| Gear23 a întrebat:

Hey you, prietena MEA acum ceva timp a trecut printr-o trauma și atunci eram in perioadă de pauză (a pus cu câteva zile pauza, după s-a întâmplat nenorocirea, a avut un accident destul de urat) și noi ne-am împăcat de mult timp.
Problema este că ea noaptea, uneori are coșmaruri, dar coșmar, coșmar.
Azi când am venit de la munca, am intrat în casă, am văzut că dormea și m-am pus să mănânc. După circa nu știu jumă de oră, era in fața ușii, dădea să iasă din casă.
Am incercat sa o trezesc, mi-a dat o ditamai palma, dar am trezit-o și efectiv nu știa unde e, era speriată.
Noi am încercat și soluția de psiholog, doar că a intrat în depresie.
Credeti-ma că mă doare sufletul când o bad ASA, e dragostea vieții mei.
Ce mă sfătuiți să fac
happy

Răspuns Câştigător
| pufipo a răspuns:

Bună, trecând eu însumi printr-o situaţie similară, îţi pot spune doar asta: fi alături de ea, indiferent de orice, nu o forţa că nu ajungi nicăieri, las-o pe ea să facă pasul.
Cu psihologul este o variantă, însă, gândindu-ne logic, psihologul este o persoană străină, pe mine una nu m-a ajutat, nici în momentul de faţă nu am trecut peste, ca să zic că am sărit hopul, rămâi puţin cu sechele.

6 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Inteleg ca e vorba de somnambulism? Stiam ca nu e bine sa o trezesti din transa pentru ca se sperie si este afectata ca nu isi da seama cum a ajuns, lipsa controlului, sentimente din astea.

Din pacate tu poti doar sa ii asiguri suport. Ea trebuie sa se impace cu sine si sa treaca mai departe.

Personal as incerca sa discut evenimentul(ele) in toate pozitiile. Spunandu-ti-le va incepe si ea sa le rememoreze. Ma gandesc ca primul pas este sa intelegi, al doilea sa accepti ca nu se mai poate face nimic si al treilea ar fi sa te ierti si sa lasi viata sa decurga.

Incearca daca poti sa o legi de diverse persoane pe care ea le iubeste.

| PersonajFictiv a răspuns:

Trebuie sa fi idiot un pic sa nu iti dai seama ca a fost autocorect-ul de vina in cazul asta,dar trecem peste.
Are aceleasi cosmaruri,sau sunt diferite?
Daca are acelasi cosmar,cosmarul respectiv provine dintr-o anumita frica,identifica acea frica,scapa de ea,si cand ai scapat de ea,o sa dispara si cosmarul.
Psihologul trebuie sa identifice acea frica si sa o ajute sa scape de ea,ca apoi sa mai viseze urat.
Incearca la alt psiholog, unul bun.
Sau ajut-o tu, intreab-o ce frica are, apoi ajut-o sa treaca peste, nu stiu, spune-i ca esti langa ea chiar si la cel mai rau scenariu care se poate intampla.
Bafta.

| OMFGConrad a răspuns:

Te sfătuiescc să folosești și atceva înafară de google translate când scrii texte, eventual capul tău.
P.S.; O problemă de o astfel de amploare (a prietenei tale) necesită foarte multă înțelegere, răbdare și timp accordat de tine, necondiționat.

| Gear23 explică (pentru OMFGConrad):

Te rog sa nu mă jignești, ok?
Este de la mobil, îmi dă cuvintele automat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Gear23):

Exista setari de unde poti opri corectorul.

| Gear23 explică:

Va mulțumesc pentru ajutor.
Eu ii voi fi mereu aproape necondiționat, nici nu de vă pune problema de așa ceva.