| MaliceThemen a întrebat:

Hey! Am ceva pe suflet... si nu am cui sa spun sad daca ma puteti ajuta voi asi fi impacata cu ideea. De la un timp parca totul se intoarce impotriva mea, si nu mi-se pare mie ci asta este adevarul! La scoala iau notele destul de scazute, imi pierd nopti la calculator plangand si gandindu-ma ca totul va fi bine. M-am saturat sa ma tot mint singura, totul e asa cum vad, sunt singura nu are cine sa imi dea o imbratisare cand am nevoie si sa imi spune " capul sus! pentru ca totul se rezolva si va bine! " simt ca nimic nu mai merge bine. Prietena mea cea mai buna nu e sentimentalista, nu intelege chestiile astea asa ca nu pot discuta cu ea, bunicii mei nu au nici o treaba cu asta chiar daca asi incerca sa zic mi-ar spune ca sunt lucruri mai grele in viata. Mama este chiar o problema, de ceva timp parca nu ma mai suporta deloc! tipa la mine din orice, iar dupa ce am vazut ca mi-se opune si ca nu o mai intereseaza nimic din tot ce ii spun am renuntat sa vorbesc cu ea, am incercat sa vorbesc de mai multe ori sa ii spun ca sunt singura si ca nu imi mai acorda atentie sau sa imi dea o imbrastisare cand am nevoie de ea sa fie alaturi de mine, tipa la mine din orice greseala cat de minuscula este si cand o rog sa nu mai tipe, iar tipa si imi spune ca ea nu tipa la mine si ca nu ma cearta. Mi-se pare ceva foarte enervat! cum sa imi spuna ca nu tipa la mine cand eu aud clar ca tipa. Am nevoie de mama mea, care nu e langa mine. Tatal meu m-a parasit de cand eram mica, nici de ziua mea nu ma mai suna, ma doare foarte tare indiferenta lui fata de mine. Baiatul pe care il plac nici nu se uita la mine, nici ca amici, vreau macar sa vorbeasca cu mine nimic mai mult daca nu isi doreste. Iar a doua prietena a mea are o obsesie cu un baiat care asta ma da la o parte din privirile ei, chiar pot sa fiu suparata pentru ca ea alege sa stea cu el si apoi tot ea spune ca eu vreau atentie. Nu mai inteleg nimic, de ce toata lumea ma evita? am ajuns sa tin in mine totul sa nu mai vorbesc cu nimeni, mama cand vine sa caute ceva prin casa si ma intreaba apoi incepe o discutie gen : mai vrei alt ceva? eu : nu mama : si de aia nu mai vrei? eu : lasa-ma, nu vreau nimic! pentru ca nu vreau sa mai vorbesc cu ea ca incepe sa tipe. Nu exista zi fara sa nu tipe la mine. Saptamana aceasta pe 26 februarie este ziua mea si sincer tot anul am asteptat-o dar acum nici nu vreau sa aud de asta! sunt prea suparata ca sa ma gandesc la ziua mea sad va rog vreau sfaturi si ajutor! Funda {scuzati categoria dar este cea mai vizitata}

Răspuns Câştigător
| Ilinca a răspuns:

Sasha, privirea sus! Oare tu sti cati oameni si-ar mai dori sa traiasca macar o zi in plus? Cati ar da orice pe lumea asta sa fie sanatosi? E trist ce ti-se intampla, e adevarat, dar te chinui singura. Trebuie sa mergi mereu cu zambetul pe buze, sa speri ca dincolo de nori exista soare si sa ai incredere in tine. Uite, cand vi de la scoala, intreab-o pe mama ta ce-a facut in ziua respectiva, cum i-a mers, incearca sa povestiti ca doua prietene (si cred ca se va mai inmuia daca ii vorbesti cu blandete). Daca baiatul pe care il placi nu se uita la tine, inseamna ca nici macar nu te merita. De ce sa fie el prioritatea ta cand tu pentru el nu esti nici macar o optiune? Arata-i ce-a pierdut! Fa-ti un cadou de ziua ta si propune-ti ca din acea zi sa mergi mereu cu capul sus oricat de greu ti-ar fi!

16 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Deci,esti in pragul unei depresii(sau poate chiar ai pasit).E cam devreme pentru astfel de lucruri la tineri,dar ce sa-i faci,asa este viata! In cazurile de depresie,problema e in tine,nu la ceilalti. Iti vorbesc din proprie experienta. Lipsa somnului,lipsa unei alimentatii bogate in vitamine si saruri minerale,starea prelungita de stres,grijile zilnice si lipsa sperantei,conduc la aceasta stare. In concluzie,mama ta tipa,pentru ca nu te intelege.Tu ai fost altfel si acum doresti doar sa te lase in pace. Sincer,daca mama ta ar fi ca tine,ai accepta-o? Tu te-ai retras intr-o lume a ta,esti inchisa,si nu ai sentimentul ca mai poti iesi la lumina. Sfatul meu,este sa mergi la psiholog,care-ti va administra pastile,in primul rand pentru a dormi fara "cosmaruri",adica pentru a te odihni cu adevarat. Cred ca vei primi si pentru perioada zilei,eu am primit, pentru ca incepusem sa am atacuri de panica, fara motiv.Lasa calculatorul deoparte,pune mana pe invatat si,distractie "activa":dans,plimbare,handmade(orice). Incearca sa vezi partea frumoasa a lucrurilor, si intelege ca tu te-ai schimbat, nu cei din jurul tau. Bafta! Dureaza max.6 luni pana te restabilesti.

| ELLSSA a răspuns:

Imi pare rau pentru tot ceea ce ti se intampla. Sper sa vina zile mult mai bune in curand si sa treci peste aceasta sta "EMO" cum o numesc eu.
Ai incercat totusi sa iti faci prieteni/prietene noi? Sa fi mult mai optimista si sa speri ca zilele frumoase vin...
Discuta cu prietena ta, daca cu mama ta nu poti vorbi din cauza tipetelor zilnice.
Ai grija de tine si multa multa sanatate!

| NoChanceForUs a răspuns:

Iti spun pe privat daca vrei, nu orice se discuta aici.

| reanu a răspuns:

Un sfat sscoala are psiholog.iti recomand o discutie cu el/ nu e un capat de lume prin ce treci ai sa vezi ca o sa vina si zile cu soare

| Irinna a răspuns:

Probabil ai cam 15-16 ani(parerea mea), dar nu asta conteaza, in viata fiecarui adolescent sunt astfel de perioade cand nu se mai intelege cu nimeni si cand crede ca toti sunt impotriva lor.Pe mama ta ar trebui sa o iei si sa ii spui ce ai pe suflet, o iei si ii spui ca vrei sa discuti ceva cu ea si ca o rogi sa te asculte si SPUNE-I fara sa-ti fie jena sau altceva.Prietenele astea 2 a tale se pare ca nu iti sunt asa bune prietene, eu zic sa-ti cauti alta/altele pentru ca este mai bine.Cat despre baiatul de care iti place,renunta si la el, chiar daca poate iti va fi greu, nu trebuie sa te amagesti degeaba(fi puternica!).
Despre tatal tau.gandeste-te ca poate este mai bine ca a plecat,decat sa-l ai langa tine si sa vezi ca,poate,ar fi si mai rau,mai bine nu.
Eu zic ca daca tot asa merg lucrurile,cauta sa mergi la un psiholog(nu pentru ca esti nebuna),te poate ajuta foarte mult, este foarte bun ascultator si cateodata vei primi sfaturi care sunt sigura ca iti vor folosi.
Bafta si nu mai fi suparata.
Viata este frumoasa, chiar daca uneori este grea.

| MissChocolatte a răspuns:

Daca vrei te pot ajuta eu, stii si eu am trecut prin asa ceva si este destul e enervant ca nu ai cu cine sa vorbesti, daca vrei sa fim prietene iti las id ul meu :* dark_girl_forever :X

| TormentOfSins a răspuns:

Pentru ca asa este viata reala, numai visa ca se poate si mai rau.

8 ore somn
8 ore la munca
2ore pierdute pe drum la serviciu
3 ore pierdute prin casa mancare,curatenie, dus, 1 stire.
Din care vei avea doar 3 ore ramase libere zilnic sa iti traiesti viata mult succes, asta e realitatea iar tu inca ai mult timp de care sa te bucuri.
Mama, tata, bunici sunt si ei oameni vorbestei de la egal si spune-le ce te deranjeaza si ce vrei de la ei si ca te scoate din sarite. Inca ceva nu te astepta ca parintii sa iti dea totul, p viata frumoasa tie, casa, mancare, masina, toale. Pune mana si invata sa fii buna in ceva pe picioarele tale peste ccativa ani de zile. Tu iti faci viitorul numai te milogii sa fii nascuta cu parinti perfecti, cu casa vila si sa fii frumoasa lumii.
Destinul tau este altfel si trebuie sa mucnesti pentru el sau de vei cunfunda in mizeria in care te afli.

| moniii a răspuns:

Nu stiu ...nu pot spune acum dar chiar mai intristat...te pot consola si mama mea face asa cateodatastraight face iti trimit mesaj privat sa vb pe mess:*

| MaliceThemen explică:

Implinesc 13 ani... si multumesc din suflet pentru toate raspunsurile!

| MadRabbiT a răspuns:

Buna! happy. Intai si intai La multi ani daca vine ziua ta. Apoi ce sa zic se mai intampla chestii cum ar fi scoala, cu parintii am si eu des certuri e normal, si imi pare rau ca tatal tau va parasit acesti oameni sunt lasi. ma rog... cu prietenele inseamna ca nu sunt potrivite si cu baiatul acela lasa-l mai sunt multi baieti nu se termina lumea la el. Si sfatul meu este daca vrei sa vorbesti si sa te descarci poti sa cauti persoane care sunt la fel ca tine. chiar si cu mine happy si inca ceva capul sus intr-un inceput prost la filan totul e binewinking te asigur eu happy o seara buna

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu cum sa fac sa iau legatura cu tine sa vb pe mess ca eu nu am cont pe TPU si nu stiu cum sa imi trimiti mesaj cu id-ul tau imi pare rau pentru ce ai patit ai grija de tine te pup

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

BUNA seara La Multi ani multa sanatate imi pare rau pentru ce ai patit dar nu stiu cum pot sa iau legatura cu tine sa imi trimiti id-ul tau pentru ca eu nu am cont pe TPU dar sincer as vrea sa te ajut cu tot ce pot eu

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca se manifesta asa, cred ca vei avea multe probleme cu ea si in viitor, nu e normal sa se comporte asa cu tine, cred ca are probleme psihice, o mama trebuie sa fie intelegatoare, sa-si iubeasca fata din tot sufletul, sa fie afectuasa, sa o sustina, indiferent de situatie, iar fetele de care spui ca sunt prietene, mai bine fara ele, da-le pas, incearca sa-ti faci prieteni noi de ex poti merge la niste cursuri de dans, sau sa faci voluntariat la o fundatie, sa pleci in excursii organizate de agentii de turism asa ai intalni multi oameni, si nu ai mai fi asa deprimata! si inca ceva: mama ta ar trebui sa mearga la un psihiatru ca e bolnava psihic! Toate cele bune!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Lasa-mi un mesaj cu id-ul tau, te rog frumos!

| cristi_9297 a răspuns:

Timpul o sa-ti rezolve problemele!

| codrut96 a răspuns:

Aici sunt! aici este cel care il cauti si care l-ai cautat intotdeauna! si eu foarte asemanator sunt in situatia ta te rog nu ezita sa iei legatura cu mine pentru ca iti pot deveni cel mai bun prieten :* nr meu este 0731381498 si id meu este leftercodrut96 abia astept sa vorbim si nu fi suparata ai de la mine cea mai lunga imbratisare si cel mai lung sarut :***