| anonim_4396 a întrebat:

In timpul actului sexual am observat ceva alb mai gros desi am ejaculat mai tarziu afara.Imediat dupa asta prietena mea s-a spalat cu sapun deoarece sapunul distruge spermatozoizii.
1. E posibil ca aia sa fii fost sperma chiar daca am ejaculat mai tarziu afara? Voi ce credeti?
2. Daca da la prima intrebare, ce sanse sunt sa fii ramas gravida daca s-a spalat imediat cu sapun?
Multumesc anticipat TPU!

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

1. sapunul nu distruge spermatozoizii care au ajuns in vagin. Spalatul nu are absolut nici un efect contarceptiv.
2. tu stii daca ai scapat sperma sau nu. daca nu stii, atunci poti fi convins ca da.
3. aceleasi sanse care erau daca nu se spala. depind doar de perioada ciclului menstrual in care se gaseste

| Razvan076 a răspuns (pentru Brigaela):

Chiar si daca s-a spalat cu sapun in vagin?

| Brigaela a răspuns (pentru Razvan076):

Da. In primele 10 secunde spermatozoizii migreaza spre col unde nu mai poate ajunge cu spalatul. Mai mult spalatul poate impinge spermatozoizii mai adanc in uter favorizand sarcina. Nu stiu cine i-a dat ideea asta, dar n-are prea multa minte. se poate alege cu arsuri ale mucoasei vaginale fara nici cel mai mic beneficiu.

| Patryck2012 a răspuns:

Blin vii greu sa folositzi prizervative sau pastile si faceti dupa asta kit vreti.si da poate fi sprema.da nu-ti fie frica nu asa crede ca va ramine insarcinata.

| Razvan076 a răspuns (pentru Patryck2012):

Eee nu e greu da s-a intamplat azi sa n-avem, multumesc pentru raspuns

| FelixAndrei a răspuns:

Cred ca da

| CosmaX_5613 a răspuns:

Nu numai tu elimini substantewinking Si ce ai vazut tu inainte de ejaculare este mult mai probabil sa fie de la ea. Acum nimeni nu poate zice cu exactitate...