| 2000read a întrebat:

Hey, daca puteti sa ma ajutati... Nu sunt in tara si nu pot sa merg la medic foarte curand, am 18 ani iar cand fac dragoste cu logodnicul meu simt o usturime, arsura. M-am mai confruntat cu asa caz, dar am zis ca nu e asa grav, ati avut careva din voi asa ceva? Ce sfaturi puteti sa-mi dati? Ce poate fi? Aa, de un an port si DIU, ar putea fi de la asta?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

DIU este instalat in uter, adica ''departe'' de vagin, locul in care simti tu ca apare senzatia de usturime si arsura in timpul actului sexual. In astfel de situatii aproape sigur este vorba de o infectie care cel mai probabil poate fi o banala candidoza sau ceva mai grav, o vaginita bacteriana. Determinarea precisa a agentului patogen (ciuperca, bacterie, protozoar, etc.) care poate provoaca infectia se poate face prin simpla analizare a secretiei vaginale intr-un laborator de analize medicale, care se poate efectua fara trimitere de la medic. Fiindca nu esti in tara ai putea incerca sa folosesti asa ''dupa ureche'' fiindca sigur nu va inrautati situatia,
pentru tratarea unei posibil/probabile candidoze vaginale; 4-6 zile (seara) ovule vaginale de Canesten-Gyn (sau Cervugid, Zifex) si unguentul Clotrimazol crema 1% pe intreaga zona a vulvei, sau in cazul unei posibile vaginite bacteriene, ovulul vaginal Fenticonazol (Lomexin) de 600mg sau 1000mg, care se foloseste in doza unica, seara (la nevoie tratamentul se poate repeta dupa 3 zile). si in acest caz este indicat sa fie folosit in exterior pe vulva si zona anala, unguentul Clotrimazol crema 1%. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Andreeush a răspuns:

Poate fi vorba despre o infectie.