| darkvalentine a întrebat:

Iau de cateva luni anticonceptionale Karissa si am oprit mentruatia ca trebuia sa vina acum cateva zile dar am mers la mare. De joi seara am inceput sa iau amoxiciclina si paracetamol simplu ca m-am racit. Intrebarea mea e, avand in vedere ca antibioticul interactioneaza cu karissa, pot ramane insarcinata? Mentionez ca folosesc si prezervative.

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Dacă suplimentar foloseşti şi prezervativul ( la fiecare contact sexual ) atunci NU există risc de sarcină, chiar dacă antibioticul "scade" efectul contraceptiv!

Apoi, NU este indicată amânarea menstruaţiei ( chiar dacă e posibil acest lucru ), deoarece îţi DEREGLEZI total organismul - posibil pe mai multe luni chiar...

| darkvalentine explică (pentru bursuc001):

Stiu ca nu e indicat dar nici nu puteam risca sa imi vina fix la mare tongue Mersi de raspunsuri!

| bursuc001 a răspuns (pentru darkvalentine):

Cu plăcere!

Mersi şi eu pentru "fundiţă"!

3 răspunsuri:
| mona a răspuns:

Daca folosesti si prezervative nu vad cum ai putea ramane insarcinata