| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare adresata fetelor indeosebi! Voi ce parere aveti despre faptul ca un baiat care are iubita vorbeste prin mesaje cu alta? Iubitul meu mi-a recunoscut ca vorbeste prin mesaje cu o fosta colega de facultate (caruia inaintea mea ii facea curte, dar am aparut eu si n-au mai apucat sa fie impreuna). El zice ca ea ii trimite mesaj, nu el. Fata respectiva are si ea iubit insa e mai in varsta. Iubitul meu zice ca vorbeste cam de 2 ori pe saptamana cu fata asta si cica numai despre facultate (ceea ce mi se pare absurd). El a mai vorbit si cu alte fete pentru ca am descoperit conversatiile pe mess si nu erau deloc legate de facultate, chiar din contra, vorbea cu respectiva fata si pe telefon si se vedeau si la web. El imi zicea si inca zice ca sunt doar amice fetele astea de-ale lui, ca nu are nimica cu ele.Voi fetelor ce parere aveti? voi ati tolera asa ceva intr-o relatie? e normal ca sa vorbeasca si cu alte fete prin mesaje, telefon sau mess? el e cam neatent. Si data trecuta cand s-a intalnit cu o fosta colega de liceu nu m-a prezentat ei, m-a lasat sa astept dupa el 10 minute in afara magazinului ca o fraiera pana a terminat de vorbit cu ea. Voi ce ati face in locul meu? va rog dati-mi ceva sfat! dau fundita si vot!

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te înşeală.
Dă-i papucii sau acceptă să fi a 4-a roată de la căruţă iar iubitul tău să îşi facă harem.

| girlpoisson555 a răspuns:

Uite, să-ți spun ceva. Și eu vorbesc cu un băiat de 1 an de zile, care are prietenă de vreo 6 luni. Și ghici ce, noi nu vorbim ca doi amici(suntem la câțiva km distanță), dar el normal i-a spus prietenei lui că doar suntem prieteni și nimic mai mult. Nu mi se pare ok dar mă rog, n-am nimic de pierdut. Revenind la problema ta, în cuplu uneori e nevoie și de spațiu, în sensul că tu să-ți permiți să mai vorbești cu unu-altu și el la fel, dar chestii strict generale. Acum dacă tu ai zis că l-ai surprins pe el vorbind și cu alte fete eu zic să-i da-i pace, sunt destui care probabil te vor doar pentru ei și n-au ochi decât pentru tine.
Încearcă să nu fi în + într-o ecuație unde e loc doar de-o necunoscută. happy
El o să aibă de pierdut nu tu. happy
Cum spune și @Ancient, nu accepta să fi a 3-a roată la bicicletă, ca devine tricicletă. Spor în a găsi calea cea bună pentru tine pentru rezolvarea problemei.

| tubica a răspuns (pentru girlpoisson555):

Sunt de-acord cu tine in ceea ce priveste acel "spatiu" dar faza e ca el nu accepta sa vorbesc cu baieti ca atunci dupa spusele lui "intre noi s-a terminat". Adica nu mi se pare corect ca el vorbeste cu ea si cine stie cu cine mai vorbeste dar eu n-am voie.

| girlpoisson555 a răspuns (pentru tubica):

Cum mi-ai spus mie ar trebui să-i spui și lui. Adică cum vine asta, tu să stai cuminte, să vorbești doar cu el, și el să-și permită să vorbească fel și fel cu altele. Gândește-te puțin, e ceva la mijloc. happy
"suntem doar prieteni". Nu zic că te ia de prostă, nu te cunosc nu-mi permit, dar în cazul meu, eu consider că respectivul o ia pe prietenă-sa de proastă.
Eu te sfătuiesc să vorbești cu el, nu zic să-i plătești cu aceiași monedă, că răzbunarea e arma prostului. Dar vorbește cu el și explică-i cum stă treaba, dacă nu înțelege și face pe "nebunul" dă-i pace, fi tu cea cu demnintate și lasă-l. Ți-am spus, sunt alții care sunt sigură că ar avea ochi doar pentru tine. :*

| girlpoisson555 a răspuns (pentru tubica):

Și încă ceva. "dar eu n-am voie." scuză-mă dar cine e el să îți dea voie să faci ceva sau nu. Adică nu sunteți pe-aceiași adresă, nu aveți același nume de familie, nici măcar un inel pe deget. Nu are niciun drept să îți impună asta, ești liberă să faci ce vrei, atâta timp cât asta nu afectează relația. Ce vrea? Să nu socializezi? Să stai închisă în casă, ruptă de lume? Tu să stai mereu la cheremul lui, când are chef de tine, să vorbiți. când nu, să stai singură și atât? Ai și tu aceleași drepturi pe care le are el, nu ești mai prejos cu NIMIC față de el.
Știu e ușor de vorbit și de dat sfaturi și de spus păreri, e mai greu de pus în aplicare, dar nu imposibil.

| DeeaMarry a răspuns (pentru tubica):

Nu e vina lui.
Vina e a ta, ca-i accepti "conditiile".
Cum poate sa fie atat de nerusinat incat sa-ti impuna tie o "regula" pe care el nu o respecta?!
Te joaca pe degete cum vrea el.
De ce nu l-ai lasat atunci cand ai vazut conversatiile alea?

| camay14 a răspuns:

Pai, un barbat care te iubeste cu adevarat nu ar vorbi cu altele. Probabil ca el este genul de barbat care nu poate vorbi doar cu o singura fata. Gadeste-te daca iti face asta de acum, mai incolo cum va fi? Pai, mai incolo iti zic eu ca il vei gasi cu alta in dormitor. Sfatul meu este sa ai o discutie mai serioasa cu el despre asta si sa ii spui ce te nemultumeste, iar daca nu se va schimba nimic dupa aceasta discutie cred ca ar fi mai bine sa cauti o persoana care sa te merite cu adevarat.