| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU!
Problema mea e putin mai delicata. Stiu ca nu ar trebui sa cer sfaturi pe forumuri despre asta, ca el il cunosc mai bine, stiu ca niste straini nu pot sa imi zica ce sa fac, si totusi am nevoie de o parere!
O sa intru in subiect. Am 20 de ani, el 23, suntem impreuna de 3 ani jumate. In tot timpul acesta am fost lovita, scuipata, abuzata psihic. De fiecare data cand ne certam isi cerea scuze iar daca nu voiam sa ma impac cu el recurgea la amenintari. Saptamana trecuta duminica, a avut tupeul de fata cu mama lui sa ma ia de par si sa ma scuipe si sa ma loveasca. In afara de asta, de multe ori nu stiam cum sa imi ascund vanataile de pe picioare de parintii mei care nu stiu nimic despre asta. Mama lui a zis : ce nu ii dai si tu inapoi. (Sincer asta m-a intristat mai tare, sa vad ce mentalitate are, sigur ca la tigani o sa facem, da el dau si eu si facem bataie in toata regula). Am suferit un atac de panica. Asta am simtit ca a fost prea mult pentru mine, iar acum de fiecare data cand se apropie de mine si vrea sa ma ia in brate mi-e frica, incep sa tremur sa respir greu si sa plang aproape isteric. Ideea e ca am avut si momente frumoase, cand nu e nervos e un baiat chiar foarte bun, toata lumea il apreciaza, doar ca nu isi stapaneste nervii. De duminica seara am avut telefonul inchis, nu m-a cautat acasa, dar am avut niste apeluri de la el si mama lui. Astazi m-a asteptat si m-a luat cu forta sa vorbim, bun, l-am ascultat ce a avut de zis, ma iubeste, sufera, nu mai doarme si de data asta a zis ca a vazut ce serios vorbesc si ii pare asa de rau pentru tot ce mi-a facut. Ce parere aveti? Eu am incercat de atatea ori sa il inteleg, a avut o copilarie mai grea, poate a avut exemple de violenta in familie, am vorbit si frumos, ne-am si certat, dar pana acum nu a inteles niciodata. Acum nu stiu ce sa cred...ma uit in oglinda si imi spun ca valorez mai mult de atat si merit ceva mai bun, dar totusi o parte de mine inca trage spre el. Credeti sa e posibil sa se schimbe? Eu sincer din cate cazuri am auzit, daca o face o data o va face din nou...si totusi, voi ce ziceti, merita sa mai lupt sa incerc sa-l schimb? Cateodata stau si ma gandesc ca problema vine de la el si oricat as incerca eu si oricat m-as stradui, el singur trebuie sa se vindece si s-a schimbat mult in 3 ani jumate, dar nu stiu daca mai pot sa continui asa.

Răspuns Câştigător
| Onio a răspuns:

Am 30 de ani si in viata mea nu am "atins" nici macar un fir de par al unei fete/femeie, chiar si daca m-a enervat peste limita.
Orice barbat care loveste o femeie nu are caracter, demnitate si autocontrol, si cu atat mai mult sufera de inferioritate, si prin aceste fapte (ca loveste o femeie care este lipsita de forta si aparate) se simte puternic.
Daca simte nevoia sa se descarce fizic si psihic, sa isi cumpere un sac de box si sa dea in el pana se descarca, plictiseste si oboseste.

Un adevarat barbat este acela care chiar de a avut o copilarie grea, sau violenta in familie, va lua atitudine, si cu atat mai mult isi protejeaza iubita, familia si copiii de a nu avea parte de traume psihice si fizice cum a avut si el.

Tu spui ca il iubesti, dar daca si el spune ca te "iubeste", si cu toate astea te foloseste pe sac de box, vreau sa te anunt ca NU te iubeste!
Cum sa lovesti si sa jignesti o femeie, o fiinta vie care te iubeste, simte durerea fizica, are sentimente, stari sufletesti, si tu sa ii spui ca "TE IUBESC"? Hai sa fim seriosi! Si hai sa ducem la extrem, in cazul acesta "Te iubesc atat de mult incat te omor in bataie, si dupa ce ai murit pot spune ca dragostea noastra a ajuns la apogeu".

In ceea ce te priveste, cu toate ca spui ca il iubesti, eu personal iti spun atat:

1. Daca vrei sa ramai cu el, si speri ca problema se va remedia, chiar daca discutati, te anunt ca o sa iti fie foarte greu, (chiar imposibil in unele cazuri) deoarece barbatii sunt precum lupii (isi schimba blana, dar naravul ba).

2. Cu atat mai mult, te ameninta, si nu ai pus pana acum "piciorul in prag", el profita de asta si stie ca te intimideaza si te tine langa el.
Pentru amenintari exista LEGI, amenzi, si in alte cazuri chiar si varianta "Vai...a cuzut din greseala cu fata in pumnul cuiva"

Eu iti propun asa, daca tu vrei sa incerci sa ii mai dai o sansa dupa ce discutati problema, si in decurs de MAXIM o luna nu vezi nici o schimbare, spre binele tau, atat psihic cat si fizic, eu spun sa te desparti de el si sa iti vezi de viata. Sa mergi inainte, ca pentru cateva clipe frumoase, sa induri o viata in chinuri si cine stie ce altele, eu personal zic ca nu merita.

O imbratisare din partea mea, capul SUS, o viata ai, nu o irosi degeaba, TU sa fi pe primul loc pentru tine, atat fizic cat si sufleteste.

P.S.

"Gandesc, deci exist,
Simt, deci traiesc."

8 răspunsuri:
| 354 a răspuns:

Buna.Am citit povestea ta,dar sti ce m-a impresionat pe mine cel mai mult faptul ca tu accepti asa ceva,si de parca nu ar fi fost suficient asta mai vrei sa il si schimbi. Chiar crezi ca va face asta? eu nu pentru ca daca el dupa aceste principii a fost crescut,si educat dupa legile bataii,ce te poti astepta de la el? sa te omoare asta vrei,eu cred ca la tine nu este vorba de iubire ci de obsesie, am intalnit foarte multe cazuri ca al tau, si am vazut chiar si la televizor, iti spun ca nu se va termina cu bine povestea voastra.Nu merita sa astepti schimbarea lui deoarece ani tai trec, si nu vei obtine decat sa amani inevitabilul adica o despartire foarte urata.Eu in locul tau nu as accepta asa ceva! stau si ma gandesc daca te-ai casatori cu acest om si ai face copii cu el, ce ex le-ar putea da aceasta "bestie "scuza-mi expresia, ce vor vedea copii vostri in familia voastra? batai, scuipaturi, etc.Nu te mai gandi pune punct odata si ia-ti viata de la capat! mult noroc meriti ceva mai bun!

| DeeaMarry a răspuns:

Nu, nu are rost. Cum spuneai si tu, meriti mult mai mult de atat!
Ai indurat destule, acum e timpul ca el sa indure o despartire, oricat de greu i s-ar parea si oricat de mult te-ar implora sa iti schimbi decizia. Oricum nu ar suferi nici macar un sfert din cat ai suferit tu.

| 7r31 a răspuns:

Multumesc mult tuturor pentru raspunsuri si incurajari!

| AtateaConditii a răspuns:

Daca te iubeste nu ti-ar face asa ceva.Dai papucii urgent, dar daca tu crezi ca se va schimba dai o sansa, si daca te atinge iar despartire definitiva, si cu ce te ameninta? Asta nu e normal la cap si cumnatul meu e tot asa, pare un om de treaba la prima vedere dar numai el si nevastasa stie ce face cu easadsaraca.

| anonima3389 a răspuns:

Prea putin probabil sa se schimbe...am avut o prietena care a trecut prin ce treci u. poate chiar mai rau, tipa a ajuns sa ia legatura cu politia ca sa scape de nebun.esti femeie, nu o carpa, nimeni nu trebuie sa se comporte asa cu tine.Fa ce crezi ca trebuie sa faci si gandestet-te la binele tau

| andreyutzyltau a răspuns:

Buna! Si eu am citit povestea ta! Nu are rost sa spun acum ce consider eu ca ai gresit pentru ca rolul meu nu e sa te acuz ci sa te ajut. Este de inteles ca ai acceptat atatea pentru ca intr-adevar il IUBESTI! Te inteleg! Important e ca tu sa constientizezi ca este greu sa te schimbi pe tine insati, insa pe altcineva este si mai greu, ba chiar imposibil! Parerea mea este ca ai facut destule incercari pentru a mentine relatia, iar daca era sa se schimbe si sa isi revina, o facea pana acum. Eu cred ca cel mai bine este sa iti pui ordine in ganduri, sentimente si sa te gandesti foarte bine sa iei decizia care iti este tie favorabila! Ai doar 20 de ani, acum viata e frumoasa si merita traita, nu are rost sa suferi, sa plangi, sa fii jignita etc. Repet, este doar parerea mea, tu esti cea care ia decizii! Sincer imi pare rau ca esti in aceasta situatie si ca exista barbati de genul asta, care nu stiu sa aprecieze o fata, o femeie la justa ei valoare! Nu ti-am oferit acest raspuns neaparat pentru a primi funda, asta este foarte putin important! Cel mai important lucru este ca tie sa iti fie bine si inchei cu o rugaminte: Te rog frumos, chiar daca nu imi vei da funda, sa imi dai add pe andrey_florinash si sa imi mai povestesti ce s-a mai intamplat si daca iti voi putea fi alaturi, daca te voi putea ajuta cu ceva, o voi face cu drag! Iti doresc tot binele din lume si astept sa ma contactezi!>big grin

| DenisaMariaB a răspuns:

Buna chiar am vazut acum cateva zile un reportaj despre un caz cam ca al tau. stiu ca e greu, dupa 3 ani nu e usor sa-l lasi, il iubesti, poate te iubeste, dar fato, daca de acum face asa, gandeste-te ce va fi peste ani. era vorba de o fata abuzata fizic de prietenul ei din cauza geloziei pana s-a ajuns la crima. Iti dau un exemplu din familia mea. matusa mea a fost cu sotul sau 20 de ani. in primii 10 ani totul bine si frumos doar certuri minore, din cand in cand scandal. urmatorii ani au inceput jignirile grave, amenintarile, loviturile, ba chiar i-a spart farfuria cu mancare in cap. s-au impacat dupa 3 luni, din nou totul bine si frumos pana la urmatoarea cearta cand a urmat o alta bataie, si alta si alta, si impacari peste impacari pana s-a ajuns la batai crunte, cand a bagat-o pe femeie in spital, si-a batut copilul de 5 ani ca plangea din cauza imaginilor terifiante. crede-ma ca oricat ne-am dori, oamenii nu se schimba niciodata + de asta meriti mai mult, stii sa iubesti asta cred ca poate fi cea mai buna calitate a unei persoane. Te rog eu, esti femeie, ca si mine, lasa-l nu-ti face rau tie, gandeste-te la tine, gandeste-te la viitorul tau, gandeste-te ca poate veti avea copii. ce ai sa faci atunci cu ei? crezi ca e asa usor sa cresti un copil de una singura? termina acum, cat inca mai ai cum, reclama viitoarele abuzuri, fa ceva in legatura cu asta, nu te mai lasa calcata in picioare. Asta nu e barbat, e animal daca se comporta asa. cum puii mei sa scuipi o femeie, sa o lovesti fara mila din cine stie ce motiv penibil? fato, pune piciorul in prag nu mai pierde timpul aiurea, refa-ti viata ca esti tanara, ai 23 de ani, ai toata fericirea inainte.

| Elena1510 a răspuns:

Buna! Am avut o prietena, care a fost k un baiat, vreo 3 ani si la fel devenea violent cateodata o batea.Ea il iubea foarte mult, dar intr-o seara a venit la ea si a batut-o foarte tare, a doua zi ne-a povestit si am mers cu ea la politie si a depus plangere impotriva lui.(Decat sa nu se mai apropie de ea, atat).El a mai cautat-o si ii plangea la telefon k vrea sa se impace, a venit la ea acasa, dar ea nu a cedat.Acum are alt prieten si a trecut peste asta si actualul ei nu o bate nu nimic, se comporta frumos cu ea.Totusi eu cred ca ar fi cel mai bine sa te desparti de el.Pentru ca daca a dat in tine, odata, o sa mai dea. Pupici. Sper sa rezolvi problema.