| KoOinaKa2012 a întrebat:

Heyyy` TPU am o kuriozitate fff mare laughing Daca faci sex neprotejat si isi da drumul in tine si dupa aceea la interval mai mic de 72 de ore iei pastiluta de a2a zi sau cum se numeste laughing exista risc sa ramai insarcinata?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca iei pastila de a doua zi la recomandarea ginecologului, dupa consult ginecologic (adica preparatul cel mai potrivit ales de medic si dupa o schema de administrare personalizata), aceasta scade riscul de sarcina aferent respectivului contact sexual cu 70-75%. Deci ramane un risc de sarcina chiar si in acest caz. Daca o iei dupa ureche, candva in urmatoarele 72 de ore, riscul ramas este mult mai mare.