| Syanna a întrebat:

Hey! Am aproape 15 ani si ies de ceva vreme cu un baiat, ne iubim mult si as vrea sa imi incep viata sexuala cu el care are 18 ani. Nici unul nu a mai avut relatii sexuale si ne simtim pregatiti dar mie imi este cam frica de cum va fi (daca o sa ma doara sau nu, probleme de pilozitate etc.) Ce ar trebui sa fac? Ma simt confortabila cu el si ne-am mai vazut dezbracati dar nu am trecut niciodata la act. Ar trebui sa vorbesc cu mama inainte de a face asta? Multumesc anticipat happy dau funda happy

Răspuns Câştigător
| sofisis a răspuns:

Depinde ce relatie ai cu mama ta. Daca pana acum ati fost distante si nu ati abordat asemenea subiecte..nu prea cred ca vei avea parte de prea mult ajutor. IDEAL ar fi sa nu ai dubii in ceea ce priveste relatia cu mama ta si sa poti fara menajamente sa discuti cu ea despre sex. Oricum sa stii ca nici un parinte nu va vedea cu ochi buni o relatie sexuala inceputa la 15 ani. Esti foarte mica inca. Abia cam peste 2 ani ar fi cazul sa faci sex...dar e viata ta. faci ce vrei.
Daca tii musai sa faci sex cu baiatul asta, mergi la salon si epileaza-te cu ceara macar pe picioare si axila, daca nu suporti si in zona inghinala. Iar in zona sensibila poti incerca cu crema epilatoare sau lama, cu maxim o zi inainte de ...marele eveniment. Asta apropos de pilozitate.
Durerea este diferita de la femeie la femeie si nimeni nu te poate ajuta decat prin a-ti spune ca e musai ca partenerul sa fie cu mare bagare de seama, sa nu te bruscheze, sa te lubrifieze foarte bine si sa te excite foarte bine.
Iar tu, stai relaxata...nu doare cat sa te urci pe pereti.
Oricum, vreau sa ma repet: parerea mea e ca esti inca prea mica.

11 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Da, ai mare dreptate, cele mai bune sfaturi le poti primi numai de la mama ta.

| Emilian65 a răspuns:

Ia aprobarea mamei ca sa poti face sex cu iubitul. Altfel nu te mai primeste acasa daca nu mai esti virgina.

| R0R0 a răspuns:

Cel mai bine e sa discuti cu mama ta.
Ea te va sfatui ce e mai bine sa faci

| Oana92 a răspuns:

Ar trebui sa mai astepti inainte de a face asta... vreo 2-3 ani. Ai timp pentru sex o viata intreaga, profita acum de adolescenta ca pe ea sigur nu o recuperezi. Plus ca la 15 ani esti indragostita azi de unul, saptamana viitoare de altul, asa e firesc. S-ar putea sa iti para rau!

| Madesz a răspuns:

15 ani?!? N-o să te lase maica-ta...

| Divy a răspuns (pentru Madesz):

Poate o lasă sau nu are mamă
Dacă nu ştie sigur o lasă laughing

Răspuns utilizator avertizat
| 4psiho a răspuns:

De durut? Doare, dar depinde de la persoană la persoană. Important e să fii bine lubrefiată și excitată.
Dar este foarte important să stabilești înainte de a începe acțiunea că o să folosiți un prezervativ. Dar nu numai să stabiliți ci și să-l folosiți.
Totuși subscriu la ce au mai spus și alții pe aici: mai așteaptă 2-3 ani ca să fii sigură că merită.
De curiozitate când ați stat dezbrăcați ați stat numai dezbrăcați și v-ați privit așa?

| Ana2333 a răspuns:

Buna! categoric ar trebui sa vorbesti cu mama ta inainte de a face acest pas, ea va fi cea mai in masura sa te sfatuiasca.
Oricum este o varsta destul de mica pentru a iti incepe viata sexuala, sper ca nu faci asta doar ca ti-a cerut-o prietenul tau si cumva te simti obligata ca ar trebui sa i te oferi. Nu stiu daca este vorba chiar de iubire, dar daca el tine la tine ar trebui sa te inteleaga si sa te astepte fara sa iti impuna conditii sau sa te preseze in vreun fel. Tine minte este corpul tau si tu hotarasti ce faci cu el.
Indiferent de ce decizie iei nu uita si metodele de protectie impotriva bolilor cu transmitere sexuala.

| Chevyn a răspuns:

Daca esti fata de cartier ai vorbi cu prietenele decat cu mama ta probabil ca nici nu te lasa dar dupa mine e OK daca te simti pregatita. Si normal ca te va durea pe tine cel mai mult prima oara vorbeste cu el sa inceapa incet prima oara a 2 oara iar incet pana iti dai drumul happy

| Vernisian a răspuns:

Mai asteapta macar un an.