| anonim_4396 a întrebat:

La 15 ani am facut sex, e posibil sa nu mă mai dezvolt? să nu mai cresc în înaltime?

9 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Pai gata, acum este femeie!

| AlexanderAdrian a răspuns:

Nu are absolut nici o legatura cresterea cu inceperea vietii sexuale. Vei creste doar atat cat iti ordona ADN-ul tau.

Ai insa atentie la un lucru. Pubertatea si implicit cresterea accelerata - inaltime, sani, organe genitale si modificarile morfologice cum ar fi latirea bazinului, incep pe la 12 ani si tin pana la 18 - 20 depinde de fiecare.

De foarte multe ori pe la 15-17 ani cresterea in inaltime atinge apogeul si se opreste asa ca incearca sa nu pui in carca sexului oprirea cresterii in inaltime. Pentru crestere in general primordiala e o alimentatie corecta, la asta trebuie sa fii atenta.

| Felys a răspuns:

In general fetele se opresc din crescut la varsta asta, eu doar pana la 14 ani am crescut si nu am facut sex decat dupa majorat, nu are legatura sexul cu cresterea

| mgtow a răspuns:

Nu mai esti un om de rand pentru ca ai accelerat procesul adulteriului si asta inseamna ca nu esti in stare sa te abtii de la sex, in viitor s-ar putea sa iti inseli iubitul sau sotul

| MandrilaVasileRadu a răspuns:

Stai linistita happy
Facand sport in special cele ce iti intind oasele, articulatiile si ligamentele gen baschet, inot impreuna cu o alimentatie echilibrata si mai bogata in calciu(dar nu prea bogata) alaturi de odiha mai mult ca sigur vei ajuta la cresterea in inaltime.
Atentie!
Nu stiu daca observati dar generatiile care vin acum sunt mai pipernicite.
Primul motiv e in mod cert lipsa de somn cuprinsa intre orele 22:00 - 07:00
Hormonul de crestere pe la orele 22:00 - 00:00 are cea mai mare activitate.
Pe langa asta mai toti fumeaza, chiulesc de la orele de sport(cea mai mare tampenie ''iventata'' vreodata.pe cand noi astia de 20-30-40 de ani plangeam cand se termina ora de sport)

Concluzie:sport, dar nu sporturi ce te obliga sa tii greutati in mana sau ce iti preseaza sistemul osos, mancare sanatoasa si echilibrata, somn macar de la orele 22:00 si cam atat din ce poti face tu.Ca mai exista si la mijloc genetica asta e partea a 2-a.Genetica se mai poate imbunatati.

Nu cred ca iti afecteaza sexul dezvoltarea sau cresterea in inaltime.Nu prea vad legatura.
Ce iti afecteaza dezvoltarea si cresterea in inaltimea sunt factorii de mai sus:lipsa de somn, lipsa de sport, mancarea proasta, stresul, etc

Totusi nu va mai grabiti atata si voi cu sexul asta. Daca e sa faci sex faci si la 90 de ani.Nu am inteles de ce atata graba la generatiile astea.

| trixiiie a răspuns:

N-are a face. Te dezvolți oricum, tot ce nu mai ai e un himen.
Stai liniștită, procesul de dezvoltare nu e influențat de asta.
Ideea că sexul nu e recomandat înainte de o anumită vârstă nu se referă la dezvoltarea fizică.

| Alcyon a răspuns:

Nu, n-are nimic de-a face cu cresterea in inaltime. Problemele sunt de alta natura, dupa cum o sa constati (sarcini nedorite, avorturi traumatizante, BTS-uri, stat in stres in fiecare luna, cand iti intarzie menstruatia). Parerea mea e ca n-ai facut decat sa te legi la cap, cand nu te durea.

| mona a răspuns:

O sa cresti si o sa te dezvolti in continuare

| sensualus a răspuns:

Pai tocmai ca te ai grabit prin sexualitate sa cresti mai repede