| saraandreea23 a întrebat:

Heii TPU! Timp de aproximativ 1 minut nu am folosit prezervativul cu prietenul meu. Apoi a pus prezervativul si totul a decurs normal cu ejaculare in prezervativ. Dupa cateva ore s-a repetat aceeasi situatie. Mentionez ca eram in perioada fertila, iar ejacularea avut loc doar in prezervativ. Exista motiv de ingrijorare?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Daca prietenul tau NU a urinat de fiecare data dupa fiecare ejaculare, adica intre 2 acte sexuale consecutive si daca in acest moment esti in perioada fertila a ciclului menstrual, in acel caz cel putin teoretic dar intr-o foarte mare masura si d.p.d.v. practic, in timpul acelui 1 minut de sex neprotejat din uretra penisului s-a putut prelinge in vagin o cantitate mai mult decat suficienta de sperma incat sa se poata forma fara probleme o sarcina. De fiecare data dupa ejaculare in uretra penisului ramane sperma lipita de perele uretrei care se scurge din penis in urmatoarele 2-3 ore in cazul in care nu este eliminata prin urinare. Rezulta ca exista o destul de mare posibilitatea si probabilitate de a se putea forma o sarcina in cazul in care NU a existat urinare dupa piecare ejaculare. Multa sanatate!

3 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Nu exista motiv de ingrijorare.

Răspuns utilizator avertizat
| ShamelessQboy a răspuns:

Daca sunteti siguri ca nu a ajuns sperma in vagin, nu aveti de ce sa va faceti griji.