| Hilde a întrebat:

Hello TPU! Am o problema sufleteasca care ma macina de ceva timp. Am o relatie de 2 ani cu iubitul meu iar in ultimul timp ne certam foarte des.Cand ii pun intrebari banale, ma jigneste mereu cand nu suntem unul langa celalalt.Cand stam unul langa altul, eu deja cam trag de el pentru orice lucru, am senzatia ca nu stiu...ori s-a plictisit.Nu stiu ce sa cred, dar de iubit spune ca ma iubeste, dar eu nu mai simt lucrul asta.Plang si sufar pentru fiecare cuvant al lui, l-am iertat de o gramada de ori, promisiunile i le-am reacceptat, s-a tinut de ele cateva saptamani iar apoi a luat-o de la inceput cu comportament mizerabil.Problema este ca mai sunt momente cand se poarta foarte frumos cu mine si este atent, dar deja lucrurile astea au devenit mai rare.Nu stiu ce mai iubesc la el,daca il mai iubesc, nu stiu ce simt, dar de plans plang din cauza lui.Nu mai stiu ce sa fac...

Răspuns Câştigător
| VladGH a răspuns:

Asa ii caracterul, asa sunt si eu cum l-ai descris pe el. Nu il poate schimba nimic doar el singur trebuie sa se ia in miini. De iubit te iubeste sunt sigur. Dar asa este caracterul adica poate sa ridice vocea de la orice fleac apoi isi da seama ca nu trebuia sa faca asa. Dupa aia uita ca trebuie sa nu mai faca asa si iar se repeta.

16 răspunsuri:
| Picasso a răspuns:

Prin aceeasi prb trec si eu, si am cazut amandoi de comun acord sa ne intelegem bine sa tragem unul de celalalt sa decurga bine relatia! succes dacda sti cv nou zi-mi si mie

| Alexandru0007 a răspuns:

Exista 2 posibilitati, ori are pe alta ori s-a plictisit de relatia asta.vina ta e ca nu vorbesti cu el si nu il intrebi clar de ce are oscilatiile astea de comportament.pentru mine e clar ca nu te mai iubeste

| DiazAndreea a răspuns:

Gandeste-te ca viata e scurta, si nu vrei sa suferi toata viata, se spune ca iubirea tine 3 ani, iar casatoria o viata deoarece devine obisnuinta.
trebuie sa iti placa cum se comporta cu tine, cum este el ca sa puteti continua relatia. dcaa nu pui punct acum mai tarziu va fi prea tarziu sau vei regreta. si daca se comporta asa nu vei putea sa fii fericita. si nici el nu va dori sa faca un urmator pas in relatia voastra.

| Stanciu_Anees_1986 a răspuns:

Eu te-as sfatui s-ai ceri sa luati o pauza ca sa vezi si tu cum va reactiona,daca va accepta foarte usor acest lucru,si pe parcursul pauzei sa-ti clarifici si tu exact sentimentele care le ai tu fata de el,
dac as fi fost in locul tau sincer s-ti zic, cu toate ca sunt si eu baiat, nu as fi acceptat asa ceva, probabil ca s-a plictisit de tine, asa ca nu mai ingite tot felul de prostii din partea lui pentru ca mai tarziu se va ajunge si mai departe de atat.

| Hilde explică:

Credeti-ma sunt momentan extrem de nefericita, am incercat sa discut cu el si nu se poate, cand aduc vorba de asta imi zice sa il las in pace ca vorbesc prostii, nu are pe alta, chiar sunt convinsa ca nici nu are timp in primul rand de alta, dar asa m-am saturat sa vorbesc de una singura..nu mai rezist.A fost o data cand chiar ne-am despartit, eu deja imi gasisem pe altcineva, el nu, el tot pe mine m-a cautat disperat, a apelat si la parintii mei, atunci pot sa spun ca a facut cele mai multe lucruri care pot spune, frumoase pentru mine. L-am iertat si ne-am impacat acceptandu-i promisiunile ca nu se va mai comporta urat, chiar nu stiu ce decizie sa iau, pe bune...

| Hilde explică:

De la ridicat vocea pana la a ma face proasta, idioata si multe altele nu e cale lunga. Tot ce imi doresc este sa fiu fericita, nu stiu daca cu el mai pot, nu stiu ce sa mai fac cu el, asta nu inseamna iubire, toate jignirile sterg lucrurile bune, chiar nu stiu...Doamne si problema asta chiar nu stiu cum sa o scot la capat.

| iMaDreamer a răspuns (pentru Hilde):

Nu stiu daca te mai iubeste sau nu, dar stiu sigur ca e un baiat fara simt. Nu trebuie sa permiti nimanui sa te jigneasca asa, nici macar persoanei pe care o iubesti cu toata inima. Eu una l-as fi lasat de mult, cu toate ca poate aveti promisiuni si momente frumoase din trecut... dar e nevoie de mai mult respect intre voi. Iar daca lui nu-i vine natural sa se comporte frumos cu tine, nu vad de ce ar trebui sa-l rogi tu sa o faca. Intr-o relatie sanatoasa respectul nu e o favoare, ci o regula.

| VladGH a răspuns (pentru Hilde):

Daca intr-adevar vrei sa tii dragostea cu el, sa incerci in modul asta inainte de a spune tu ceva sau de a da o idee sau cred ca se intimpla ca el spune ce are de facut si tu te bagi cu vreo idee acolo el incepe sa explodeze atunci fa asa, zici : "iubitule" sa cum ii mai spui " pot sa spun si eu ceva dar te rog nu te supara pe mine " si chiar daca spui ce ai avut de spus nu o mai repeta caci ii este foarte enervant pentru el. Cred ca cind ati inceput relatia pina a te cunoaste mai bine el nu a facut asa ceva

| Hilde explică:

Eu sunt prima lui fata cu care are o relatie lunga, il accept cu multe parti pentru ca si eu am defectele mele, sunt intelegatoare, dar totul pana la jigniri, el este acum plecat in cantonament cu echipa de fotbal si nu il pot convoca la o discutie la telefon, ca lucrurile astea se vorbesc fata in fata, dar am sa schimb complet foaia daca nu se va adapta macar sa aiba respect fata de mine.Iar daca nici asa nu va merge sunt pe punctul de a trage linie...ca sincer nu i-am cerut nimic mai mult decat intelegere, dragoste si respect.Nici nu am avut vreodata vreo alta pretentie de la un baiat. O alta problema este ca el e cu 3 ani mai mic ca mine, si da dovada de foarte multa imaturitate de extrem de multe ori, poate si asta ar fi o cauza..nu stiu...

| VladGH a răspuns (pentru Hilde):

Aaaa iata ce il framinta pe el, ca esti cu 3 ani m. m., apu sa stii ca asta poate sa fie un pretext ca el se compoarta asa. Nu poate sa ti-o spuna in fata ce il framinta. sunt sigur si nici nu o sa ti-o spuna. Dar se compoarta asa pentru ca sa ajungi tu pina la punctul ca sa-l lesi. Nu iai spus niciodata ca il vei lasa? Sa incerci si o sa vezi cum reactioneaza, daca ii spui si nu se sperie tare sa stii ca asa si este... imi pare rau.

| vitaminastefan a răspuns:

Hilde se pare ca treci printr-un impas destul de mare, care sper ca nu te va marca mai departe. Inteleg din ce spui ca are un comportament putin placut vis a vis de tine, incearca sa porti o discutie serioasa cu el intr-un moment favorabil amandurora. Vezi sa nu fie si el de asemenea macinat pe interior de vreun aspect din trecut sau prezent, poate pur si simplu are o problema de care ii este teama sa discute cu tine, asta facandu-l sa-si piarda ratiunea si pretuirea momentelor alaturi de tine. Daca inca mai poti face ceva pentru relatia ta lupta dar nu de una singura incearca sa-l impingi si pe el. Daca nici unul din eforturile tale nu vor da roade... inseamna ca flacara ce a fost odata aprinsa e pe cale sa se stinga. Tine minte decat sa suferi in tacerea si privirea in jos a partenerului mai bine pui capat si dai spatiu timpului sa vindece rana din suflet.
Sper ca te-am ajutat... Mult succes, si sper sa-ti rezolvi problema.

| vitaminastefan a răspuns:

Daca simti ca numai rezisti. Gandeste-te si la binele tau, pune-ti gandurile in ordine, valorifica tot ce conteaza pentru tine si i-a tu o decizie daca el nu e in stare.

| vitaminastefan a răspuns:

Ti-ar face bine, sa te plimbi in parc, sa citesti o carte care iti place foarte mult, in general lucrurile care te-au marcat in bine te vor ajuta foarte mult in situatia asta, ti-o spun din experienta proprie.

| Hilde explică (pentru vitaminastefan):

Am sa incerc poate sa fac o pauza... dar nu stiu cum va reactiona cand am sa ii spun...el de multe ori cand vroiam sa fac asta, zicea sa o fac, iar apoi tot el se intorcea la mine.

| vitaminastefan a răspuns (pentru Hilde):

Probabil s-a invatat... stie ca-l vei accepta mereu. Da-i un impuls mai mare fa-l sa inteleaga ca nu te mai convinge cu una, cu doua, doar faptele te mai pot face sa te razgandesti, daca nici asa nu obti nimic... inseamna ca el confunda iubirea cu monotonia, obisnuinta.

| pavone a răspuns:

Esti mai mare cu 3 ani ca el. Esti super-matura pe langa el. Impune-ti propriile reguli. Nu accepta cacaturile lui! Ameninta-l iar cu despartirea. Daca si de data asta se comporta frumos doar la inceput si pe urma te lasa balta si incepe iar cu jignirile inseamna ca el e de vina. Tu poti sa te simti impacata, ca macar ai incercat, ti-ai dat interesul. Nimeni nu poate sa-ti reproseze cacaturi, nici macar tu.