| oana_8373 a întrebat:

Help! de cateva zile ma doare un rinichi, ma ustura cand urinez si chiar mai mult am observat si niste sangestraight facece credeti ca am? sa zicem ca nu am racit. ce altceva as putea avea? vreau sa vad ce parere aveti voi, mi-e jena sa merg la ginecolog, nu am mai fost niciodata.si in plus daca merg mama va descoperi ca nu mai sunt virginasadam aproape 18 ani dar nah. m-am culcat cu un singur baiat care de 8 luni imi este si iubit de altfel... ajutati-ma va rog din sufletcryingmultumesc

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu trebuie sa te duci la ginecolog, ci la internist. Rinichii nu au nici o legatura cu organele genitale. Cred ca ai fie o infectie fie o piatra la rinichi. Du-te la medicul de medicina interna cat mai repede.
In al doilea rand, daca ti-ai inceput viata sexuala, du-te la ginecolog. O sa te primeasa fara parinti, avand aproape 18 ani. Tu nu stii ca esti obligata sa te duci la primul consult ginecologic in primele 3-4 saptamani de la inceperea vietii sexuale?

| monyk a răspuns:

Buna, FEBRA SI FRISOANE…. ca orice infectie care se respecta
URINAT DES (polakiurie in termeni tehnici). Ai sanzatia de a urina si nu iese decit foarte putin…apoi reapare (senzatia) incit urinezi des si putin
URIAN TULBURE (datorita puroiului) CHIAR ROSIE daca e o cistita hemoragica, putind apare cheaguri de singe
USTURIME LA URINAT, CHIAR DURERE (disurie)
DAca ai aceste simptome e clar ca ai cistita!
Daca ai cistita vei avea nevoie de tratament cu antibiotice.

| Floreenofficial a răspuns:

Nu cred ca trebuie sa mergi la ginecolog fiindca nu se ocupa de probleme cu pisharea.cred ca ai o raceala puternica!
du-te la un urolog! stiu ca in cazuri de astea iti face un consult si iti analizeaza urina mai intai!

| andre999 a răspuns:

Probabil ai o infectie bacteriana, daca ai observat sange in urina inseamna ca rinichii nu mai functioneaza cum trebuie problema ta este grava si necesita consultatie amanuntita. Ai grija poti sa faci insuficienta renala daca nu mergi urgent la doctor. Nu e nici o raceala la rinichi asa ceva practic in medicina nu exista, este o infectie bacteriana sau poate si mai rau... Nu vreau sa te sperii dar du-te de urgenta la medic.

| alee_băă a răspuns:

Du-te la doctor pentru ca asa mi s-a intamplat si mie
si de fapt am avut pietre la rinichi!

| kas a răspuns:

Poti sa ai o infectie urinara. analiza de urina, Nu e nevoie de ginecolog, dar si asta depinde de rezultat. Ar fi indicat ca mersul la ginecolog sa devina pentru tine o deprindere constanta, mai ales acum ca ti-ai inceput viata sexuala. Nu ai de ce te rusina. Cel mai bine ar fi sa vorbesti cu mama ta, asa cum vb cu o prietena. Te poti baza si pe experienta ei! Folositi prezervativul la fiecare contact. Nu poti fi niciodata sigura de partenerul tau!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

...asa mi s-a intamplat si mie. Am probleme cu rinichii, cand urinez sangerez cateodata sau in timpul contactului sexual (o data). Nu stiu ce poate fi, dar stiu ca nu este de joaca. Mergi la medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hey! Ti-am spus ca am patit si eu ca tine. am NISIP LA RINICHI... hai fuguta la doctor. Succes:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In cazul asta din cate miai spos daca urinezi cu sange inseamna ca ai cistita asa se numeste. Si ei niste ampicilina sau amoxacilina si o sa-ti treaca sigur crede-ma

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna oana ai infectie urinara, si eu am cum infectie urina si ma supara un rinichi. ce te sfatuiesc sa mergi sa iti faci consult primar la ginecolog si ecografie abdominala si analize de borator si vezi rezultatul...(nu scapi fara doctor) bafta pa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fa sex cat mai mult ca trece

| Butterfly ^_^ a răspuns:

Cred ca ai putea avea infectie urinara.:| nu stiu. cel mai bine este sa mergi la un doctor. nu la ginecolog.;) stai linistita.
http://www.sfatulmedicului.ro/......adulti_596