| eliza7943 a întrebat:

Hei TPU.
De pe data de 21-24.11 am fost la menstruatie. Am un ciclu regulat de 28 de zile, in luna dec ar trebui sa-mi vina de pe 19-22.12
Am intretinut relatii sexuale cu iubitul meu in zilele cele mai fertile acestea fiind 1-8 dec, ejacularea nu a avut loc in vagin dar mentionez ca au fost zile in care au fost 2 numere consecutiv fara a se urina sau a se spala ulterior.
Doar de pe 8-11 dec au fost acte sexuale cu ejaculare in vagin.
Care sunt sansele sa raman insarcinata, este ok sa fac un test de sarcina pe data de 19 sau cel tarziu 21?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Asa cum am mai raspuns la aceasta intrebare, exista o destul de mare probabilitate sa se fi putut forma o sarcina, fiindca in mod sigur s-a scurs in vagin o anumita cantitate din sperma ramasa in uretra, de fiecare data cand a fost intretinut cel de al 2-lea act sexual, fiindca intre cele doua acte sexuale partenerul nu a urinat ca sa elimine resturile de sperma ramase in uretra dupa ejaculare. Este imposibil de apreciat in procente cat de mare este probabilitatea de sarcina. Fiindca cel mai probabil ovulatia s-a putut produce in zilele de 4, 5, 6, 7 Decembrie, rezulta ca un test de sarcina al carui rezultat sa fie valid, valabil si corect in proportie de peste 98% se poate efectua dupa data de 28 Decembrie. In cazul in care se vor efectua teste de sarcina mai devreme de 28 Decembrie, in acel caz va fi luat in considerare numai rezultatul POZITIV, fiindca rezultatul daca este NEGATIV, acesta va fi FALS intr-o proportie foarte mare pana catre data de 23-25 Decembrie. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai avut partide consecutive de sex, da, sunt sanse sa fii ramas gravida, fiindca ai avut sex in perioada fertila si a existat sperma pe teava de la partida anterioara, care s-a scurs in vagin.

Un test corect de sarcina, se poate face DUPA 21 de zile, de la ultima partida sexuala.

Asadar, daca 8 dec a fost ultima zi de sex + 21 zile = 29 dec.
Asadar, DUPA 21 de zile, este taman pe 30 decembrie, ziua cand poti face testul de sarcina!
Nici un testd e sarcina facut inainte nu va arata sarcina, fiind facut prea devreme si evident, in eroare.

Sunt totusi nelamurita, vad ca ai 17 ani si esti activa sexual, de ce nu folositi prezervativul, sa va protejati? Nu musca, nu doare, nu provoaca alergii, nu costa mai mult de 2 lei bucata si nu permite bolilor cu transmitere sexuala, sa se raspandeasca.