| anonim_4396 a întrebat:

Hei TPU
As vrea sa dau jos grasimea de pe burta si solduri(nu e asa mare)
M-am apucat de dieta in sensul ca nu mananc mai mult de 1500 de calorii pe zi
Vreau sa dau cat mai repede posibil si vreau sa fac patratele.ce sport sa fac ce sa nu mananc?
Fundita

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Stai sa vezi ce cool va fi cand o sa te lasi de dieta, eu nu va inteleg ce tot vreti diete sincer,e asa simplu balanta deficitului caloric,isi vezi rata metabolica si faci sport sau manci mai putin,bine e sa faci ambele pentru ca sportul + proteinele suprima senzatia de foame si ajuta la sanatatea ta,eu vreau sa dau nu tu alegi ce vrei sa dai,organismul va da de unde are el chef,daca el considerea ca pe burtica ai grasime multa va da de acolo daca nu asta,nu noi alegem de unde sa slabim sau unde sa se depuna grasimea, poti manca absolut orice,eu garantez ca e imposibil sa te ingrasi daca esti pe minus orice ai manca carbohidrati, proteine,grasimi,nu se depune grasimile, proteinele, carbo ca tesut adios astea sunt basme ar fi culmea, tot ce mancam se transforma in glogocen care daca iar manci si esti pe plus si celule spun ba eu am mancat azi atunci corpul ce sa faca? depune grasimea, organismul uman se adapteaza asta este ceva incredibil, o minune biologica, trebuie sa fi pe deicit caloric toata viata sau sa te menti simplu, corpul tau se va adapta la 1500 de calorii apoi tot ce vei manca in plus ghici unde se va depune? ca grasime, fi fara griji ca va recupera rapid asa pofte de macare vei avea, mergi pe jos 10-15 km, descarca o aplicatie de pe net se numeste pedometru si baga macar 500 de calorii in prima saptamana apoi 1000 si tot asa, eu garantez ca daca ai un minus de calorii vei slabi sau poti face culturism si insanity sau taba, mersul pe jos e foarte sanatos pentru fizic si minte, personal il consider cel mai sanatos alaturi de flotari, genoflectiuni, ridicatul la bara

4 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Exercitii pliometrice si cu greutati, renunta la orice carbohidrat exceptand orezul alb. 1500 calorii la ce greutate si inaltime + nivel de miscare zilnic?

| RAY a răspuns (pentru WaterDrop):

De ce sa evita carbohidrati?

| AlexCristi97 a răspuns (pentru WaterDrop):

EXCEPTAND OREZUL ALB?! e ca si cum i-ai spus sa nu mai manance fructe ca au carbohidrati dar sa manance carbohidrati cu furculita.
Cauta pe net de carbohidrati buni si vezi ce e ok sa mananci (evita cu orice pret orezul alb, paine de orice fel, fie ea si "integrala"). De asemenea grasimi putine, proteine poti manca multe, multe fibre iar.

Sport...trebuie sa faci cardio mult, sunt programe pe youtube, pe internet peste tot deci ai de unde sa gasesti. Sa nu crezi ca daca faci doar abdomene iti apar patratele, intai trebuie sa scapi de grasime (si totusi pe langa cardio 20-30 de abdomene pe zi nu strica, dar nu te forta sa faci multe deodata, le faci pe rand).

| peperonies a răspuns:

Nu mai bea altceva in afara de apa. nu mai manca nimic facut cu zahar, faina, orez sau cartofi.