| AnaGeorgiana19 a întrebat:

..De acum aproape 2 luni am avut primul act sexual.Dar eu nu simt nimic placut nici o placere. Oare de ce? S-ar putea sa am vreo problema? Astept sfaturi si cateva pozitii pentru o incepatoare..va rog fara glume proaste, va multumesc! Funda

5 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Dacă nu te-ai masturbat niciodată în viața ta ca să cunoști orgasmul, dacă nu ai făcut petting cu un partener care să știe să te ridice până la extaz, va dura o vreme (uneori destul de lungă) până să ajungi la orgasm pe cale exclusiv de la penetrare.
Dar nu e timpul pierdut; poți încă să începi singură să-ți cunoști corpul și organele sexuale, zonele erogene și ce și cum să le manevrezi ca să ai orgasm.
Baftă!

| Alcyon a răspuns:

E ceva normal, așa e la inceput. Unele femei ajung mai usor la orgasm, altele mai greu. Nu vreau sa te descurajez, dar exista persoane care au primul orgasm abia dupa un an, chiar si mai mult. Depinde foarte mult de varsta pe care o ai, experienta, libidou, dar si de partener. Daca partenerul e praf, sa n-ai asteptari prea mari. De asemenea, conteaza mult si cadrul in care se desfasoara actul. Spre deosebire de barbati, femeile nu o pot face oriunde si oricand. Trebuie sa fie un cadru intim, cochet, fara parinti care intra peste tine, telefoane care suna cand nu trebuie sau vecini galagiosi.

| Alcyon a răspuns:

Cat despre pozitii, fiecare cuplu e cu gusturile lui. Daca unora le place o pozitie, nu inseamna ca toti trebuie sa gandeasca la fel.

| FABULOSUL6000 a răspuns:

Poate sa fie ceva sentimental,fizic, cine stie. Femeile, spre deosebire de barbati, nu se excita cat ai spune 1, 2. Tipul trebuie sa inceapa frumos, preludiu, pupaturi, lins pe unde este mai important...etc ca le dau copiilor idei.Plus ca esti la inceput si nu prea cunosti problema.Incearca sa te satisfaci mai intai singura, sa ii arati si lui cum sa o faca. Daca il lasi sa dea ca boul in gard nu faci nimic. Exista si posibilitatea, cea mai indepartata dar posibila, sa nu poti avea orgasm/senzatii vaginale.Mai ramane totusi sa vezi daca reactionezi la sex oral, sau masturbarea clitorisului (ca sa spun asa).Nu este o boala si nu trebuie sa iti faci griji daca nu simti nimic la sexul normal, in vagin.Este un lucru care afecteaza multe femei si nu reprezinta o boala sau asa ceva. Oricum, este prematur sa tragem concluziile acum, mai ales ca ai avut un act, sau cateva acte in 2 luni fiindca nu pricep, dar este devreme. Daca nu simti nimic dupa mai multe acte si o perioada mai lunga in care sa te acomodezi cu sexul, atunci mergi la un ginecolog ca sa elimini cauzele fizice. Daca fizic nu este nici o problema atunci mai vezi de acolo.

| ToKen a răspuns:

Poate nu te porneste suficient tipu'.
Pozitia incepatoarei, e aia a busteanului.