| Tha_Zanik_1993 a întrebat:

În urma cu o luna jumătate, am luat escapelle, la aproximativ doua ore de la contact, eram în ultima zi a menstruatiei, la câteva zile am avut avea sangerare care a durat 5 zile, se fac doua luni și menstruatia tot nu apare, am făcut și doua teste de sarcina însă au ieșit negative. Poate fi vorba despre o sarcina sau este din cauza acelei pastile?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este nici o sarcina, doar efectele negative ale Escapellului, care te vor afecta grav in urmatoarele 6-12 luni.
Atentie, cum nu se poate estima: ciclu menstrual, ovulatia sau perioada fertila, singura metoda recomandata pentru sex, este prezervativul.

In orice caz, bomba asta hormonala care ti-ai intriodus-o in corp, a fost inutila si fara sens, pentru ca erai dupa ciclul menstrual, cand nu se poate forma nici o sarcina.
Din pacate, cand va jucati de-a sexul inainte sa va descoperiti organele sexuale si rolul lor, trebuie sa faceti prostii, sa suferiti, ca apoi sa puneti mana sa cititi.

| Tha_Zanik_1993 explică (pentru Violleta2022):

Am luat preventiv pastila, ca la mine perioada fertila este la terminarea menstruatiei, am fost patita

| Violleta2022 a răspuns (pentru Tha_Zanik_1993):

Pastila Escapelle nu se ia preventiv, ca nu are ce prevenii, mai ales cand este sfarsit de menstruatie si este practic imposibil sa se poata produce ovulataia, doarece la menstruatie tocmai s-a eliminat ovulul nefecundat.
Dupa cum vad, chiar nu ai habar de procesul de evolutie al unui ovul si nici ce se intampla la menstruatie.
Folositi prezervativul ca nu va musca, manaca, doare si nu are nici un fel de efect secundar.
Esacpelle poate declasa formarea de chisturi ovariene, fibroame, dereglari hormonale majore (hipotiroidism sau hipertiroidism), noduli mamari, cancer de san sau ovarian.
Cu atatea efecte seundare, nu iei niciodata pastila escapelle preventiv, ca-ti nenorocesti corpul.
Pune baiatul sa cumpere un prezrevativ, daca vrea sex, ca nu are nici un fel d efect secundar si costa cat o bomboana.

| corbulalbrosu a răspuns:

Fiindca in ultima zi a menstruatiei, teoretic in proportie de peste 97-98% este IMPOSIBIL sa se poata forma o sarcina chiar si daca sperma este ejaculata in vagin, in mod absolut sigur acea pastila Escapelle a fost folosita ABSOLUT INUTIL si FARA ROST. In plus fiindca hormonii sintetici din continutul acele pastile nenorocite, NU au avut asupra a ce sa-si exercite actiinea lor, fiindca in acel moment al ciclului NU EXISTA POSIBILITATEA de a se forma sau de a exista o sarcina, au actionat asupra glandelor endocrine si au dereglat intreaga activitate hormonala pe termen lung. Este posibil ca dereglarea ciclului tau menstrual sa fie atat de grava si severa incat pornirea menstruatiei sa NU se produca nici in urmatoarele cateva luni. Sunt cunoscute foarte multe cazuri in care dereglarea provocata de aceasta pastila blestemata este atat de intensa si grava incat desfasurarea ciclului menstrual sa fie blocata pentru o perioada si 5-6 luni sau chiar si mai mult. In niciun caz nu poate exista o sarcina chiar si ipotetica, fiindca pur si simplu in momentul in care a fost folosiat pastila de a 2-a zi, in acel moment ERA IMPOSIBIL sa se formeze o sarcina chiar si daca nu ai fi folosit acea pastila nenorocita in mod IRESPONSABIL. Multa sanatate!

| IAR a răspuns:

Pentru cei care se intreaba de ce oamenii nu folosesc prezervative, pur si simplu sunt idioti, cunosc femei care in loc sa-l puna pe partener sa foloseasca prezervativul isi baga tot felul de tampeni in vagin sau apeleaza la tot felul de pastile.
Si dupa vin aici pe TPU si se plang de tot felul de probleme legat de vagin.