| porcarumadalina a întrebat:

Hey,azi am facut sex neprotejat cu iubitul meu...
El cand a simtit ca iese ceva a scos penisul insa a ejaculat deasupra vaginului, iar apoi repede a sters. Dupa asta eu am plecat la baie si am facut pipi si m-am mai sters o data.El spune ca nu a intrat in vagin sperma.
Sunt sanse sa fiu insarcinata?
Suntem ingrijorati. Ajutor va rog,,,

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Orice fata/femeie dar nu numai ea ci si baiatul/barbatul care si-au inceput viata sexuala, ar trebui sa cunoasca precis mecanismul de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar trebui sa stii neaparat ca pentru a se forma o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca acest lucru trebuie sa se petreaca in acelasi timp, sa se produca simultan/concomitent si anume : 1. ) In primul rand CONDITIA PRINCIPALA este aceea ca sexul neprotejat sa fie intretinut atunci cand fata/femeia (adica tu) este in mod obligatoriu in PERIOADA FERTILA a ciclului menstrual, (cele 4-5 zile dinaintea zilei de ovulatie), sau sa existe deja un OVUL VIABIL in uterul ei care sa poata fi fecundat de catre un spermatozoid. 2. ) Indiferent prin ce mod se produce, SPERMA trebuie sa patrunda, ajunga, obligatoriu IN VAGIN (indiferent de cantitate), deoarece doar in acest mod spermatozoizi existenti in sperma vor putea trece din vagin in uter si de acolo in trompele uterine pentru a fecunda ovulul in cazul in care aceasta deja exista in acel moment. Deci tu esti singura in masura sa iti dai chiar ti tie insa-ti raspunsul corect, privind posibilitatea de a exista sau nu o sarcina, deoarece doar tu stii exact/precis in care zi a ciclului s-a intretinut sexul, daca a fost sau nu in perioada fertila. In cazul fetelor nu este valabila metoda de a elimina sperma din vagin, facand pipi dupa sex, fiindca urinarea nu se produce prin vagin ci prin uretra care este un alt canal care se deschide intr-o alta gaurica mult mai mica care este situata/asezata deasupra intrarii in vagin. Multa sanatate!

5 răspunsuri:
| Emilian65 a răspuns:

Daca sperma lui nu a intrat in vagin, sansele de a ramane gravida sunt minime.

| vocea a răspuns:

Draga mea vorba lunga saracia omului, nu ai cum sa ramai gravida daca nu a ejaculat in vagin, asa ca stai calma, pupici.

| kandaraki a răspuns:

DA

| Ionut_Marian_1991 a răspuns:

Din moment ce nu a ejaculat an tine nu sunt

| MisunicaIonela a răspuns:

Nu sunt sanse!