| anonim_4396 a întrebat:

Imi intarzie de 5 zile ciclul.Am inteles ca inainte cu 10 zile de ciclu nu poti ramane insarcinata.Aseara mi-am amintit de un posibil accident.In jur de 25feb am avut ovulatia iar in 23 am facut sex protejat CU ejaculare in prezervativ, insa dupa s-a sters cu servetele umede si tot, si a impins restul de sperma afara. Dupa 30 minute am avut alt act, neprotejat, cu finalizare afara.Se stergea de lichid cand simtea nevoia iar finalizarea NU a avut loc in vagin.
Teoretic din ziua de 25 a conceperii, ar trebui sa am aproximativ 3 saptamani. Daca e asa, e posibil sa nu am niciun simptom? Atat ca sunt mai prost dispusa si ma dor ovarele din cand in cand.

PS : Maine merg la ginecolog, sunt aproape convinsa ca am ramas,nu stiu de ce insa simt, ma simt balonata si umflata, plus ca imi intarzie ciclul.Cum ii voi spune mamei ca sunt insarcinata si vreau sa fac avort? Am 20 de ani.Tin sa precizez ca mama este intr-o foarte buna relatie cu partenerul meu, inca de la inceput(avem 4 ani de relatie) il place foarte mult insa este devreme pentru un bebe.Nici macar nu suntem la casa noastra si avem de terminat o facultate amandoi, nu ne putem permite un bebe si nu vreau sa chinui pe nimeni.

Daca am asigurare medicala/card de sanatate imi poate fi asigurat avortul gratuit?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

,,In jur de 25feb am avut ovulatia iar in 23 am facut sex protejat CU ejaculare in prezervativ, insa dupa s-a sters cu servetele umede si tot, si a impins restul de sperma afara. Dupa 30 minute am avut alt act, neprotejat, cu finalizare afara.Se stergea de lichid cand simtea nevoia iar finalizarea NU a avut loc in vagin''.
Urinarea reprezinta singurul/unicul mod prin care poate fi eliminata sperma care raman intotdeauna in uretra penisului dupa ejaculare. In caz contrar resturile de sperma ramase in uretra dupa trecerea a 10-15 minute intra intr-un proces de fluidizare absolut fireasca si incep sa se prelinga imperceptibil si incontrolabil din penis pe parcursul urmatoarelor 2-3 ore. In cazul vostru cu toate precautiile luate : '' Se stergea de lichid cand simtea nevoia iar finalizarea NU a avut loc in vagin.'' Din nefericire pentru voi acel act sexual a reprezentat de fapt unul cu ejacularea continua a spermei in vagin pe intreaga durata a acelui act sexual. Poti fi sigura si convinsa ca au ajuns suficient de multi spermatozoizi in vagin incat sa se fi putut forma peste 2 zile sarcina. Sanatate!

5 răspunsuri:
| DeathIncarnate a răspuns:

Daca nu va permiteti sa cresteti un bebe, folositi draga prezervative.
Plangi pe aici de zile intregi ca ai ramas tu gravida, alta intrebare?

| Iote a răspuns:

"Am inteles ca inainte cu 10 zile de ciclu nu poti ramane insarcinata."
Nu este adevarat. E o perioada cu fertilitate mai scazuta, dar nu este infertilitate.
Asa cum i-ai spus mamei ca ai un partener de sex, tot asa ii vei spune si ca esti insarcinata. Cu aceeasi mandrie.

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Iote):

Zile fertile
O sarcina apare in urma fecundarii ovulului, de catre spermatozoid, NUMAI in zilele din jurul ovulatiei : 3 - 4 zile inainte si 1 - 2 zile dupa aceasta. Statisticile arata ca la un ciclu stabil de 28 de zile, ovulatia apare in ziua a 14-a, considerand drept prima zi a ciclului, prima zi de menstruatie. La un ciclu stabil de 29 de zile, ovulatia are loc in ziua a 15-a, la cel de 30 de zile ovulatia apare in ziua a 16-a, si asa mai departe, constanta fiind perioada de 14 zile de la ovulatie pana la viitorul ciclu menstrual.

Un ovul TRAIESTE (este VIABIL/FECUNDABIL) intre 12 si 24 de ore. Apoi, daca NU este fecundat el MOARE si este ELIMINAT (in 3-4 zile). Viata spermatozoizilor este de aproximativ 3 - 5 zile. Fecundarea ovulul depinde de viabilitatea si motilitatea lor.
Spermatozoizii purtatori de cromozomi X (cei care vor face fetite) sunt mai mari ca volum, se misca mai incet dar traiesc mai mult timp, intre 3 - 5 zile. Cei purtatori de cromozomi Y (cei care vor face baietei) sunt mai mici, mai iuti dar traiesc numai 24 - 48 de ore. De aceea daca contactul sexual are loc foarte aproape de, sau imediat dupa momentul ovulatiei, sunt mai mari sansele de a fi baiat, altfel spermatozoizii purtatori de cromozomi Y vor muri iar cei purtatori de cromozomi X vor "astepta" ovulul si il vor fecunda.''
http://www.desprecopii.com/......-copil.htm
Citeste si incearca sa mai inveti inainte de a mai face comentarii ERONATE, GRESITE, INCORECTE. :))

| Teo29 a răspuns:

Buna, de ce sa apelezi totusi spre avort?

Scrie-mi in mesaj privat, sau pe pagina de Facebook : https://www.facebook.com/ProLifeRo

Si sa gasim o solutie impreuna :)

Multe fete in situatia ta care au facut avortul, au regretat ca macar nu au luat in calcul varianta oferirii spre adoptie.

Asadar, nici nu iti pierzi propriul copil prin avort iar alta familie se va bucura de el si ii va oferi o sansa la viata, sansa pe care acum zici ca nu poti/nu doresti sa i-o oferi.

Discuta si cu prietenul tau, vezi ce iti zice si el. Poate ti-ar fi aproape si te-ar ajuta totusi sa re-analizezi varianta avortului.

Nu uita ca, copilasului tau ii bate deja inima si se misca, poti cere medicului sa vezi acest lucru ecografic sau poti cauta pe Youtube ca sa te convingi: https://www.youtube.com/watch?v=OGKizBGSQpU

Sper si te rog sa re-analizezi aceasta varianta si sa accepti un dialog si un sprijin din partea noastra!

( Daca ai nevoie de un sprijin lunar de orice fel ca sa poti tine sarcina, ti-l putem oferi cu drag!, uita-te si aici ca sunt multe fete care au fost in situatia ta, poate in situatii mult mai grele dar au primit cu bucurie un sprijin din partea noastra sau al acestei persoane : https://www.facebook.com/cutov.cristian

| DauViata a răspuns:

Draga viitoare mamica, cauta pe internet marturii despre femeile care au avortat, vezi prin ce trauma trec. Iti spun sigur, problema pe care crezi ca o ai acum si vrei sa scapi de ea se va transforma intr-una si mai mare, vei avea un gol adanc pe care nimeni si nimic nu il poate umple vreodata.

Ai încredere, lasa-l sa se bucure și el de viață, nu îl omorâți!
Cauta mărturii ale mamelor care au avortat, să vezi prin ce traume trec: depresii, neputinta de a mai avea copii, sinucideri și alte nenorociri, evită greșeala de a face avort.
Daca iubitul tau este un om demn si cu capul pe umeri nu te va determina sa faci avort si te va ajuta la cresterea lui, iar daca nu va face asta eu sunt 100% sigur ca poti si fara el. Aveți încredere, lasati-l sa se bucure și el de viață, nu îl omorâți!

Uite, avorturiregretate.ro prezintă traumele mămicilor care au ales avortul, citește câteva din acele mărturii.

Uite aici o mamica care a fost intr-o situatie similara cu a ta: http://www.femeifericite.com/......meu-15.htm

Pe dauviata.ro poti gasi o persoana care te poate ajuta in caz ca ai nevoie de ajutor(financiar, hainute, mancare, etc).

Solutii sunt pentru orice lipsuri sau necesitati ai avea, trebuie doar sa fii tare si sa nu cazi in capcana de a face avort.

Alege iubirea!