| Ana52 a întrebat:

Vreau un raspuns urgent, a fost prima oara cand am facut sex neprotejat, eram in timpul ciclului menstrual si am facut-o de mai multe ori, dar dupa ce s-a terminat a spalat-o odata, apoi a mers la wc sa urineze si a spalat-o iar ca sa nu ramana sperma pe canal. Oare e posibil sa raman insarcinata? El nu si-a dat drumul in mine, dar oare exista riscul sa raman insarcinata chiar daca eram in perioada ciclului menstrual?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Perioada care include zilele de MENSTRUATIE poate fi destul de diferita ca lungime. In general numarul zilelor de menstruatie este de 3-4 zile dar in cazul unor femei poate fi mult mai lunga si anume chiar si de 7-8 zile. Din acest motiv pentru a primi un raspuns corect, este indicat sa fie specificat cat mai exact in a cata zi a ciclului menstrual a fost intretinut actul sexual. Este stabilit stiintific ca foliculul ovarian poate maturiza si poate produce OVULUL doar incepand din ziua a 7-a a ciclului menstrual si astfel PERIOADA FERTILA sa inceapa din a 2-a zi a ciclului menstrual (numaratoarea fiind facuta din prima zi de menstruatie). INSA acest lucru se poate produce doar in cazul celui mai scurt ciclu menstrual adica cel de 21 de zile. In concluzie daca se intretin contacte sexuale neprotejate si cu ejaculare in vagin in perioada zilelor de MENSTRUATIE o sarcina se poate forma doar in cazul in care CICLUL MENSTRUAL este scurt cu un numar de 21-24 de zile. In cazul in care ciclul tau menstrual este mai lung de 25 de zile si sexul a fost intretinut in primele 5-6 zile ale ciclului menstrual, teoretic formarea unei sarcini este considerata ca fiind aproape IMPOSIBILA chiar si in cazul in care sperma a ajuns in vaginul tau. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Nicio șansă. Trebuie să repeți tentativa peste vreo zece - douăsprezece zile ca să ai ceva șanse. Copiii nu se fac așa ușor.

| Emilian65 a răspuns:

In situatia prezentata de tine nu poti ramane gravida.

| Gena5 a răspuns:

Când ești pe ciclu sperma nu ajunge mai departe deci nu ai de ce sa îți faci griji dar am auzit ca nu e bine sa faci sex când ești pe ciclu