| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU, am o problemă. Am avut ultimul act sexual pe data de 13 februarie. Făcusem 2 teste de sarcină după aproximativ 3 săptămâni să fiu sigură că totul e ok și au ieșit ambele negativ. Mi-a venit ciclul, totul a fost normal. Problema e că acum am început să sângerez, aseară începusem să sângerez deși ar trebui să-mi vină ciclu abia peste 14 zile. Nu știu ce să cred și mă îngrijorez. E normal să vină așa? M-am apucat de alergat și am făcut mai mult efort, să fie de aia? N-aș prea vrea să merg la medic deocamdată, dar aș vrea ceva sfaturi. dacă ați pățit așa ceva sau ce ar putea însemna, dacă aș putea fi însărcinată. Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In raspunsul tau ai afirmat ca ai folosit pastila contraceptiva de a 2 zi in urma cu cateva luni. In prospectul oricarei astfel de pastile este specificat clar ca hormonii sintetici din continutul pastilei pot sa ramana activi in organism uneori chiar si 9 luni si pot perturba activitatea hormonala normala. Din acest motiv se pot produce sangerari spontane intrauterine care de obicei apara cu totul aleatoriu/imprevizibil si astfel sa deregleze grav atat ciclurile menstruale prin aceste sangerari, dar mai ales producerea menstruatiilor care vor fi imprevizibile si imposibil de precizat/calculat momentul inceperii lor. Nimeni nu poate aprecia oportunitatea unei consultatii ginecologice insa in astfel de situatii nu ar trebui exclusa o astfel de vizita la un cabinet ginecologic. Multa sanatate.

| Lav1niia a răspuns (pentru corbulalbrosu):

Mulțumesc foarte mult de răspuns, mai mult ca sigur asta este cauza.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Lav1niia):

Probabilitatea ca motivul sa fie cel prezentat este foarte mare. Posibilitatea de a exista o sarcina se poate exclude 100%, deoarece este imposibila producerea unei sangerari de sange dintr-un uter in care exista un sac gestational. O consultatie ginecologica ar fi cat se poate de oportuna. Sanatate.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poate ai tulburari hormonale. Daca iei anumite anticonceptionale am auzit ca poti sa sangerezi intre menstruatii.

| Lav1niia a răspuns (pentru anonim_4396):

Am luat anul trecut prin octombrie o pastilă de a doua zi, atât. Altceva n-am luat gen anticoncepționale. Probabil aia mi-a dereglat.

| Lav1niia a răspuns:

Vreau să mai precizez că nu cred că e ciclu ce mi-a venit acum, sângerez foarte puțin, nu ca la ciclu. Și se vede doar pe șervețel nu și în urină. Și sunt destul de multe cheaguri de sânge.

| Giulia95 a răspuns:

Poate fi o dereglare, infectie, raceala, mergi la un ginecolog.