| Melisa26 a întrebat:

In urma cu 3 zile prietenul meu a ejaculat in pantaloni, apoi a mers rapid la baie, s-a șters si s-a spalat pe mâini de 2 ori, apoi s a șters pe prosop. Dupa 15 minute mi-a introdus degetele in vagin. Exista vreo șansa sa fiu însărcinată? Menționez ca sunt virgina si nu am avut act sexual cu penetrare niciodata.

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece exista toate premizele si posibilitatea ca in scurt timp sa-ti pierzi virginitatea si sa-ti incepi viata sexuala reala, ar fi util sa te informezi intr-un mod cat mai concret si corect, fiindca se pare ca iti lipseste informatia corecta si strict necesara cea care deja ar trebui sa fie stiuta neaparat la varsta ta si anume : Orice fata/femeie dar nu doar ea ci si baiatul/barbatul, ar trebui sa cunoasca mecanismul de formare/producerea a unei sarcini. De asemenea ar trebui sa stii neaparat ca pentru a se forma o sarcina, in mod OBLIGATORIU trebuie sa fie intrunite minim 2 conditii, cu precizarea ca acest lucru trebuie sa se petreaca in acelasi timp si anume : 1-) In primul rand CONDITIA PRINCIPALA este aceea ca fata/femeia trebuie sa fie obligatoriu in PERIOADA FERTILA, (cele 4-5 zile dinaintea zilei de ovulatie), sau sa existe deja un OVUL VIABIL in uterul ei care sa poata fi fecundat de un spermatozoid. 2-) Printro modalitate indiferent care ar fi aceasta, SPERMA trebuie sa patrunda, ajunga, obligatoriu IN VAGINUL EI (indiferent de cantitatea acesteia), deoarece doar in acest mod spermatozoizi existenti in sperma vor putea trece din vagin in uter si de acolo in trompele uterine pentru a fecunda ovulul (in cazul in care aceasta exista). In concluzie pentru ca o femeia sa poata sa ramana insarcinata; IN PRIMUL RAND TREBUIA SA FIE IN PERIOADA FERTILA in mod obligatoriu in momentul producerii sexului si trebuie tot in mod OBLIGATORIU, SA PATRUNDA SPERMA IN VAGIN. In urma masturbarii tale si a jocului vostru sexual produs in acea zi, este IMPOSIBIL sa apara o sarcina. Multa sanatate!

1 răspuns:
| Ionescu_Marius_1980 a răspuns:

1. Nu mai esti virgina!
Introducerea degetelor in vagin se numește contact sexual.
Tipurile de contacte sexuale sunt multiple. Cel in care penisul este introdus in vagin, se numește contact sexual normal.
Pe langa el, mai sunt multe, printre care si atingerea zonelor intime si penetrarea cu alt ceva decât un penis.
2. Livrarea spermatozoizilor prin alte metode decât introducerea directa cu ajutorul penisului, rezulta in slabe șanse de sarcina.