 ani te sfatuiesc sa nu faci nimic pana la varsta precizata la care o sa ai o viziune mai buna despre viata in general. daca ai 20 ani go for it, la varsta asta ai parte de relatii stabile

| anonim2533 a răspuns:

FA-O CU PREZERVATIV ORICE AR FI. Nu asculta ce ti spune baiatul ca eu sunt vai de capul meu din cauza dezvirginarii fara prezervativ

| ioanalialia a răspuns:

In primul rând, trebuie sa te gândești foarte bine inainte sa o faci. Sa ai o relație stabilă cu acel baiat și sa fii sigura ca te iubeste si îți va oferi cv foarte frumos. Și eu am trecut prim ceea ce treci tu recent și am decis ca e ok sa o fac cu iubitul meu, bine și avem un an impreuna. Și mi-a oferit cel mai frumos moment și a avut grija de mine. Asta depinde cel mai mult. Și trebuie sa nu ai nicio frica, doare putin, dar e ok. Pune totul la punct și decide apoi.