| anonim_4396 a întrebat:

Hey ajutati-mă urgent plizz! De 3 zile am început a avea un disconfort cand urinez și am observat ca și sangerez așa pe parcursul zilei am un disconfort de parca vreau la Wc dar cand merg fac foarte puțin(sangerez doar cand urinez) am 15 ani și jumatate, am avut contact sexual prima data pe data de 8 octombrie și a 2 oara pe 9 și atat, de la ce poate fi? Ce aș putea face să-mi treacă, daca se poate fara un control ginecologic?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ai luat o boala cu transmitere sexuala care ti-a afectat vezica urinara.
De la sine nu trece, se agraveza si poti face blocaj renal si murii.
Mergi de urgenta la medic!

| corbulalbrosu a răspuns:

Din momentul in care o fata/femeie isi incepe viata sexuala in mod obligatoriu ar trebui sa se prezinte la o consultatie ginecologica. Dupa implinirea varstei de 16 ani consultatia se poate face fara stirea/prezenta parintilor indiferent de natura problemei ginecologice. Fiindca au trecut 7-8 zile de la dezvirginare acea sangerare devine inexplicabila, iar disconfortul aparut in momentul urinarii poate fi provocat de o infectie, intr-o asemenea situatie consultatia devine pur si simplu obligatorie. Diagnosticarea corect se poate realiza doar prin efectuarea unor analize a secretiilor vaginale la microscop sau prin efectuarea unor culturi in laborator. Analizele sunt obligatorii deoarece pot sa apara infectii mixte, devenind necesar un tratament combinat. Este foarte important ca tratamentul sa fie prescris de medicul ginecolog deoarece sunt multe tipuri de afectiuni/infectii ce pot avea simptome asemanatoare. Acesta este principalul motiv pentru care trebuie sa fii consultata neaparat si in plus exista si acea sangerare cu totul inexplicabila. Multa sanatate!

| FluturasulVesel a răspuns:

Nimeni nu stie ce se poate face! Mai bine du-te la ginecolog! Ai uitat sa precizezi daca ai folosit sau nu prezervativ si daca ai menstruatie! Aceste date sunt uneori importante! Vorbeste cu mama ta sa mergeti la ginecolog rapid ca sa nu fie ceva foarte grav!

| Nonnamed a răspuns:

Ia-ti penisul in mina dreapta intinde-l pana la cur si cacate in trinsul ca nu-i bun big grin