| carmenmihaela2016 a întrebat:

Help! Deci am avut ultima menstruatie pe 1 martie si de pe 20 contact sexual neprotejat.Trebuia sa imi vina pe 1 aprilie si nu mi-a venit.Am facut ieri un test surececk dar nu dimineata, l-am facut seara si a iesit negativ. Oare sunt insarcinata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In cazul in care ciclul tau menstrual este de tip regulat si pe o perioada de cateva cicluri menstruale succesive numarul de 30-31 de zile a ramas constant, menstruatia pornindu-se intotdeauna la data calculata/preconizata, probabilitatea de sarcina poate fi socotita destul de mica, deoarece sexul a avut loc dupa circa 3 zile fata de momentul ovulatiei. Teoretic formarea unei sarcini devine aproape intotdeauna imposibila daca au trecut mai mult de 2 zile intre ovulatie si data intretinerii sexului. Insa pentru a se intampla acest lucru organismul tau trebuie sa functionezeca un ceas, sau sa ai o anumita doza de noroc. In mod obligatoriu trebuie refacut testul dupa 3-4 zile pentru a se confirma sau infirma primul rezultat. Multa sanatate.

3 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca actul sexual a avut loc in data de 20 martie, cand nu erai in perioada fertila, cu siguranta nu esti gravida.

| JustStitch a răspuns:

Atat timp cât nu te protejezi, sunt sanse.