| xAnnabella a întrebat:

Heii TPU, in analizele de sange se vede daca ai vreo boala sexuala sau sarcina? Prietena mea este foarte agitata si totodata speriata, acum trei saptamani a intretinut relatii sexuale ( sex anal ) si astazi si-a facut analizele, ii este frica sa nu fie insarcinata sau sa ii iasa ceva naspa la analize, ma puteti ajuta? dau funda.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca nu ceri teste pentru boli cu transmitere sexuala, acestea nu se fac de la sine si ici nu apar pe alte analize. Testul de sarcina din sange se face numai la solicitarea pacientei, sarcina nu da modificari specifice pe alte analize

5 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Existenta unor bacterii, microbi, virusi, etc. specifici unor anumite BTS-uri, cat si evidentierea in sange a hormonului de sarcina hCG, NU se realizeaza si NU apar in rezultatele analizelor de sange uzuale efectuate in cadrul laboratoarelor de analize medicale, fiindca determinarea acestora se face prin analize speciale si/sau specifice. Multa sanatate!

| mihai69 a răspuns:

Și dacă îi e frică, se schimbă ceva la rezultatul analizelor?
Probabil că nu se va vedea nimic, chiar dacă e și gravidă, și bolnavă, deoarece:
- a făcut probabil un set de analize standard, nu pentru depistarea sarcinii sau a bolilor ci transmitere sexuală. Acestea au ca scop alte determinări;
- gravidă din sex anal e aproape imposibil să rămână.
Ar mai rămâne bolile - dar pentru a le depista, e nevoie să solicite alte analize, specifice.

| Emilian65 a răspuns:

Daca a fost sex anal, nu poate fi gravida. In ce priveste bolile sexuale, in urma analizelor de sange se poate afla daca sufera de vreo boala cu transmitere sexuala.

| DeliaJ a răspuns:

Depinde de analize... exista analize speciale pentru sarcina sau boli sexuale...

| VladGhinea a răspuns:

Păi cum ar putea rămâne însărcinată dacă a făcut sex anal? Da, este posibil să rămâi însărcinată dacă după ejaculare sperma s-a prelins de pe anus și s-a infiltrat mai mult sau mai puțin în vagin happy