| anonim_4396 a întrebat:

Help! 1. Dupa cat timp se usuca sperma de pe un prosop sau o lenjerie de pat (cate minute maxim)?
2. Dupa cat timp moare sperma in apa calda (fără color si produse chimicale-timpul maxim in care supraviețuiește în apa )?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

1. Dupa cat timp se usuca sperma de pe un prosop sau o lenjerie de pat(cate minute maxim)?
Raspuns : Timpul necesar pentru a se usca complet sperma care a ajuns pe un material textil, prosop sau lenjerie intima, depinde pur si simplu de temperatura existenta in mediului ambiant sau in locatia respectiva.
2. Dupa cat timp moare sperma in apa calda (fără color si produse chimicale-timpul maxim in care supraviețuiește în apa )?
Raspuns : in sperma ejaculata in afara corpului, spermatozoizii supravietuiesc doar cateva ore insa numai in lichidul/plasma spermatica, cea in care sunt dizolvate sustantele nutritive strict necesare mentinerii lor in viata. Daca sperma este ejaculata in apa, plasma spermatica prin amestecarea sa in apa se dilueaza extrem de mult si substantele nutritive dispar instantaneu si in aceasta situatie spermatozoizii ''mor de foame'' efectiv in foarte scurt timp (cateva minute).

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc.Dar pot muri in 20-1h maxim pe prosop? Adica sa zicem ca o oră maxim, sau pot mai mult?

| anonim_4396 explică (pentru corbulalbrosu):

Multumesc.Dar pot muri in 20min-1h maxim pe prosop? Adica sa zicem ca o oră maxim, sau pot mai mult..Sa zicem ca sunt aburi, sau ca este frig.Cum le place lor cel mai mult.

| Marius22222222222 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce e asta? experiments pe sperma?

12 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

1 de la partener la partener, incearcă-i și tu
2 vezi aici

https://www.suntmamica.ro/preconceptie/viata-spermatozoizilor-6143

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Si daca am himenul rupt sunt sanse sa se strecoare sperma in vagin?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Multumesc.Dar pot muri in 20-1h maxim pe prosop? Adica sa zicem ca o oră maxim, sau pot mai mult..Sa zicem ca sunt aburi, sau ca este frig.Cum le place lor cel mai mult.

| Eugen80 a răspuns:

1. 20-30 minute.
2. poate ajunge si la peste o ora.

| luisa6 a răspuns:

4 zile cred

| sadrian46 a răspuns (pentru luisa6):

Nici dacă ar fi pești marini, nu ar trăi atât.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Dar cat traiesc?

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Foarte puțin, in afara mediului lor, lichidul cu care au fost emiși. Câteva ore eventual.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Cam 1 ora poate? Dar in cada?