| Mopmop a întrebat:

"Iubesti pe cineva cu adevarat daca ii poti fi infirmier".
Mircea Daniel Botez
Ce parere aveti despre acest citat?

18 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Mare vorba.

| ania a răspuns:

Si infirmier( a).

| danbnz a răspuns:

Truism.

| Mopmop explică (pentru danbnz):

De ce crezi ca este un truism? Poti te rog argumenta?

| danbnz a răspuns (pentru Mopmop):

Nu vad o mare zicere adanca, profunda, metafizica, ci doar un gest normal.
Daca iubesti cu adevarat o persoana faci totul pentru ea inclusiv in ai fi sau a fi, daca e nevoie, infirmier, vidanjor, donator de rinichi... samd.

| RAY a răspuns:

Daca aia e frumoasa si paralizata, da, daca aia e urata si paralizata nu.
Ai mai slăbit, slăbește in continuare si iți vei găsi o soție.
Nu trebuie sa iți ocupe tot timpul persoanei iubita, ai si tu timpul tău, nevoile tale, monogamia nu e naturala, nu suntem făcuți sa stam cu una o viata, poveștile rare sunt ca si basmele

| Mopmop explică (pentru RAY):

Lol. Multumesc de compliment daca la mine te refereai cu faza se slabithappy si nu imi caut sotie abia ce am un an de la divort.
Ma gandeam la citatul asta pentru ca toti ne batem cu caramida in piept ca iubim femeia/barbatul din viata noastra dar la primul caz in care apar lipsuri, probleme sau mai rau boala aproape toti disparem in ceata...

| RAY a răspuns (pentru Mopmop):

Pentru ca suntem ipocriți cu toți, cu toți visam la o lume idealista dar știm ca nu exista așa ceva, oferă siguranța mintala, omul se minte non stop.

Pe internet postam cu toți in ingerași, ne conturam o imagine prin ipocrizie, minciuna, falsitate, ce iubire? Noi bărbați vrem sex de la femei la început apoi stam cu ea ca nu avem de ales sau de dragul lumi, ele stau cu noi la o vârsta la care numai au de ales, nu e iubire, iubirea aia din adolescență e iubire, dar si suferința încât sa înveți ca ai așteptări irealiste

| sierra1 a răspuns:

Frecții - crezi că infirmierele iși IUBESC pacienții? Nici vorbă

| Cheo0S a răspuns (pentru sierra1):

Pai care nu si iubesc nu au ce cauta acolo.

| sierra1 a răspuns (pentru Cheo0S):

Cum spuneam: frecție ieftină

| Mopmop explică (pentru sierra1):

E doar o figura de stil. Sa zicem ca TU ar trebui sa fii infirmier pentru o femeie pe care te bati cu caramida in piept ca o iubesti.
Ai putea face asta?
Asta e intrebarea printre randuri...

| sierra1 a răspuns (pentru Mopmop):

~Sa zicem ca...~

nu e cazul deci nu se pune

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Că e fățarnic. Iubești ca să faci copii, nu ca să ai spital acasă.

| JOHNtheADVISOR a răspuns:

Adevărat.Uite aici o asemenea dragoste.Doar DRAGOSTEA adevărată poate trece peste ORICE obstacol.
https://youtu.be/dMqeMcIO_9w

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu am văzut un citat mai slab până acum sincer chiar nu.

| Mopmop explică (pentru anonim_4396):

Citatul ca citatul dar ce parere ai de ideea transmisa?

| Rux04 a răspuns:

Bună ziua. Sunt de acord cu acest citat. Eu nu-mi voi părăsi soțul dacă se va îmbolnăvi. Împreună la bine și la greu.