| Popescu_Roxana_1990 a întrebat:

Buna TPU am o intrebare care nu am mai pus-o nimănui si nu prea stiu cum sa ma exprim ...cat trăiește "sperma" in cat sa fie fertila pe mediu de genul banca scaun lenjerie de pat, prosop etc? Uni zic ca moare repede daca nu e intr.un mediu umed alții zic ca 10 zile ......nu mai înțeleg nimic. Funda si scuzati exprimarea.

3 răspunsuri:
| Mangustă a răspuns:

Răspunsul depinde de mai mulți factori, dintre care cel mai important este mediul în care se găsesc aceștia. Odată intrați în contact cu aerul, spermatozoizii vor muri în doar câteva minute – pana la maxim o ora. În apa caldă este posibil ca spermatozoizii să supraviețuiască ceva mai mult timp (pentru ca preferă mediile umede și calde).
Ce spui tu de 10 zile (deși și asta e mult prea mult peste medie) este probabil durata de viață în vagin, unde spermatozoizii pot supraviețui doar în jur de 6 ore, pentru că secrețiile vaginale conțin acizi care îi distrug, însa odată ajunși la cervix și uter, speranța lor de viață crește chiar până la 7 zile (deși, de regulă, supraviețuiesc maxim 5 zile).

| Th3AbSinTh3 a răspuns:

Nu stiu sigur unde am vazut, cred ca intr-un film de comedie unde cineva vroia sa doneze, dar nu putea in clinica si a cerut acordul doctorului sa se duca acasa sa faca asta si a acceptat cu conditia sa nu intarzie mai mult de 30 de minute... oricum 10 zile e prea mult!
iti e frica sa te asezi unde nu trebuie? laughing

| Popescu_Roxana_1990 explică (pentru Th3AbSinTh3):

E nu ..totuși am lenjerie intimă pe mine mereu laughing deci nu asta e motivul pur si simplu întreb.