| anonim_4396 a întrebat:

Hei, TPU! Vin cu o problema, iarăși! S-a rupt prezervativul! Vreau sa stiu daca sunt in aceea perioada. Am avut menstruație pe 9 martie, 10 februarie si 17 ianuarie!

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

30.09 -25.10 = 26 zile; 26.10 - 20.11 = 26 zile; 21.11 - 18.12 = 28 zile; 19.12 - 16.01 = 29 zile, 17.01 - 09.02 = 24 de zile, 10.02 -08.03 = 27 zile Reiese ca ultimele 6 cicluri menstruale au avut lungimile urmatoare : 26, 26, 28, 29, 24, 27 de zile deci destul de NEREGULAT per ansamblu, astfel ca este foarte greu sa se poata trage o concluzie exacta si precisa fiindca OVULATIA s-a produs in ordinea coclurilor analizate in a 12, 12, 14, 15, 11, 13 -a zi. In actualul ciclu inceput in data de 9 Martie ziua de astazi este a 16-a zi a ciclului menstrual care ar putea reprezenta ziua imediat urmatoare celei mai tarzii ovulatii a ciclului Dec. - Ian. adica PRIMA ZI de dupa terminarea PERIOADEI FERTILE in care probabilitatea de formare a sarcinii ar mai putea exista insa intr-o proportie mica, insa NU si imposibila. Oare cand veti reusi sa intelegeti/constientizati ca prezervativul ofera cea mai mica garantie de protectie dintre toate metodele existente in prezent, din cauza probabilitatii mari de a apare ''accidente'' in circa 12-17% din cazurile de folosire cum reies din statisticile rezultate pe plan mondial. Din acest motiv rezulta ca folosirea prezervativului prezinta un risc foarte mare in comparatie cu gradul de protectie oferit de metodele de protectie hormonale care se apropie de protectia contraceptiva absoluta, fiindca majoritatea ofera o protectie garantata de peste 99, 2-99, 5%. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Sofer a răspuns:

Folosește prezervative de calitate și utilizate corect.

| MihaiNicu23 a răspuns:

In zilele urmatoare va fi ovulatia si va fi si perioada cea mai fertila.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru MihaiNicu23):

Ovulatia S-A PRODUS in urma cu 2-4 zile cel mai probabil in data de 22, 23 sau cel mai tarziu in 24 Martie. Fiindca orice afirmatie trebuie sustinuta in mod concret, ar fi cazul sa prezinti peste care zile urmatoare se va suprapune perioada fertila?